Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
jak zostać inżynierem jakości

Jak zostać inżynierem jakości? Dwie metody.

Muszę Wam o tym powiedzieć! Dostaje od Was coraz więcej pytań na maila jak zostać inżynierem jakości. Nie dziwie się Wam. Praca ta daje duże poczucie odpowiedzialności oraz samodzielności. Nie jest to praca monotonna i powtarzalna, a często wymaga sporej dawki kreatywności i dociekliwości. Droga do pracy w jakości może być przeróżna. Dlatego przedstawię Wam różne scenariusze jak zostać inżynierem jakości.

Dlaczego chcesz zostać inżynierem jakości?

Zanim jednak zdecydujesz się na obranie jednej z dróg, zastanów się dlaczego chcesz zostać inżynierem jakości. Być może jest to tylko chwilowy zachwyt lub niedosłyszana historia od znajomego, który opowiada jak to fajnie jest pracować w zarządzaniu jakością.

Zanim zrobisz pierwszy krok, zapoznaj się dokładnie co robi inżynier jakości. Być może Twoje przekonania się odmienne od rzeczywistości. Zdecydowanie lepiej skonfrontować je na etapie decyzji.

No dobrze, wiesz już wszystko i ciągle chcesz zostać inżynierem jakości. Określ to gdzie jesteś.

Punkt zero

Określ to gdzie jesteś obecnie. Odpowiedz sobie szczerze jakie są Twoje słabe i mocne strony, jakie posiadasz kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie.

Co najważniejsze, nie przejmuj się Tym, że być może nie wiesz jeszcze niczego z inżynierii jakości. Nie jest kolorowo, ale to też jakiś punkt startowy. Ja też kiedyś byłem na etapie, gdzie nie wiedziałem nic.

Warto, abyś miał/miała wykształcenie wyższe techniczne. Nie jest to warunek konieczny, bo znałem inżynierów jakości bez wykształcenia technicznego, ale jednak inżynierka ułatwia zrozumienie procesów produkcyjnych czy wymagań konstrukcyjnych. Jaki kierunek byś nie kończył to dopadnie Cię PKM ;-).

Idealnie gdybyś ukończył/a zarządzanie jakością, ale nie jest to warunek konieczny. Ja skończyłem inżynierię materiałową.

Jeżeli masz już inżyniera to możesz Twoja sytuacja może być następują:

 • skończyłaś/eś studia i szukasz pracy
 • pracujesz, ale na stanowisku związanym z Twoim kierunkiem

Jak zacząć zmianę, aby zostać inżynierem jakości? Absolwent innego kierunku.

Jeżeli jesteś absolwentem i szukasz pracy, to sprawdź jakie wymagania stawiane są inżynierom jakości. Wejdź na pracuj.pl i w pierwszym lepszym ogłoszeniu zweryfikuj co musi potrafić jakościowiec.

Dowiesz się za pewne, że warto znać metodę 8D, że dobrze jest mieć znajomość SPC, FMEA czy znać diagram Pareto itd. itd.

Jeżeli nic Ci to nie mówi, to znaczy, że musisz się po prostu z tych elementów doszkolić i mieć je wpisane w CV. Rekruterzy działają w bardzo prosty sposób: porównują CV z wymaganiami ogłoszenia (trochę taka kontrola jakości ;-).

Nie przejmuj się Tym, że jeszcze nie masz doświadczenia lub nie jesteś ekspertem w tych metodach. Ważne, abyś je rozumiał i dał o tym znać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

A propos rozmowy, nie wybrzydzaj przy pierwszej pracy. Najważniejsze dla Ciebie jest w tym momencie znalezienie miejsca, w którym zdobędziesz doświadczenie. Posiadając przynajmniej rok doświadczenia, masz niesamowicie większa dźwignie niż absolwent zaraz po studiach.

Wysyłaj CV gdzie to możliwe, chodź na rozmowy, zdobywaj doświadczenie w kontaktach z rekruterami i walcz o swoje ;-).

