fbpx
Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
raport jakości A4 tytułowa

Raport Jakości A4 – Roczny przegląd jakości w Excelu

Jak na jednym arkuszu Excel pokazać przegląd roczny wyników jakości w całej organizacji? Ja wiem jak i zaraz Wam to wszystko pokażę. Dodatkowo dostaniecie ode mnie gotowy arkusz Excel, częściowo zautomatyzowany. Stosując go, w prosty sposób pokażecie obraz jakości w całej firmie. Zapomnijcie o przeskakujących slide’ach, o dziesiątkach stron prezentacji. Jedna strona A4, aby wszystko połączyć. Poznaj Raport Jakości A4

Raport Jakości A4

Często firmy pokazują dziesiątki wskaźników jakości, które nie tyle co się uzupełniają, co nawet często powtarzają. Po przeglądzie 16 slide’u, zaczyna boleć głowa i osoby zgromadzone w sali chcą ją jak najszybciej opuścić.

Sam pisałem kiedyś, że jest 26 wskaźników jakościowych, ale broń boże nie kazałem ich wszystkich używać.

Postanowiłem więc stworzyć uproszczony raport roczny jakości. Raport, który przedstawi faktyczny stan jakości i pozwoli wyciągnąć wnioski oraz zdefiniować działania.

Nazwałem go Raport Jakości A4. Dlaczego? Ponieważ wszystko co niezbędne mieści się na kartce A4.

Jak to jest z jakością w produkcji?

Pracuje już 10 lat w zarządzaniu jakością i wiem jedno. Dla każdego Prezesa firmy zła jakość produktu to koszt. Koszt, który bezpośrednio przenosi się na wyniki finansowe firmy.

Produkt niezgodny podlega złomowaniu lub naprawę. Za naprawę trzeba zapłacić (zasobami lub gotówką), za złomowaną część nikt nam nie zapłaci (tracimy więc wartość).

Duża liczba produktów niezgodnych powoduje obniżenie zdolności produkcyjnych. Chcecie przykład? Proszę bardzo.

Linia produkcyjna, 30 pracowników, oczekiwany rezultat 100 sztuk na zmianę. Przy idealnym poziomie jakości…

Co się dzieje gdy okazuje się, że 10 produktów jest niezgodnych? Tracimy 10% uzysku.

I nie chodzi tylko i wyłącznie o produktu. Uświadomcie sobie również, że 3 pracowników z 30 na linii, produkowało przez cały dzień produkty niezgodne. (10% z 30 pracowników).

Być może uda się z tych 10 sztuk uratować jeszcze kilka, poprzez naprawę. Nie mniej jednak wygeneruje to dodatkowe koszty, zmarnuje kolejne zasoby i nie wróci zmarnowvch godzin pracy tych 3 pracowników z linii.

Do czego zmierzam? Do 3 najważniejszych wskaźników jakości: FPY (first pass yield – % zgodnych sztuk z procesu), Scrap rate (części zezłomowane), rework rate (części do naprawy).

Raport Jakości A4 – 3 najmocniejsze wskaźniki

Jak pisałem już wcześniej, mój raport jakości A4 oparłem na 3 najmocniejszych wskaźnikach. Wskaźniki te, dają wystarczający obraz na temat jakości w procesie produkcyjnym.

  • First Pass Yield (% sztuk zgodnych z procesu) – ilość sztuk, które została przeprocesowana według ustalonej sekwencji procesu, bez żadnych anomalii
  • Scrap rate (% części zezłomowanych) – procent części niezgodnych, których nie udało się uratować
  • Rework rate (% naprawionych części) – procent części niezgodnych, ale możliwych do naprawy

Co ciekawe możemy powiązać zależności pomiędzy tymi wskaźnikami. Jeżeli First Pass Yield wynosi 90%, oznacza to, że 10% stanowią niezgodności. Niezgodności dzielą się na te, które możemy naprawić i na te, które pozostaje nam zezłomować

100% – FPY = Scrap rate + rework rate

Gdy widzę taki wzór, od razu mój mózg zaczyna pracować nad arkuszem Excel, który mógłby w łatwy sposób monitorować te wskaźniki. Nie inaczej było i tym razem :).

Raport Jakości A4 – arkusz Excel

Stworzyłem dla Was automatyczny plik, który generuje raport jakości z najważniejszymi wskaźnikami i wykresami. Wystarczy, że w każdym tygodniu wypełnicie dane.

Średnie dla tygodni i procesów liczą się automatycznie. Podobnie jest z wykresami. Wystarczy, że wybierzecie proces lub średnią dla wszystkich procesów. Zachęcam do pobrania pliku i przetestowania. Plik zawiera również przykład. Znajdziecie go na stronie: Darmowe Narzędzia szukaj Raport Jakości A4.

raport jakości A4

Podsumowanie

Korzystajcie i dzielcie się informacją o tym wpisie i arkuszu Excel. Zarządzanie jakością może być proste, gdy wiesz co musisz mierzyć. Jeżeli dołożysz do tego odpowiednie akcje, gdy wskaźniki są nie najlepsze, osiągniesz w końcu dobrą jakość :).

Zdjęcie do wpisu ze strony www.unsplash.com

Leave a Comment: