fbpx
rysunek techniczny artur mydlarz

Rysunek techniczny – jak szybko i dobrze czytać

Każdy Inżynier musi umieć czytać rysunek techniczny. Rozpoczynając od rozmowy kwalifikacyjnej, a kończąc na codziennej pracy Twoja znajomość oznaczeń, tolerancji, opisów będzie na każdym kroku weryfikowana. Podejmowane przez Ciebie decyzje będą bazować na tym co potrafisz wyczytać z rysunku technicznego. Niestety pierwsze spotkanie z rysunkiem przemysłowym dla absolwenta Politechniki może być druzgocącym doznaniem.

Profesorowie w trakcie kształcenia przykładają większą wagę do krystalizacji perlitu niż nauczenia studentów interpretacji rysunku. Skąd to wszystko wiem? Bo sam przez to przechodziłem, a rysunku uczyłem się sam z norm dostępnych w pracy i tego co wyrzucało Google. Jeżeli jesteś w podobnym miejscu jak jak wówczas to chcę ułatwić Ci proces nauki. Zebrałem wszystkie podstawowe informacje w jednym wpisie. Przeczytaj go proszę uważnie i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Rysunek techniczny jako forma komunikacji

Rysunek to podstawowa dokumentacja produkcyjna niemalże w każdej branży, od produkcji seryjnej zabawek po produkcję samolotów i wahadłowców. Ustanowienie uniwersalnych zasad tworzenia i opisywania rysunku pozwala na jednoznaczne przekazanie dokładnych wymagań i danych odnośnie produktu.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale rysunek techniczny to doskonałe narzędzie komunikacji pomiędzy inżynierami, konstruktorami, a przemysłem.

Na linkedin w komentarzu do tego wpisu pojawił się bardzo ciekawy komentarz Damiana Blokesza. Definiuje on rysunek w następujący sposób: „Jest to najprostsza forma porozumiewania się między dwoma osobami – pod warunkiem, że oboje umieją go czytać”.

Rysunek umożliwia zrozumiałą komunikację nawet pomiędzy osobami, które nie mówią w tym samym języku. Z drugiej strony wymaga to poznania zasad czytania ze zrozumieniem rysunku technicznego. W związku z zapewnieniem uniwersalności dokumentacji technicznej ustanowiono normę, która określa zasady zapisu rysunku technicznego. Zasady te opisano szczegółowo w normie ISO 128. Norma jest do kupienia za niemałe pieniądze. Jedna z części kosztuje w PKN około 50 zł, wszystkich części jest 15… czyli w sumie 750 zł. Nie musisz jej kupować, wszystko co niezbędne znajdziesz poniżej.

Nauczę Cię w 40 minut jak czytać rysunek techniczny. Poznasz język inżynierów. Zdobędziesz nowe umiejętności i uzyskasz CERTYFIKAT.

Rysunek techniczny podstawy

Rysunek techniczny niezależne od produktu czy branży powinien posiadać uniwersalny układ czy jak kto woli layout. Na rysunku najczęściej znajdziesz „zwymiarowany” produkt oraz notatki i tabele. W tym wpisie skupimy się na drugim elemencie.
Obszar rysunku technicznego ze względu na zapis informacji podzielony jest na:

 1. tabelę informacyjną
 2. tabelę rewizji
 3. tabelę z BOM (bill of material)
 4. notatki i specyfikacje
 5. litery i liczby określające położenie (np.D3)

rysunek techniczny artur mydlarz

Rysunek techniczny – tabela informacyjna

Tabelka umiejscowiona najczęściej w dolnym prawym rogu zawiera informacje na temat twórcy rysunku oraz podstawowe informacje o produkcie. Znajdziecie tam najczęściej nazwę firmy, czasami jej adres oraz imię i nazwisko inżyniera, który rysunek stworzył. Ponadto tabelka powinna zawierać informację o numerze części, jej nazwie użytkowej, rewizji rysunku, skali, jednostkach wymiarowych oraz wymiarze rysunku.

Dodatkowo znajduje się tam również bardzo istotna informacja na temat metod rzutowania, która może diametralnie zmienić sposób odczytywania rysunku. W swojej karierze możecie spotkać się z dwoma stylami przygotowania rysunków: amerykańskim i europejskim. Różnią się między sobą, właśnie metodą rzutowania. Poniższa grafika powinna rozwiać wasze wątpliwości, gdyby było inaczej prośba o komentarze do artykułu, chętnie wytłumaczę szczegółowo temat.

metody rzutowania artur mydlarz

Rysunek techniczny – tabela rewizji

Kolejna tabelka na rysunku określona we wpisie jako numer 2, znajduje się najczęściej w prawym górnym rogu. Określa ona historię zmian naniesionych na rysunek. Każda zmiana na rysunku nosi za sobą konieczność zmiany rewizji. Zmiany mogą być istotne jak np. zmiana krytycznego wymiaru, zacieśnienie tolerancji itp. lub w zasadzie tylko kosmetyczne np. dla starszych rysunków wykonuje się tak zwany remastering, czyli takie trochę odmładzanie :). W tabeli tej znajduje się najczęściej data zmiany, rodzaj zmiany oraz symbol rewizji. Rewizje mogą być oznaczane liczbowo lub poprzez literę.