Jak zacząć zmianę, aby zostać inżynierem jakości? Praca na innym stanowisku.

Jeżeli praca na obecnym stanowisku Ci nie odpowiada, a marzysz o tym aby zostać inżynierem jakości, to również jest to możliwe.

Jesteś w lepszej sytuacji niż absolwenci. Wiesz już mniej więcej jak działają korporację, firmy produkcyjne, możesz bezpośrednio zobaczyć jak wygląda praca w dziale jakości (polecam Ci to zrobić 😉 ) i możesz zdobyć doświadczenie w zarządzaniu jakością. Tak ;-).

Dopytaj czy w Twojej firmie jest jakiś projekt związany z poprawą jakości. Być może jest tam wolne miejsce, gdzie możesz się wykazać. Zazwyczaj starzy wyjadacze w korporacjach niechętnie biorą udział w projektach. Jest to dodatkowe zadanie dla nich, więc powinny być wolne miejsca.

Po Co ci te projekty? Z jednej strony możesz się pokazać, a z drugiej możesz później wpisać sobie w CV udział w takim projekcie.

Jeżeli uzupełnisz to co szkolenia z metod i narzędzi jakościowych i zaczniesz rozglądać się za pracą wewnątrz firmy lub na zewnątrz, to prędzej czy później wylądujesz w jakości ;-).

Podsumowanie

Zmianę stanowiska lub pracy potraktuj jak projekt. Określ swój stan obecny, określ dokładnie wymagania rynku pracy lub stanowiska, zdefiniuj braki oraz działania, które te braki wyeliminują. Proces jest prosty, musisz mu tylko zaufać i się nie poddawać. Jeżeli chcesz otrzymać ode mnie więcej pomocy w tym temacie lub masz rozterki, zapraszam do dyskusji ;-).

Photo by Doran Erickson on Unsplash

Leave a Comment:

11 comments
Ola says 2 marca, 2020

Skończyłam w lipcu 2019 inżynierię produkcji co niby pomogłoby mi zrobić „dobry start” jako inżynier jakości a jednak nigdzie mnie nie chcą.. przez cały ten czas poproszono mnie jedynie na 2 rozmowy. Przez te pół roku straciłam już motywację i chęci do szukania pracy w zawodzie w moim mieście … Wszędzie chcą doświadczenia zawodowego a młodych nikt szkolić nie chce. Takie są niestety dzisiejsze realia pracy

Reply
  Artur Mydlarz says 3 marca, 2020

  Ola,
  Nie poddawaj się tak łatwo… ja na początku kariery byłem na 12 rozmowach…

  W końcu się udało ;).

  Pozdrawiam,
  Artur

  Reply
  Michał says 3 marca, 2020

  Olu, popełniasz błąd jak wielu moich znajomych którzy byli na Twoim miejscu. Szukaj pracy w całej Polsce ,a po zdobyciu doświadczenia będziesz mogła swobodnie wybierać swoje miejsce zamieszkania 🙂
  Ja do pierwszej pracy pojechałem ponad 200 km – do Radomia. Spędziłem tam prawie dwa lata. Dopiero po tym okresie udało mi się wrócić na południe Polski.
  Zaciśnij zęby i dasz radę! Do boju !

  Reply
Sławek says 5 marca, 2020

Po inżynierii produkcji powinno być łatwiej na technologa lub specjalistę lean… Ze szkoleniami generalnie jest ostatnimi czasy krucho, pracodawcy oszczędzają ze względu na spowolnienie w gospodarce. Być może warto samemu zainwestować 1500-2000 zł albo w kurs SPC, albo FMEA by pokazać pracodawcom coś ponad dyplom uczelni, ale wówczas pytać pracodawców na rozmowach czy możliwe są minimum 2-3 szkolenia w ciągu pierwszych 2 lat pracy. Nie warto iść do pracodawcy, który nie szkoli w ogóle, a takich niestety nie brakuje. Przy rozpoczynaniu pracy faktycznie nie można ograniczać się tylko do 'swojego podwórka’. 90 % rekruterów szuka osób z 2-4 letnim doświadczeniem, którzy coś już umieją, ale jeszcze nie mają wysokich oczekiwań finansowych. To wówczas najlepszy moment na znalezienie dobrego pracodawcy na lokalnym rynku.

