fbpx
matryca pugha

Matryca Pugha – jak wybrać najlepsze rozwiązanie problemu?

Jeżeli masz problem z podejmowaniem decyzji to ten wpis jest dla Ciebie. Znalazłem metodę, która umożliwia w sposób analityczny wybrać jak najlepsze rozwiązanie problemu w danej sytuacji i danym środowisku. Nieprawdopodobnie pomocna okazuje się matryca Pugha, prosta metoda podjęcia decyzji. Z punktu widzenia jakości najlepsze zastosowanie znajduje w przypadku wyboru akcji korygującej do rozwiązania problemu. Już nigdy więcej nie wybierzesz nieadekwatnej akcji naprawczej.

Partnerem tego wpisu jest NEOGAGE

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że partnerem tego wpisu jest firma NEOGAGE. Sponsorów bloga wybieram osobiście poprzez dokładną selekcję i analizę produktu lub usług. Jeżeli filozofia firmy, podejście do klienta czy sam produkt, usługa mi się nie podoba, dziękuję za ofertę. Nie jest łatwo się tu dostać ;-).

Z pełnym przekonaniem mogę polecić NEOGAGE i ich produkt – zautomatyzowaną aplikację do zarządzania wyposażeniem pomiarowym. Szczerze powiedziawszy, nie widziałem wcześniej tak rozwiniętej aplikacji, a zarazem tak prostej w obsłudze. NEOGAGE łączy innowację, intuicyjną obsługę i spełnienie wymagań ISO 9001. Aplikację możesz dowolnie modyfikować i ustawić pod swoje potrzeby. Kilku największych graczy z rynku już to zrobiło, może czas na Twoją firmę? Ja zdecydowanie polecam zapoznanie się i skorzystanie z oferty NEOGAGE. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie https://neogage.com/pl/.

Jak wybrać akcje korygujące?

W trakcie analizy problemu dochodzimy po trudach i znojach do określenia akcji korygujących. Akcje korygujące pozwalają wyeliminować przyczynę powodującą powstawanie problemu. Zgrany zespół specjalistów wymyśla szereg potencjalnych rozwiązań problemu. Nie mniej jednak wdrożenie wszystkich pomysłów na raz, nie jest rozsądne. Dobrą praktyką jest zastosowanie jednej akcji korygującej, aby zweryfikować czy ona rzeczywiście przekłada się na poprawę sytuacji.

Zarządzanie akcjami jest dużo łatwiejsze odkąd poznaliście matrycę akcji korygujących, o której pisałem na blogu. Niestety nasuwa się kolejne pytanie, którą z akcji wybrać jako pierwszą do wdrożenia? Często dochodzi do niepotrzebnych dyskusji, nerwowych sytuacji i próby lobbowania w kierunku wdrożenia danej akcji korygującej, nie zawsze najlepszej akcji.

Jeżeli chcesz tego uniknąć to Mryca Pugha Ci to ułatwi.

Matryca Pugha – co to jest?

Co, gdybym powiedział Ci, że istnieje sposób na oszacowanie, która akcja korygująca przyniesie większe korzyści dla organizacji? Co, gdybym powiedział Ci, że możesz uniknąć dyskusji, sporów i przekrzykiwań z zespołem na temat wyboru rozwiązania problemu? Matryca Pugha pozwala w sposób standardowy i usystematyzowany określić kolejność wdrażania akcji korygujących.

Nazwa Matryca Pugha  pochodzi od nazwiska twórcy matrycy Stuarta Pugha. Ten angielski uczony i wizjoner zasłynął z opracowania metodologii Total Design, której z jednych elementów była właśnie macierz do określania ważności tematu. Pugh jako inżynier lubił pracę na liczbach, dostrzegał brak efektywności w dyskusjach i negocjacjach w tematach technicznych. Dostrzegał fakt, że osoba władająca sprawniej językiem, potrafiła przeforsować najmniej efektywną akcję korygującą.

Dlatego postanowił określić prostą matrycę, która uwzględniała wszystkie najważniejsze kryteria oraz pozwalała wspólnie ocenić ich ważność w odniesieniu do innego pomysłu. Z lewej strony Matrycy Pugha w kolejnych wierszach znajdują się kryteria oceny, zaś w pierwszym wierszu i kolejnych kolumnach znajdują się pomysły. Dodatkowo po czasie wdrożono również wagę poszczególnych kryteriów, tak aby rozróżnić ich ważność.

Następnie należy wybrać jedną z akcji jako punkt odniesienia i ocenić ją w każdej kategorii na 0. Będzie to nasza baza, do której ocenimy pozostałe akcje korygujące. Skala ocen jest wąska. Musisz ocenić, według poszczególnych kryteriów, czy kolejna akcja korygująca jest lepsza czy gorsza od wzorca.

Opis może jest zbyt skomplikowany, więcej powie nam poniższy przykład.

Matryca Pugha – przykład

Jak widzicie poniżej, wybrałem siedem podstawowych kryteriów istotnych w każdym przedsiębiorstwie: koszt wdrożenia, trudność wdrożenia, czas wdrożenia, długoterminowe benefity, dostępność zasobów ludzkich, efektywność, wsparcie kierownictwa. Następnie przystąpiłem do przypisania wagi w skali od 1 do 5.

Moja akcja numer 1 została uznana jako wzorzec, więc oceniłem ją na 0. Kolejne akcje korygujące oceniałem lepiej (+1) lub gorzej (-1) w stosunku do wzorca. Następnie sumując iloczyn oceny kryterium i jego wagi otrzymujemy wynik. Akcja korygująca z najwyższym wynikiem powinna być wdrażana jako pierwsza.

matryca pugha akcje korygujące

Matryca Pugha – darmowy excel

Przygotowałem dla was darmowy arkusz Excel z Matrycą Pugha, który automatycznie obliczy wynik po ocenie akcji korygujących. Będzie działał świetnie w połączeniu z matrycą akcji korygujących.

Arkusz znajdziecie na stronie: Darmowe narzędzia jakości.

Podsumowanie

Matryca Pugha w sposób usystematyzowany pozwala ocenić słuszność wdrożenia akcji korygujących. Unikamy w ten sposób niepotrzebnych dyskusji i nerwów z wyborem pierwszego działania, które pozwoli rozwiązać nasz problem. Dzięki temu zaoszczędzony czas będziemy mogli przeznaczyć na ciekawsze zajęcia niż szermierkę słowną z kolegami z pracy. Zachęcam do zastosowania matrycy w waszej codziennej rutynie rozwiązywania problemów.

2 comments
Ilona says

Świetny i pomocny artykuł – jak każdy. Zagadnienie omówione od początku do końca z dbałością o zrozumienie czytelnika. Dziękuję!
Małe pytanie – jak wymawiać „pugha”? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Artur Mydlarz says

    Dziękuje :). Jak wymawiać Pugha? Jak najłatwiej, w sumie to nie wiem :).

Comments are closed