fbpx
5 why twoje

Jakie jest twoje 5 Why? Jak nie utonąć w chaosie.

Mam dla Ciebie zadanie. Prosty test, na sprawdzenie siebie. Test, nie skomplikowany, test, który może odmienić Twoje życie. Przeprowadzę Cię przez pytanie „dlaczego”. Zabiorę Cię do samego centrum Twoich decyzji, Twojego poczucia wartości i Twojego sensu istnienia. Dla wielu z Was może to być trudna lekcja.

Jakie jest Twoje Why?

Czy masz w życiu swoje Why? Czy wiesz po co wstajesz każdego dnia? Czy rozumiesz kolejne zadania, które wykonujesz? Czy tworzą one całość czy są dziełem przypadków, rutyn, które powstały?

Pisałem już nie raz, że łatwo popaść w rutynę, zostać wykreowanym przez otaczającą nas rzeczywistość. Możecie poczytać o tym w tym wpisie: „Dlaczego inżynier powinien być kreatorem, a nie kreaturą”.

Tak długo jak nie znajdziesz swojego Why, czyli dlaczego, tak długo nie odnajdziesz prawdziwego szczęścia i celu w życiu.

Napiszę więcej, że pomimo określenia celu i swojego „dlaczego”, bez odpowiedniej dyscypliny bardzo łatwo się pogubić i zatracić w chaosie dnia codziennego.

Mam dla Ciebie prostą broń, która będzie Ci przypominać o Twoich celach. Broń, którą dobrze znasz, jeżeli pracujesz w zarządzaniu jakością lub ciągłym doskonaleniu.

5 Why w walce z chaosem

Znasz metodę 5 Why, czyli pięciu pytań dlaczego? Jeżeli nie, to zapraszam do wpisu: 5 Why – dziecinnie prosta metoda do rozwiązywania problemów dorosłych

Do meritum.

Pod koniec każdego dnia postaraj się znaleźć 10 minut, aby przeanalizować co się wydarzyło. Znajdź zadanie, temat, wydarzenia, które pochłonęło Cię najbardziej. Wydarzenie, które kosztowało Cię najwięcej emocji, wysiłku, czasu lub pracy.

I teraz zaatakuj to co się stało pytaniami dlaczego. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego to się wydarzyło lub dlaczego to zrobiłaś/eś.

Jeżeli twoje pytanie dlaczego doprowadzi Cię do odpowiedzi, która potwierdzi Twój cel w życiu, Twoje zainteresowania, Twoje większe ambicje to super.

Jeżeli jednak kolejne odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” pokażą Ci inną perspektywę, brak opanowania emocji, niezaplanowaną reakcję lub podążanie w niewłaściwym kierunku to sprawdź gdzie Cię to prowadzi. Na pewno na manowce…

Dlaczego to jest takie trudne?

Łatwo się pogubić w dzisiejszym świecie, bez jasno wyznaczonych zasad i celów. Bardzo łatwo motywować swoje działania chęcią odegrania się, zemstą, szybkimi pociechami, nałogami czy prokrastynacją.

Tego typu działania, nie dadzą Ci długoterminowej satysfakcji, ani szczęścia. Poczujesz chwilowe zadowolenie i to wszystko… Twoje długoterminowe plany oddalą się coraz bardziej.

Dlatego sprawdzaj się każdego dnia… za pomocą 5 Why. Odpowiedz sobie na proste pytanie – dlaczego to się wydarzyło?

Nawet jeżeli odnosisz porażkę, ale przybliża Cię ona do długoterminowego celu, to jest ona sukcesem. Dlatego odpowiedź na pytanie „dlaczego”, pozwoli Ci również zmienić perspektywę odbioru sytuacji.

Dlaczego przez godzinę rozpamiętuję porażkę? Przecież to bez sensu… Stracona godzina życia, zamiast podążać za celem.

Podsumowanie

Często zatracam swoje dlaczego… często zapominam po co robię Tego bloga, po co pracuje zawodowo, po co trenuje i po co staram się zdrowo odżywiać. Często zapominam po co cały czas się edukuję, pomimo 33 lat i po co stawiam sobie wymagania. Często tracę czas na aspekty, które nie przybliżają mnie do celu. Tylko sprawdzenie samego siebie, pozwala mi wrócić na właściwe tory i to 5 Why pozwala mi się zweryfikować.