fbpx
strona tytułowa artykułu RPA robotic process automation

RPA (robotic process automation) – co to jest i czy zastąpi inżyniera?

Standardowe raporty produkcyjne i jakościowe gotowe w kilkadziesiąt sekund? Weryfikowanie potencjalnych wąskich gardeł w produkcji w kilka sekund, bazując na danych wejściowych z planowania? Wirtualny asystent odpowiadający na pytanie „Kiedy zlecenie 111521 zejdzie z produkcji i na jakim jest etapie?”. RPA (robotic process automation) to coś co zapewni Ci każdy z powyższych scenariuszy. Zapraszam Cię do nowej gałęzi tego bloga, czyli Przemysłu 4.0. Zaczniemy od zrobotyzowanej automatyzacji procesów, od angielskiego w skrócie RPA.

RPA (robotic process automation) odpowiedź na przemysł oparty na Big Data

Pracując przy produkcji, zazwyczaj bazujemy na dużej ilości danych wejściowych, których odpowiednie obrobienie i przeanalizowanie pozwala nam wyciągnąć wnioski.

Jeżeli zdarzyło Ci się analizować dane produkcyjne w celu usprawnienia przepływu materiału, biorąc pod uwagę dostępność maszyn, materiału i zasobów to wiesz jakie może to być męczące.

Podobnie wygląda sytuacja w zarządzaniu jakością. Kompilujesz tysiące rekordów na temat niezgodności z danego okresu, tworzysz wstępne raporty z wykresami Pareto czy Histogramem. Wyciągasz wnioski i opracowujesz plan naprawczy.

Jeszcze lepszym przykładem jest SPC, które generuje dziesiątki tysięcy wyników pomiarów danej charakterystyki. Umożliwia to prewencyjne zarządzanie jakością, ale trzeba się troszkę naliczyć i wyciągnąć wnioski.

Idźmy dalej… zakupy, logistyka: totalna zbieranina szalonych liczb. Ilości stanów magazynowych dla tysięcy materiałów, zmienne daty dostarczenia materiałów od dostawców, zmienne zapotrzebowanie do produkcji, a na końcu cel od zarządu aby zredukować zapasy.

Mało liczb? Finanse i księgowość… Ok, nie będę Was już męczył.

Jak sami widzicie, Big Data weszła szerokimi drzwiami do przemysłu i produkcji i nie zamierza się zatrzymać. Do tej pory to pracownicy biurowi (czyli zapewne i Ty), odpowiadają za przerabianie tych wszystkich danych, analizowanie ich, wyciąganie wniosków i podejmowaniu działań.

Tylko po jakim czasie każdy z nas orientuje się, że duża część pracy polega na powtarzaniu tych samych czynności na komputerze, bazując na danych wejściowych i podejmowaniu identycznych decyzji z dnia na dzień, tygodnia na tydzień.

Po co tracić zasoby? Można to zautomatyzować za pomocą RPA (robotic process automation)

RPA (robotic process automation) – co to jest?

RPA (robotic process automation) to program komputerowy wykorzystujący potencjał uczenia maszynowego (machine learning) i sztucznej inteligencji. Za pomocą RPA jesteś w stanie zaprogramować komputer do przetwarzania powtarzalnych czynności, wykonywania obliczeń, utrzymywania baz danych.

Najciekawszym rozwiązaniem RPA (robotic process automation) jest możliwość połączenia ze sobą wielu aplikacji komputerowych takich jak MS Excel, system ERP (np. SAP lub Golem), Power Point, pocztę elektroniczną czy system do zarządzania jakością.

Czyli w zasadzie może robić to co Ty… sprawdzać maile, weryfikować dane z systemów, odpisywać na maile, tworzyć prezentacje… Brzmi ciekawie?

