fbpx
Ray Dalio - wizjoner i miliarder

Ray Dalio – Jak realizować cele? Zaufaj procesowi!

Nie idzie? Nie udaje się? Normalna rzecz w przypadku realizowania nowych zadań, projektów czy swoim celów. Ja zawsze w chwilach zwątpienia wracam do podstaw. Podstaw, których nauczyłem się od Ray Dalio, wizjonera i multimilionera z USA. Po przeczytaniu jego książki „Principles”, tłumaczonej na nasz język „Zasady”, mój świat stał się prostszy. Poznaj proces pięciu kroków Ray’a Dalio.

Ray Dalio – kto to?

Mógłbym wypisać Wam tutaj wyświechtany tekst bazując na Wikipedii Ray’a, ale tego nie zrobię. Napiszę tylko, że majątek tego wizjonera wyceniany jest na 19 miliardów dolarów. Sam Ray Dalio jest właścicielem lub współwłaścicielem wielu spółek i funduszy inwestycyjnych. Ja jednak nie o tym, a o jego „Zasadach”.

Ray Dalio
Ray Dalio w trakcie wystąpienia na Web Summit 2018 w Altice Arena w Lizbonie.

Ray Dalio – Principles / Zasady

Dla mnie Ray Dalio to przede wszystkim analityk, który rozłożył na czynniki pierwsze zasady. Jakie to zasady? Zasady działania skutecznych ludzi. Wszystko to spisał w książce „Principles”. Celowo piszę po angielsku, bo polecam przeczytać właśnie anglojęzyczną wersję.

Książka jest o tyle genialna, że przedstawia w prosty sposób jak działa człowiek. Prezentowane jest to w formie procesów, które pozwalają dojść z punktu A do punktu B.

Czytając książkę, od razu znalazłem podobieństwo do procesów firmowych, procesów produkcyjnych, jakościowych rozpisanych punkt po punkcie. Dlaczego wcześniej nie wpadłem na to, aby rozpisać sobie takie procesy w życiu, aby dojść z punktu A do B?

W tym wpisie chce przybliżyć wam pięć punktów procesu realizowania zmiany, dochodzenia do określonego celu. Genialnych punktów.

Ray Dalio – proces osiągania celów

Ray Dalio - proces

Punkt pierwszy wg Ray Dalio – Cel

Przede wszystkim określ swój cel. Zastanów się, do czego dążysz. Czemu tego potrzebujesz? Jakie jest twoje 5 Why?

Kiedy nie wiesz co chcesz osiągnąć i do czego dążysz, to twoje życie pozbawione jest planu. W efekcie możesz dotrzeć do miejsca, do którego nigdy nie chciałeś dotrzeć i w którym nigdy nie chciałeś być.

Dopiero kiedy odpowiesz sobie na pytanie, dokąd zmierzasz, możesz wyznaczyć odpowiednią drogę. Kiedy jestem zatem pytany przez ludzi, co oni mają zrobić i jak postąpić, zawsze pytam ich, do czego dążą.

Bo decyzja o tym, jak postąpić, musi być związana z celem, który chcą osiągnąć. Ich postępowanie powinno ich przybliżać do celu, który wcześniej sobie założyli. Jeżeli masz problem z opisem celu, spróbuj metody SMART

Punkt drugi wg Ray Dalio – Problemy

Wiesz już dokąd zmierzasz? Zatem teraz musisz zdiagnozować wszelkie przeszkody i problemy, które napotkasz na swojej drodze. Musisz określić punkt początkowy, miejsce, z którego wyruszasz i dopiero wtedy łatwiej będzie ci określić co może cię spotkać.

Dążenie do celu zawsze wiążę się z pewnym ryzykiem, a droga usiana będzie przeszkodami. Twoim zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka porażki, poprzez określenie tych zagrożeń, co pozwoli ci się na nie przygotować i podjąć odpowiednie kroki, które pomogą pokonać wszelkie przeszkody.

Kiedy znasz już cel swojej wędrówki, musisz oszacować swoje możliwości, umiejętności oraz zasoby. Bądź uczciwy wobec siebie. Właściwe oszacowanie swoich możliwości i umiejętności pozwoli ci trafniej zdiagnozować problemy, które napotkasz. Kiedy będziesz umiał je zdefiniować i będziesz znał rozwiązanie, to problemy de facto przestaną nimi być.

Problem to bowiem taka sytuacja, kiedy napotykamy przeszkodę, której nie umiemy pokonać. Znając swoje słabe strony, umiejąc określić swoje zalety, jesteś gotowy na każdy scenariusz i tym samym łatwiej ci będzie znaleźć rozwiązanie w danej sytuacji.

