fbpx
praca w dziale jakości

Praca w dziale jakości – jak mądrze zaplanować karierę?

Twoja kariera zawodowa będzie okropna, jeżeli jej nie zaplanujesz. Niezależnie od stanowiska czy działu. Dla mnie praca w dziale jakości zawsze była interesujące. Niestety przez jakiś czas bardzo mnie męczyła, do momentu, aż nie trafiłem na odpowiednie stanowisko, do odpowiedniego zespołu. Dopiero wówczas poczułem, że robię to co powinienem. Szczerze? Każdy z Was może w takim miejscu się znaleść. Istnieje prosty proces na znalezienie wymarzonej pracy. Co więcej proces ten bazuje na narzędziach jakościowych :).

Praca w dziale jakości – dlaczego?

Od jakiegoś czasu każde nowe przedsięwzięcie rozpoczynam od zadania sobie prostego pytania: dlaczego i powtarzam je do skutku. Oczywiście nie robię tego na głos publicznie, tylko podsumowując dzień przy moim dzienniku ;-).

Wiele naszych decyzji wynika z narzucanych nam przekonań, a pytanie dlaczego pozwala odkryć prawdziwą przyczynę naszych działań.

Dlatego, jeżeli marzysz o pracy na stanowisku Advance Quality Engineer’a czy Supplier Quality Engineer’a lub może nawet Quality Manager’a, zrób sobie ćwiczenie z 5 WHY – „Dlaczego chcę pracować w dziale jakości”

Wyniki ćwiczenia z 5 WHY

Pamiętaj tylko, że jeżeli na końcu otrzymasz odpowiedzi jak poniżej, to trzeba się mocno zastanowić:

 • dla pieniędzy – ile by ich nie było, po jakimś czasie spowszednieją, dopadnie Cię inflacja stylu życia, zabraknie pasji do pracy i zacznie pojawiać się frustracja… poszukaj innej motywacji. Chyba, że brakuje Ci na chleb… ale nie sądzę.
 • uznanie w oczach innych – ludzie tak naprawdę się Tobą nie interesują… mają setki swoich problemów i nie obchodzi ich gdzie pracujesz
 • oczekiwania rodziców, współmałżonka etc. – yhy… żyjesz swoim życiem, na chwilę spełnisz wymagania. Chwile będziesz ok… później przestanie Ci to dawać satysfakcję
 • bo Krzysiek ze studiów już jest kierownikiem, ja też powinieniem/powinnam – od razu zmień podejście… nie oceniaj się przez pryzmat innych, tylko samej/samego siebie

Odpowiedzi pośrednie – do głębszego przemyślenia i zebrania faktów.

 • mój szef mnie nie rozumie i nie dogaduje się z nim – nowe stanowisko pracy nie może wynikać z chęci ucieczki, z nowym szefem pewnie też Ci będzie trudno się dogadać. Porozmawiaj z szefem otwarcie o Twoich problemach i oczekiwaniach – twarzą w twarz
 • jestem znudzony/znudzona pracą – sprawdź czy nie ma miejsca do rozwoju w obecnym stanowisku, może są okoliczności, ale nawet o tym nie wiesz
 • bo chyba będą redukcje etatów – sprawdź oficjalnie tę plotkę. Znam człowieka, który zmienił pracę z tego powodu. Po jego odejściu nie zwolniono z firmy nikogo.
 • bo ciągle pracuje w nadgodzinach i weekendy, a inni nie – również kwestia do sprawdzenia i przedyskutowania z szefem. Porozmawiaj o obciążeniu i tym, że masz zbyt wiele obowiązków. Być może to wystarczy
 • nie cierpię pracować z Mariolą i nie wiem jak to zmienić – sprawdź dlaczego, będzie trudno ale porozmawiaj z tą osobą otwarcie.

Odpowiedzi oczekiwane:

 • chcę się rozwijać i nauczyć czegoś nowego
 • posiadam kompetencje wynikające ze szkoleń i doświadczenia, które mogę wykorzystać na nowym stanowisku
 • ukończyłam studia podyplomowe, inżynierskie, magisterskie i chce sprawdzić swoją wiedzę na bardziej wymagającym stanowisku
 • chcę się rozwijać przy zarządzaniu ludźmi, bo taka praca sprawia mi przyjemność
 • jest to częścią mojego długoterminowego planu

Praca w dziale jakości – zmiana musi wynikać z czynników pozytywnych, nie negatywnych

Mam nadzieję, że rozumiesz mój przekaz. Zmiana pracy musi wynikać z pozytywnych przesłanek, bazujących na dobrze zaplanowanym działaniu. Chęć awansu z powodu presji i oczekiwań innych lub co gorsza z chęci posiadania, to zły pomysł. Jest to szybka droga do wypalenia.

W przypadku odpowiedzi pośrednich, często sami nakładamy sobie pętle na szyje, z powodu braku umiejętności miękkich i naszych błędnych przekonań. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie w rzeczywistości tych przekonań. Rozmowa z szefem lub kolegą z działu.

Praca w dziale jakości na czym polega?

Właśnie! Czy wiesz w ogóle na czym polega praca, o której marzysz? Sprawdź dobrze, czy nie jest to tylko iluzja, czy wytwór twojej wyobraźni. Często tworzymy sobie niepotrzebne wyobrażenia na temat danego stanowiska pracy, szczególnie stanowisk kierowniczych.

Późniejsze zderzenie z rzeczywistością, bywa bolesne. Gdy już zmienisz pracę, będzie za późno. Kolejna zmiana po 3 miesiącach na danym stanowisku, będzie średnio wyglądać w CV.

Dlatego zdecydowanie polecam ci Twój pomysł zwalidować. Jak zrobić to najlepiej? Znajdź osobę, która już pracuje na danym stanowisku i poproś ją o przedstawienie najważniejszych aspektów pracy. Nie zapominaj o zapytanie o aspekty pozytywne i negatywne.

Jeżeli nie wiesz jak znaleść taką osobę, lub po prostu fizycznie nie ma takiej osoby blisko Ciebie, mam rozwiązanie! Wejdź na naszą zamknietą grupę, gdzie jest już ponad 1 700 specjalistów, managerów, dyrektorów, którzy na pewno podzielą się niuansami swojej pracy: Grupa Inżynier Jakości

Praca w dziale jakości może okazać się całkowicie inna od Twoich przekonań lub pokrywać się z nimi tylko nieznacznie. Lepiej, to sprawdzić niż popełnić błąd. To tak jak z rozwiązywaniem problemów metodą 8D, zbierz jak najwięcej danych i dopiero później podejmuj działania.

Sprawdź czy posiadasz wszystkie kompetencje

Teraz kolej na zweryfikowanie, czy posiadasz wszystkie kompetencje. Wygląda to trochę jak przygotowanie się do projektu udoskonalenia danego procesu metodą koła Deminga PDCA.

Zacznij od zweryfikowania stanu faktyczne i stanu docelowego. Robi się to w prosty sposób. Otwórz po prostu kilka ogłoszeń o pracę, na stanowisko, które Cię interesuje i zweryfikuj wymagania.

W ten sposób sprawdzisz, czy masz wszystkie niezbędne kompetencje jak choćby znajomość FMEA, raportu A3, SPC, wskaźników jakościowych itd. itd.

Czegoś brakuje? Trzeba zakasać rękawy i się tego nauczyć ;). W dzisiejszych czasach możesz zrobić to natychmiast, choćby na platformie www.szkolajakosci.pl

Próbuj!

Gdy już wszystko zweryfikujesz, sprawdzisz i wybierzesz to nie pozostaje Ci nic innego jak po prostu próbować. Nie obiecuje, że dostaniesz daną pracę od razu. Być może będzie to wymagało kilku rozmów lub zweryfikowania kilku dostępnych firm.

Najważniejsze to się nie poddawać, ciągle umacniać swoje kompetencje i dążyć do zamierzonego celu. Z takim nastawieniem i powyższym procesem prędzej czy później musi się udać.