RPA (robotic process automation) – rodzaje botów

Istnieją 3 rodzaje botów, które ułatwiają pracę:

 • Knowbot – taka lokalna wikipedia, określamy mu dane, które musi wiedzieć i sobie je aktualizuje. W jaki sposób? Dane pobiera z internetu, systemów operacyjnych firmy ERP lub plików Excelowskich
 • Chatbot – zapewne znany Wam temat z mediów społecznościowych. Na niektórych stronach firmowych na Facebook znajdziecie Chatboty, które prowadzą z Wami konwersację. Wyobraźcie sobie takiego Chatbota w waszej firmie, który odpowiada na pytanie: „Jak powinna wyglądać obróbka cieplna dla elementu 452M21K”.
 • Probot – bot, który powtarza zadane czynności na komputerze (np. kopiuje dane z SAP’a wrzuca do Excela, obrabia w odpowiedni sposób i przerzuca wykresy i tabelki do Power Pointa – fajne nie :)? )

Każda z organizacji może posiadać w swojej pracy takiego Bota. Zastanów się o ile sprawniej wyglądałaby Twoja codzienna praca lub jeżeli zarządzasz zespołem, jak wiele zasobów mógłbyś uwolnić. Wszystkie powtarzalne czynności dotyczące analiz, raportów mogą być automatyzowane. Wszystkie czynności pozwalające uzyskiwać informacje z systemów komputerowych (np. data dostawy materiału 88AM910), mogą być zastąpione jednym pytaniem do Chatbot.

Jakie są jeszcze inne zalety RPA (robotic process automation)?

Zalety RPA (robotic process automation)

Tak długo jak zagłębiam się w tematykę RPA, to dostrzegam same zalety. Postarałem się pozbierać je wszystkie i stworzyć, krótką listę.

 • RPA zmniejsza ryzyko pomyłki człowieka w analizowaniu danych (czynnik ludzki zmniejszony)
 • Zwiększa się wydajność pracy zespołu
 • Pracownicy mają więcej czasu na pracę kreatywną i rozwiązywanie problemów
 • Zwiększa się powtarzalność i odtwarzalność większości procesów biurowych
 • Generuje widoczne zyski, tworząc oszczędności w powtarzalnych czynnościach
 • Komputer może analizować dane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i nigdy nie bierze urlopu na żądanie
 • Widoczna poprawa jakości (większa powtarzalność i brak pomyłek)

RPA (robotic process automation) – gdzie znajdzie zastosowanie w przemyśle?

Zacząłem analizować możliwości wykorzystania RPA (robotic process automation) w przemyśle i trudno było mi znaleźć dział, w którym rozwiązanie to by się nie sprawdziło.

Przedsiębiorstwo, w którym pracujesz, oparte jest na współpracy ludzi w połączeniu z komputerami. Nie ważne czy pracujesz w zarządzaniu jakością, produkcją, ciągłym doskonaleniu, inżynierii czy finansach.

Nawet koleżanki z HR analizują dziesiątki danych na temat godzin pracy, nadgodzin i przeliczeniu tego na wypłacaną pensję.

Śmiem twierdzić, że RPA pozwala zautomatyzować pracę biurową w każdym obszarze firmy produkcyjnej.

RPA (robotic process automation) – jak to wdrożyć?

No dobrze, wszystko fajne, wygląda super, tylko jak teraz wdrożyć to całe RPA? Czy potrzebuje do tego całego działu programistów, czy jest aplikacja, czy zadziała u mnie na Windowsie 10?

Szybko odpowiadam! Zaczniemy od dostawców RPA (robotic process automation). Obecnie na rynku jest 5 topowych dostawców RPA:

 • UiPath – największy dostawca oprogramowania do RPA, w szczególności dla przemysłu, branż technologicznych i ogólnie zarządzania procesami. Dużą zaletą UiPath jest intuicyjność oraz elastyczność. Sam mam zamiar rozwijać się w tej technologii.
 • Blue Prism – kolejny z liderów rynku. Firma ta jako pierwsza przedstawiła rozwiązania RPA światu. Blue Prism jest obecny w Google, Microsoft i IBM.
 • EdgeVerve – firma skupiająca się na pomocy każdemu chętnemu przedsiębiorstwu w automatyzacji procesów. AssitEdge jest podstawowym narzędziem.
 • Automation Anywhere – firma specjalizuje się w dostarczeniu prostych gotowych rozwiązań takich jak IQ Bot, BotFarm czy Bot Store. Stawia na współpracę z małymi firmami
 • Kofax Kapow – dobrze znana marka w świecie RPA, dostarczająca efektywne rozwiązania dla firm z każdego sektora.

