fbpx
jak wdrożyć msa

Jak wdrożyć MSA w 9 krokach i dlaczego warto

MSA, czyli Measurement Systems Analysis, jest narzędziem stosowanym w zarządzaniu jakością, które pozwala na ocenę jakości pomiarów i ocenę trafności i stabilności systemów pomiarowych. W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja jest coraz większa, zapewnienie jakości produktów jest kluczowe dla utrzymania się na rynku. MSA to narzędzie, które pomaga w tym procesie poprzez pozwolenie na lepsze zarządzanie procesami produkcyjnymi i zwiększenie jakości produktów. We wpisie poznasz lepiej zalety stosowania MSA w produkcji seryjnej. Narzędzie to może przyczynić się do poprawy jakości produktów i zwiększenia zadowolenia klientów. Dzisiaj dowiesz się jak wdrożyć MSA w 9 prostych krokach.

MSA co to jest?

Measurement System Analysis, czyli MSA, to narzędzie, które pozwala na ocenę jakości pomiarów i ocenę trafności i stabilności systemów pomiarowych.

Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie dokładność pomiarów jest kluczowa dla jakości produktów. MSA pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych problemów związanych z pomiarowymi, co pozwala na ich usprawnienie i poprawę dokładności pomiarów.

Dla inżyniera jakości, MSA to narzędzie, które pozwala na lepsze zrozumienie i kontrolowanie procesów produkcyjnych, a co za tym idzie, na poprawę jakości produktów.

W skrócie – stosując MSA unikniesz problemów z:

 • brakiem powtarzalności pomiarów, inspekcji przez kontrolerów
 • prawidłowych pomiarów ze względu na jakość narzędzi
 • zgłaszaniem problemów jakościowych, które problemami nie są (przez podanie nieprawidłowego wyniku pomiarowego wynikającego z braku prowadzenia MSA)
 • itd. itd. itd.

Jak wdrożyć MSA – 4 zalety zastosowania (argumenty dla przełożonego)

Być może chcesz wprowadzić MSA w firmie, w procesie za który odpowiadasz, ale brakuje Ci zgody Szefa. Czasami tak jest, że góra musi „klepnąć” pomysł. Dlatego być może te 4 argumenty Ci pomogą.

 1. Poprawa dokładności pomiarów: MSA pozwala na ocenę jakości systemów pomiarowych i identyfikację błędów, co pozwala na usprawnienie procesów i zwiększenie dokładności pomiarów.
 2. Redukcja odchyleń: Dzięki MSA możliwe jest zmniejszenie odchyleń wynikających z niedokładności pomiarów, co pozwala na zwiększenie jakości produktów i zmniejszenie liczby wadliwych produktów.
 3. Oszczędność kosztów: MSA pozwala na wykrycie błędów systemów pomiarowych przed rozpoczęciem produkcji seryjnej, co pozwala na uniknięcie kosztownych reklamacji i poprawek po rozpoczęciu produkcji.
 4. Poprawa jakości produktów: Dzięki MSA możliwe jest zwiększenie jakości produktów poprzez usprawnienie procesów i zwiększenie dokładności pomiarów, co przekłada się na zwiększenie zadowolenia klientów.

Jak wdrożyć MSA w firmie w 9 krokach

Aby ułatwić Ci wprowadzenie MSA w firmie, o ile go jeszcze nie masz, przygotowałem 9 prostych kroków.

 1. Określenie celów: Po pierwsze określ, dlaczego chcecie wdrożyć MSA w firmie i jakie cele chcecie osiągnąć.
 2. Przegląd istniejących systemów pomiarowych: Sprawdź czy coś podobnego nie istnieje w firmie, tylko nazywa się inaczej. W lotnictwie coś podobnego to test round-robin. Nie twórz drugiego systemu, doskonal ten który jest, jeżeli nie działa i zmień mu później nazwę na MSA imienia Artura Mydlarza ?
 3. Przeszkolenie pracowników: nie wdrażaj na wariata, ludzie spanikują. Zadbaj o szkolenie pracowników odpowiedzialnych za pomiary i analizę, aby mogli oni przeprowadzić analizę MSA.
 4. Przeprowadzenie analizy: Po przeprowadzeniu testu MSA R&R, zrób analizę aby określić dokładność, precyzję i stabilność systemów pomiarowych.
 5. Identyfikacja problemów: Na pewno nie wyjdzie różowo, więc czas na analizę problemów. Prosta i sprawdzona Ishikawa i 5Why
 6. Zaproponowanie rozwiązań: Znaleźliście przyczynę źródłową? No to szukajcie skutecznych działań korygujących. Owocne będzie użycie matrycy Pugha
 7. Wdrożenie rozwiązań: MSA to nie analiza R&R i poprawianie systemu pomiarowego, precyzję i stabilność pomiaru. Wdrażaj działania korygujące.
 8. Kontrola: Nie wystarczy wprowadzić, trzeb sprawdzić czy w rzeczywistości zostało to zrobione i jak działa – warto do tego zastosować Matryce Działań Korygujących.
 9. Przeprowadź znowu MSA R&R – po czasie również przeprowadź znowu MSA, aby sprawdzić czy nie doszło do odchyleń w systemie pomiarowym. Praca z MSA nigdy się nie kończy.

MSA w Szkole Jakości

A gdyby brakowało Ci solidnej wiedzy na temat MSA – zajrzyj do naszej oferty w szkole jakości :).

Podsumowanie

Podsumowując, MSA (Measurement Systems Analysis) jest narzędziem, które pozwala na ocenę jakości systemów pomiarowych. Jest to ważne, ponieważ dokładność i stabilność pomiarów jest kluczowa dla jakości produktów i procesów. MSA pozwala na określenie błędów w systemach pomiarowych i na ich usprawnienie, co przyczynia się do zwiększenia jakości produktów. Jeżeli chcesz wdrożyć MSA w firmie produkcyjnej wymaga to określenia celów, przeglądu istniejących systemów pomiarowych, przeszkolenia pracowników, przeprowadzenia analizy, identyfikacji problemów, zaproponowanie rozwiązań, ich wdrożenie oraz kontrolę. Dzięki MSA można zwiększyć jakość produktów, uniknąć problemów związanych z niedokładnymi pomiarami oraz zwiększyć zadowolenie klientów.