Rysunek techniczny – tabela BOM

Tabelka ta występuje tylko i wyłącznie w produktach składających się z więcej niż jednego elementu. Jest to najprościej pisząc lista materiałów, która tworzy dany produkt. W tabeli znajdują się najczęściej numery części składowowych.

Rysunek techniczny – notatki i specyfikacje

Najczęściej notatki znajdują się w lewym dolnym rogu, ale nie jest to zamrożona reguła. W zasadzie w tym jedynym przypadku przydaje się znajomość języków obcych. W notatkach inżynier umieszcza szczegółowe informacje na temat materiału, procesów wymaganych do wyprodukowania danego elementu oraz metodach kontroli. Zazwyczaj przywołuje się wymagane specyfikacje oraz instrukcję do każdego z procesów i metod kontroli.

Rysunek techniczny – litery i liczby określające obszar

Ostatni z omawianych obszarów stanowi podstawę do komunikacji na odległość. Tak jak grając w statki namierzamy układ przeciwnika strzelając w B2, tak na rysunku możemy przedyskutować co nam nie odpowiada w obszarze B2. Rysunek podzielony jest na osi X liczbami w równych odstępach, a na osi Y literami w równych odstępach. Tworzy to siatkę współrzędnych, która ułatwia lokalizację i nakierowuje rozmówcę w dany obszar. Dużo łatwiej jest poprosić o zweryfikowanie wymiaru w C5 o wymiarze 24mm, niż prosić o znalezienie wymiaru 24mm na całym rysunku.

Z punktu widzenia zarządzania jakością polecam również opisywanie wad wymiarowych z określeniem położenia ich na rysunku za pomocą siatki współrzędnych np. „Wymiar 3,55+-0,5 mm z obszaru D3 jest poza tolerancją i wynosi w rzeczywistości 3,63 mm”. Ułatwisz w ten sposób komunikację.

Sprawdź nasz certyfikowany kurs online z Czytania Rysunku Technicznego. Przygotuj się do pracy i uzyskaj certyfikat.

>>>> Podstawy Rysunku Technicznego – Szkolenie w Promocji <<<<​

Rysunek techniczny podsumowanie

Krótki wpis czas zakończyć. Przedstawiłem podstawowe informacje na temat szybkiego zrozumienia układu oraz oznaczeń na rysunku. Jestem przekonany, że ułatwi wam to pracę lub zdobycie wymarzonej pracy. Pytanie o rysunek techniczny na rozmowach kwalifikacyjnych to podstawa, niezależnie czy aplikujesz na inspektora jakości, inżyniera procesu czy na dyrektora jakości, produkcji.

Druga część artykułu: Rysunek techniczny – symbole tolerancji geometrycznych. Jak interpretować?

Jeżeli szukasz więcej tego typu informacji zapraszam do kategorii Umiejętności inżynierskie, a jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w każdym z elementów niezbędnych do pracy Inżyniera zapraszam do Spisu treści bloga.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł lub chcesz przedyskutować poruszany temat zapraszam do komentowania.

Photo by Anders Nord on Unsplash do tekstu Rysunek techniczy
20 comments
Rafał says

Witam,
bardzo dobry artykuł obrazujący kłopoty przy pierwszym spotkaniu świeżo uformowanego inżyniera z dokumentacją techniczną. Czekam z niecierpliwością na kolejną część! (proszę ewentualnie o informację kiedy można się spodziewać kolejnego artykułu) Pozdrawiam.

  Artur Mydlarz says

  Dzięki Rafał. Napiszę ci maila, jeżeli tylko opublikuję ciąg dalszy tej publikacji ;-).

Agnieszka says

Bardzo przyjemnie napisany artykuł. Czuję się „zdruzgotana” swoim pierwszym kontaktem z rysunkiem technicznym i szukam w internecie przyjaznych przewodników, niestety z miernym skutkiem. Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis! Pozdrawiam.

  Artur Mydlarz says

  Dziękuję Agnieszka! Miło słyszeć takie opinie. Zabieram się za pisanie drugiej części… do końca kwietnia z pewnością ujrzy światło dzienne ;-).