Każda z wyżej wymienionych marek posiada oprogramowanie umożliwiające automatyzację procesów biurowych. Wygląda to mniej więcej jak tworzenie procesów za pomocą diagramu procesu, z dokładnym przedstawieniem ścieżek danych wejściowych oraz ustaleniem odpowiednich algorytmów w celu przetworzenia danych.

Przykład w UiPath poniżej:

UiPath przykład z RPA (robotic process automation)

RPA (robotic process automation) – czy jest za darmo?

Oprogramowanie do celów komercyjnych oczywiście kosztuje. Firmy stosują zazwyczaj opłatę roczną, uzależnioną do zakresu wykorzystania oprogramowania i pakietu wsparcia. Niektóre z firm pobierają również opłaty od stworzonych Botów.

Dla przykładu podam, że średni koszt abonamentu, wśród klientów UiPath wynosi około 60 000 dolarów rocznie. Trzeba przyjąć pod uwagę, że jest to wartość średnia w której uwzględniono korporacje liczące 30 000 pracowników oraz mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjne. Samo UiPath Studio to koszt 3000 dolarów rocznie.

Co ciekawe, do celów edukacyjnych system jest darmowy. Samo UiPath udostępnia również Akademię on-line, która przybliża możliwości systemu.

Gdy już się wszystkiego nauczysz, opłacisz licencję to wybierasz proces do automatyzacji, określasz warunki i działasz. Jak to zrobić dobrze, opiszę może w kolejnych wpisach… na razie wystarczy wiedzy o RPA.

RPA (robotic process automation) – Infografika

Przygotowałem również infografikę, do pobrania i wydrukowania.

Więcej infografik na stronie: INFOGRAFIKI

Podsumowanie

Myślę, że wystarczy wiedzy jak na pierwszy raz o RPA (robotic process automation). Zainteresowałem się tym tematem, bo jest to dla mnie kolejny krok w celu usprawniania przedsiębiorstw produkcyjnych, a co za tym idzie zapewnieniu lepszej jakości procesów i produktów. Jeżeli temat Cię zainteresował, to pozostań czujny ,na pewno pojawią się kolejne wpisy z tej serii na blogu.

Photo by Artur Tumasjan on Unsplash

5 comments
Paweł says

Bardzo ciekawy temat! Okazuje się, że nie wiedząc o tym stosuję tę technikę (w prostym wydaniu) już od jakiegoś czasu. Używam darmowego narzędzia, które klika za mnie i wypełnia pola w SAP 🙂 Nazywa się Clavier+

Paweł says

Zapominałem jeszcze dodać, że świetnym sposobem na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu jest automatyzacja formularzy z wykorzystaniem VBA w Excelu oraz Accessie. Na dobrą sprawę VBA można stosować również w Outlooku, Powerpoincie i Wordzie ☺️

  Artur Mydlarz says

  Zdecydowanie się z Tobą zgadzam! VBA to pierwszy krok, który stosuje w automatyzacji. Uczę też tego w moich kursach 😉

Miłosz says

Cześć, Ja widzę 2 wady. 1 to koszt wdrożenia (nie tylko samego oprogramowania), a wiele przedsiębiorstw w Polsce nie zbiera danych, nie ma ustalonych standardów lub robi to na kartce papieru. 2 – trochę powiązana z 1 – to organizacja musi być na RPA gotowa. Zarówno technologicznie jak i kompetencyjnie. Oczywiście obie z czasem stracą na znaczeniu, bo efektem skali ceny spadną, ilość specjalistów na rynku wzrośnie, a klienci zaczną tego wymagać i jak ktoś nie będzie chciał tego wdrożyć to go konkurencja wykończy.
Wydaje mi się, że wdrożenie RPA łatwiej będzie zrobić na nowych liniach i fabrykach niż ulepszać/doposażać stare, nieżadko leciwe maszyny. Dlatego prekursorem RPA (jak zresztą zawsze przy nowinkach) będą branże automotive, lotnictwo i przemysł zbrojeniowy.

Sam temat jest niezmiernie ciekawy i z chęcią poczytam i dowiem się o nim więcej.

  Artur Mydlarz says

  RPA to głównie automatyzacja procesów biurowych, opartych na działaniu oprogramowania komputerowego… Myślę, że park maszynowy ma tu najmniejsze znaczenie.

Comments are closed