fbpx
diagram pareto

Diagram Pareto – zacznij od najważniejszych

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć rozwiązywać problem to sięgnij po wykres Pareto. Diagram ten jest prostym narzędziem, który w łatwy sposób kategoryzuje dane. Już w XIX wieku słynny włoski ekonomista Vilfredo Pareto określił zasadę 80/20. Według tej zasady 20% przyczyn powoduje 80% problemów, 20% kierowców powoduje 80% wypadków itd. itd. Dzisiaj pokaże ci jak w praktyce wykorzystać tą zasadę i tworzyć diagram pareto, który ułatwi podjęcie ci decyzji na temat priorytetów.

Diagram Pareto opis

Diagram Pareto jest to graficzny sposób przedstawienia danych na wykresie słupkowym w sposób malejący.

Dodatkowo, na wykresie umieszczona jest linia Lorenza, która biegnie po wierzchołkach histogramu. Jeżeli opis jest skomplikowany, poniższa grafika powinna rozwiać wasze wątpliwości. Słupki to wartości poszczególnych kategorii, linia zaś reprezentuje krzywą Lorenza.

diagram pareto lorenza

Z wykresu wynika zatem, że dwie pierwsze kategorie stanowią 62% problemów procesu. W związku z tym, jeżeli chcemy uzyskać znaczącą poprawę procesu, wystarczy, że skupimy się na wyeliminowaniu dwóch pierwszych przyczyn. W większości przypadków, zastosowanie znajdzie tu zasada Pareto. Bardzo prawdopodobnie również w twoim przypadku, 20% przyczyn, będzie powodowało 80% problemów, strat.

Diagram Pareto przykłady

W celu łatwiejszego zrozumienia zasady Pareto 80/20 oraz diagramu Pareto przygotowałem kilka prostych przykładów z życia codziennego lub zawodowego, powinno to ułatwić zrozumienie podejścia francuskiego ekonomisty.

 1. 80% problemów generuje 20% projektów – niektóre projekty są dużo trudniejsze w zarządzaniu niż pozostałe
 2. 80% niezgodności w procesie produkcyjnym generowane jest przez 20% produktów danej firmy – zróbcie analizę w swojej firmie, otrzymacie bardzo podobną wartość
 3. 80% pracy wykonuje 20% pracowników – brzmi znajomo? Zwróćcie uwagę na rozkład sił w waszych biurach czy na produkcji 😉
 4. 80% problemów z oprogramowaniem spowodowane jest 20% przyczyn – zazwyczaj w oprogramowaniu pojawia się jeden i ten sam błąd…
 5. 80% wypadków powoduje 20% kierowców – większość jeździ zgodnie z przepisami
 6. 80% bogactwa znajduje się w rękach 20% ludzi – a tak na prawdę to 82.7%, według najnowszych doniesień, zasada Pareto jest blisko.
 7. 80% ruchu na blogu generowanych jest przez 20% postów – potwierdzam z ręką na sercu 😉

Zasada 80/20 wynikająca z diagramu Pareto jest zasadą, która opisuje rzeczywistość w sposób bardzo bliski prawdy.

Diagram Pareto zalety:

Główne zalety stosowania diagramu Pareto to:

 • skuteczne rozwiązywanie problemów poprzez ich hierarchizację zgodnie z najważniejszymi przyczynami
 • szybko wskazuje priorytety, na których powinniśmy się skupić, aby najbardziej zredukować występujący problem
 • pozwala umiejętnie skupić zasoby na wyeliminowaniu jednej przyczyny, co pozwala uniknąć rozproszeniu zasobów na wszystkie przyczyny w jednym momencie
 • ułatwienie komunikacji oraz przedstawienie w prosty, graficzny sposób gdzie należy skupić siły.

Diagram Pareto kiedy stosować

Diagram Pareto znajdzie zastosowanie w procesach który generuje zmienne, które można kategoryzować. Świetnie nadaje się do analiz problemów jakościowych danego procesu. Jako problemy jakościowe mam na myśli wszystkie odchyłki od standardu. Nie jest ważne czy mówimy o procesie produkcyjnym czy usługowym.