Reply
  Artur Mydlarz says 5 marca, 2020

  Sławek inwestycja w siebie jest jak najbardziej wskazana. Takie szkolenia można zrobić u mnie za ułamek tej ceny którą podałeś, polecam odwiedzić stronę http://www.szkolajakosci.pl 😉

  Reply
Sławek says 5 marca, 2020

Jest to ciekawa alternatywa, dla tych którzy lubią i potrafią uczyć się samodzielnie, a nie koniecznie w grupie. A do wpisu zasadniczego dodałbym jeszcze: „Zastanów się przyszły inżynierze jakości czy chcesz pracować z klientami czy dostawcami” Te role są znacząco różne ze względu na konieczność podejścia, cechy charakterologiczne. Do pracy z klientami potrzeba przede wszystkim ogromu dyplomacji, nie mniej cierpliwości, pokory, elastyczności, kreatywności. A do pracy z dostawcami przede wszystkim dobrej organizacji pracy, systematyczności, nieustanego monitorowania działań i posiadania nosa do wykrywania krętactw i mataczenia 😉

Reply
  Artur Mydlarz says 6 marca, 2020

  Pewnie, że praca inżyniera jakości różni się ze względu na specjalizację, ale to jest oddzielny materiał na artykuł 😉

  Reply
Maciej says 3 listopada, 2020

Jestem po IM pracuje w kontroli jakości kilka lat mam VT2 MT2. I zaczęło mnie to wszystko zwyczajnie nudzić. Widzę jakie są perspektywy w kontroli i wiem już, że to nie będzie dla mnie. Bo patrząc w przyszłości widzę po prostu nudę. Staram się o pracę inżyniera jakości/procesu. Natomiast nie do końca wiem jak działa proces rekrutacyjny w firmach. Od momentu otwarcia przez firmę aplikacji w pracuj.pl, mija czas. A odpowiedzi żadnej nie ma. Nie wiem czego mam się spodziewać, czego mogę się spodziewać. Codziennie czytam bloga poszerzając wiedzę. Podstawy znam. Widzę jak to wygląda w praktyce tzn. raporty 8D, FMEA, A3 itd. Nie wiem na co mam się szykować. Żeby się nie zniechęcić zbyt szybko.

Reply
Kamil says 28 stycznia, 2021

Super artykuł! Sam niedawno skończyłem studia na kierunku inżynier produkcji ze specjalizacją właśnie dotyczącą jakości i uważam, że dość trudno znaleźć pracę. Mimo, że stworzyłem według mnie idealne CV wzorowane na szablonie dostępnym tutaj https://cvwork.pl/kategoria/cv-inzyniera/ nie mogę dostać pracy.
Trzeba chyba mnóstwo zaparcia i cierpliwości, żeby dostać dobrą pracę na tym stanowisku.

Reply
  Artur Mydlarz says 29 stycznia, 2021

  Dzięki Kamil,
  Ja zostałem odrzucony na pierwszych 8 rozmach.

  Reply
Tomasz says 20 sierpnia, 2021

Jakie szanse na znalezienie pracy w tym zawodzie ma technik budowy maszyn (średnie wykształcenie zawodowe. doświadczenie w automotive 10 lat produkcja i 2 lata w jakości ? Czy znacie oferty dla przykładu, które niekoniecznie patrzą na świeżutki dyplom uczelni a na dorobek zawodowy bezpośrednio przy procesach ?

Reply
Add Your Reply