Dlatego na początku powinieneś spojrzeć krytycznie na samego siebie. Kiedy już dokonasz pogłębionej analizy swojej osoby, to zastanów się nad przyszłością. Pomyśl o drodze, która cię czeka.

Analiza przyszłości to szansa na zdefiniowanie i określenie przyszłych problemów. Stwórz alternatywne i różnorodne drogi dojścia do swojego określonego celu. Im więcej takich dróg określisz, tym większa jest szansa, że uda ci się zaplanować i przewidzieć tą, którą dane ci będzie podążać.

Punkt trzeci wg Ray Dalio – Diagnoza

Obmyśliłeś już wszystkie ścieżki twojego rozwoju? Przewidziałeś jaką drogą przyjdzie ci iść? Jeśli tak, to jesteś w stanie zdiagnozować i określić ewentualne przeszkody, które mogą się pojawić na twojej drodze do celu.

Czas na określenie i „wymyślenie” ich rozwiązania. I tutaj znowu musisz przede wszystkim określić swoje możliwości. Tylko zdiagnozowanie samego siebie i swoich zasobów, pozwoli ci solidnie przygotować się na problemy. Musisz pomyśleć nie tylko o tym, jak usuniesz tę przeszkodę, ale też jakie konsekwencje dla ciebie będzie miała ewentualna porażka.

Jeśli pracujesz w zespole, określ kompetencje każdego członka waszej grupy. Postaraj się maksymalnie uczciwie ocenić jego możliwości, zbadać słabe oraz mocne strony. Polecam test Instytutu Gallupa, który sam robiłem – tutaj wyniki.

Twoja diagnoza musi być przede wszystkim uczciwa, a także zrozumiała dla ciebie i wszystkich członków waszego zespołu. Im więcej transparentności i im bardziej uczciwie określicie samych siebie, tym większe są wasze szansę na osiągnięcie sukcesu.

Ten bowiem jest efektem umiejętności przewidywania i określenia ścieżki dojścia do celu. Znajomość siebie i wszystkich podążających za tobą osób to jak wiedza na temat tego ile masz benzyny w samochodzie i tym samym możliwość oszacowania czy ta ilość jest wystarczająca do pokonania danych kilometrów.

Punkt czwarty wg Ray Dalio – zaprojektuj plan

Kiedy już wiesz co musisz zrobić, aby osiągnąć zdefiniowany przez ciebie cel, pozostaje ci konsekwentnie do niego dążyć. Określ kamienie milowe, umieść je na linii czasu i konsekwentnie do nich dąż.

Na każdym etapie podróży, weryfikuj swoje postępy. Uczciwie oceniaj czy podążasz wyznaczoną ścieżką, czy też pojawiają się nieprzewidziane trudności. Jeżeli pojawiają się trudności wykonaj ponownie diagnozę i umieść kolejne zadania w swoim planie.

Punkt piąty wg Ray Dalio – po prostu działaj

Teraz pozostaje najtrudniejszy punkt procesu. Ray Dalio pisze wprost o egzekucji, o nie poddawaniu się i wykonaniu danego założonego zadania. Jest to najtrudniejszy aspekt.

W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie bardzo łatwo zdobyć wiedzę i zaplanować proces dojścia z punk A do punktu B. W internecie są dziesiątki poradników o tym jak zbudować firmę, jak skutecznie zarządzać zespołem, jak budować ścieżkę kariery, czy abstrahując od tematów zawodowych jak zrzucić kilka kilogramów czy przebiec maraton.

Egzekucja jest trudnym zadaniem i wymaga od nas dużej motywacji, inspiracji i wiary w proces. Nie zawsze nam tej wiary wystarcza, dlatego wówczas dobrze jest się podeprzeć inną osobą. Może to być specjalista w danej dziedzinie, który sprzeda nam swoją wiedzą.

Jeżeli nie masz budżetu na tego typu inwestycje, to może postaraj się znaleźć kogoś, kto chce zrealizować podobny cel. Wspólne motywowanie się i pomoc pozwala przełamywać chwile słabości.

Co najważniejsze! Nie zmieniaj dobrze zaprojektowanego procesu i nie rezygnuj, dopóki nie osiągniesz celu!

Podsumowanie

Wykonanie w 110% dobrze zaprojektowane procesu zmiany zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Metoda pięciu kroków Ray Dalio to podstawowe narzędzie, dzięki któremu osiągnął takie wyniki biznesowe. Polecam Wam również śledzić media społecznościowe tego wizjonera. Od czasu do czasu umieszcza on różne zasady, pochodzące z jego wybitnej książki. Tutaj znajdziecie jego konto Facebook, a tutaj Linkedin.