Jedyne co trzeba zrobić to zebrać odpowiednią ilość danych, w celu zrobienia tego w sposób usystematyzowany polecam arkusz kontrolny. Po danym okresie, będziesz mógł przenieś dane do dwukolumnowej tabeli. Okaże się wówczas, że w procesie występuje kilka kategorii problemów. Diagram Pareto umożliwi Ci skupić się na przypadkach, które generują największe straty w procesie. W ten sposób nadasz priorytety i kierunek podejmowanych akcji.

Diagram wykorzystasz również do kategoryzowania pomysłów w trakcie burzy mózgów. Często w trakcie dyskusji trudno wybrać temat, akcję od której powinniśmy zacząć działanie. Ułożenie danych w sposób malejący pozwoli wybrać pierwszy krok po wykonanej burzy mózgów.

Diagram Pareto jak wykonać

W pierwszej kolejności należy wybrać jeden proces, który chcesz poddać analizie. Zalecam w jednym momencie skupić się na jednym procesie. Jest to istotne, aby nie wpaść w chaos informacyjny i nie doprowadzić do sytuacji wymieszania informacji oraz faktów.

Kolejny ważny aspekt to czas, czas w którym będziesz zbierał i analizował dane. W zależności od procesu wystarczający czas na podjęcie działań może być od 1 tygodnia do 1 kwartału. Wszystko zależy od stabilności procesu, problemów oraz wymagań. Musisz sam ocenić bazując na własnym doświadczeniu jaki czas jest dla Ciebie optymalny.

Gdy już zbierzesz niezbędne informacje postaraj się je umieścić w poszczególnych kategoriach i zapisać w tabeli gdzie w kolumnie pierwszej znajdować się będą kategorię, zaś w kolumnie drugiej częstotliwość występowania problemu z danej kategorii.

Następnie posortuj dane malejąco w Office Excel i narysuj wykres słupkowy. Jeżeli masz z tym problem, w kolejnym akapicie znajdziesz darmowy formularz Excel wraz z wykonanym przykładem.

Diagram Pareto formularz Excel

Tworzenie wykresów nie powinno stanowić problemu, jeżeli macie styczność na co dzień z excelem. Nie mniej jednak postanowiłem Wam trochę ułatwić pracę i przygotowałem prosty template. Poniżej znajdziecie darmowe narzędzie w formie excela oraz przykład. Plik excelowski zawiera dokładną instrukcję, krok po kroku, oraz zakładkę z przykładem i wypełnionymi danymi. Jeżeli potrzebujesz pomocy, napisz do mnie.

Narzędzie dostępne na stronie: Darmowe Narzędzia Jakościowe

Podsumowanie

Diagram Pareto to podstawowe narzędzie, które określił Ishikawa. Do dnia dzisiejszego wykorzystywane jest z sukcesem w wielu firmach i największych korporacjach. Jestem przekonany, że powyższy opis ułatwi Ci stosowanie diagramu, a darmowy formularz pozwoli oswoić Excela ;-).

Photo by Cristina Gottardi on Unsplash do diagram pareto

About the Author Artur Mydlarz

follow me on:
5 comments
Martin says

Witam
Wydaje mi się że wystąpił drobny błąd w artykule. We wstępie czytamy „włoski ekonomista” a następnie kilka zdań niżej, francuski.
Dzięki Pana artykułom i wiedzy tutaj nabytej mam szansę na rozwój jako audytor jakości. Pozdrawiam.

Alina says

Mam kilka pytań odnośnie ppm ? Mogę pisać na maila?

  Artur Mydlarz says

  można tutaj 🙂

Margaret says

Dlaczego w interpretacji nie podano, że trzy kategorie powodują 79% problemów (czyli te kategorie, które są poniżej linii odcięcia)?

  Artur Mydlarz says

  Co to jest linia odcięcia?

Comments are closed