Agnieszka says

Czekam z niecierpliwością 😉

Piotrek says

Podoba mi się 🙂 zwłaszcza część o różnicy pomiędzy wiedzą akademicką a praktyką. Praktycznie w każdym zawodzie inżynier po studiach dopiero zaczyna się uczyć.

  Artur Mydlarz says

  Dzięki!

pawel says

Idealne nie tylko dla inzynierów ale fachowców ktorzy chca sie rozwijac Pozdrawiam

  Artur Mydlarz says

  Dziękuje Paweł :), taka pigułka wiedzy 🙂

KS says

Hmm… trafiłem tutaj, ponieważ po ponad 30-tu latach nie pamiętam już jak powinna wyglądać tabelka, co powinna zawierać i gdzie, i jakie powinna mieć wymiary, np. dla A4. I jakie oznaczenie TEGO być powinno na rysunku złożeniowym… wprawdzie mogę pościągać gotowce DWG, ale jestem z pokolenia ołówka, grafionu i kalki. Taki-tam amator, wychowany na PRL-owskich wzorcach, przez 3 lata technikum w LZN – Wrocław… thx! 🙂

  Artur Mydlarz says

  Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc z tym zagadnieniem ;).

  Robert says

  Jak mniemam uczeń Julka Staniszewskiego. I żeby coś zapomniał?

Kacper says

Witam
Świetny artykuł. Czekam na kolejny 🙂
W technikum i na Studiach zawsze starałem się robić rysunki techniczne na najlepszą ocenę i mi wychodziło, utrwaliło to u mnie złudne przekonanie że znam się na rysunku technicznym. Jednak na stoczni role się trochę odwróciły rysunki wykonawcze ukazały mi braki.
Czy mógłbyś zrobić kolejny artykuł z odnośnikami lub spisem książek , który zawierał by zgrabny przystępny sposób poszerzenia wiedzy o rysunku technicznym na montera , spawacza, projektanta ?

  Artur Mydlarz says

  Dzięki za miłe słowa :-)!
  Pomyślę, o wpisie na temat książek ;-).

  Pozdrawiam,
  Artur Mydlarz

Jagoda says

Trafiłam na Twojego bloga szukając informacji w internecie na temat znajomości rysunku technicznego przez kontrolera jakości. Skończyłam studia i planuje rozpocząć pracę jako kontroler jakości i w każdej firmie wymagana jest znajomość rysunku technicznego. Ale co to właściwie oznacza? Na jakim poziomie powinnam go znać żeby startować na takie stanowisko? Masz jakieś rady? A może wiesz jakie pytania pojawiają się na takich rozmowach kwalifikacyjnych? No i czy ukończenie Twojego kursu jest wystarczające żeby przejść przez taką rozmowę i później móc pracować? Oczywiście zakładając, że na studiach uczyłam się rysunku technicznego i jakieś tam podstawy mam (ale serio podstawy bo większości już nie pamiętam). Z góry dziękuje za odpowiedź! 🙂

  Artur Mydlarz says

  Hej,
  To co dokładnie jest wymagane na takich rozmowach umieściłem w kursie. Skąd to wiem? Od 5 lat rekrutuje kontrolerów jakości i przepytuje ich z rysunku technicznego. Możesz się zdziwić jaki czasami jest poziom odpowiedzi… W kursie umieściłem najważniejsze rzeczy, podstawy potrzebne do poznania rysunku technicznego i przejścia rekrutacji z powodzeniem. W kursie są również dodatkowe materiały w formie pisemnej, poszerzające wiedzę.

   Jagoda says

   Dziękuję za odpowiedź! W takim razie chyba zdecyduję się na kurs, chociaż wydawało mi się, że są tam takie bardzo podstawowe rzeczy i większość z tego pewnie już wiem. Ale przynajmniej uporządkuje sobie wiedzę 🙂
   A mogłabym poprosić Cię o chociaż jakiekolwiek przykładowe pytanie z rysunku, które zadajesz osobom startującym na stanowisko kontrolera jakości? Chciałabym dobrze przygotować się do rozmowy i nie chce stracić szansy na pracę przez jakąś małą rzecz, której nie będę wiedziała 🙂

Piolho says

No dobrze a co z budowlanym rysunkiem technicznym ? Naj częściej nic nie ma,nawet skali,legendy,trzeba się domyślać.

Sławek says

Witam,
Czy chciałbyś nauczyć mnie tworzenia rysunków technicznych? Wyjeżdżam do USA i mojej dziewczyny ojciec tym się zajmuję nie ma on jednak czasu na razie na naukę mnie w AutoCad. Poszukuje osoby, która szybko wprowadzi mnie w podstawy pozdrawiam

  Artur Mydlarz says

  pewnie!

Comments are closed