fbpx
mocne strony test gallupa

Mocne strony – Jak je znaleźć i rozwijać? Jakie są moje mocne strony?

Dlaczego niektóre zadania idą nam jak po maśle a inne jak po grudzie? Dlaczego inne osoby w zespole dużo łatwiej radzą sobie w budowaniu relacji a inne w obsłudze programów komputerowych od nas? Wynika to z naszych mocnych i słabych stron. Nie każdy zostanie prezesem firmy, nie każdy zostanie wybitnym specjalistą. Dlatego nie warto tracić czasu w gonitwie za czymś co sobie ustaliliśmy a nie mamy do tego predyspozycji. Pomogę ci poznać i rozwijać mocne strony.

Dlaczego warto znać swoje mocne strony?

Odnalezienie swoich mocnych stron nie jest łatwym zadaniem. Posiadamy odczucia co do naszych talentów. Zdajemy sobie sprawę z tego w czym jesteśmy lepsi od innych i co przychodzi nam z łatwością. Niestety odczucia są subiektywne i mylne lub możemy nie mieć okazji sprawdzić swoich mocnych stron w obecnych warunkach pracy.

Warto poznać swoje mocne strony aby je wykorzystywać i wzmacniać, zamiast tracić czas na dążenie do czegoś do czego nie mamy predyspozycji. Niestety nie zawsze kierujemy swoją ścieżką życiową tak jak byśmy chcieli. Wybór studiów w wieku 19 lat, później pierwszej pracy to często zrządzenie przypadku. Niektórzy z Was mogli trafić na stanowiska, które sprawiają więcej problemów i frustracji niż satysfakcji.

Wynika to z wielu czynników i jednym z najważniejszych jest predyspozycja do wykonywania danego zawodu czyli posiadane mocne strony lub jak kto woli talenty. Poznanie swoich mocnych stron pozwala na określenie jasnych celów i zrozumienia w czym jesteśmy dobrzy. Bazując na nich może ułożyć swoją ścieżkę kariery i zrozumieć jakie zadania i obowiązki do nas pasują.

Pozwala to również przeanalizować obecną sytuację i zrozumieć dlaczego niektóre zadania lub zachowania innych ludzi powodują w nas frustrację lub podenerwowanie.

Czy nie każdy z nas chciałbym wykonywać zadania przynoszące satysfakcję?

Jak poznać swoje mocne strony?

Możliwości jest wiele: sesje coachingowe, wywiad w pracy, testy osobowości DISC itp. Nie będę pisał o każdej metodzie. Od razu przejdę do najlepszej i najefektywniejszej z nich czyli testu z Instytutu Gallupa – Strenghts Finder 2.0.

Dlaczego najlepszej? Ponieważ skorzystało z niej już ponad 18 000 000 ludzi, a test nie jest darmowy (19$ lub 89$).

Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi badania na temat mocnych stron i talentów. Naukowcy zdefiniowali w ten sposób 34 talenty. W okresie analiz opracowali uniwersalny test pozwalający określić mocne strony. Test ten zawiera 177 pytań, ułożonych w taki sposób aby zweryfikować nasze zachowanie w danej sytuacji.

Na przeczytanie i odpowiedź jednego pytania jest tylko 20 sekund, więc w zasadzie nie ma czasu na zastanowienie się co będzie lepszą odpowiedzą. Ukończenie testu trwa około 40 minut.

Po uzupełnieniu testu otrzymujemy wynik z opisem naszych mocnych. W zależności od pakietu dowiemy się o naszych 5 najmocniejszych stronach lub przy rozszerzeniu otrzymamy listę 34 talentów ułożonych od najmocniejszych do najsłabszych. Dodatkowo otrzymujemy pełny raport z dokładnym opisem oraz jak rozwijać mocne strony.

Test znajduje się na stronie: https://www.gallupstrengthscenter.com

Poniżej lista mocnych stron według Instytutu Gallupa:

Talent Aktywator – Activator
Talent Analityk – Analytical
Talent: Bliskość – Relator
Talent: Bezstronność – Consistency
Talent: Czar – Woo
Talent: Dyscyplina – Discipline
Talent: Dowodzenie – Command
Talent: Elastyczność – Adaptability
Talent: Empatia – Empathy
Talent: Indywidualizacja – Individualization
Talent: Integrator – Includer
Talent: Intelekt – Intellection
Talent: Komunikatywność – Communication
Talent: Kontekst – Context
Talent: Maksymalista – Maximizer
Talent: Naprawianie – Restorative
Talent: Odpowiedzialność – Responsibility
Talent: Optymista – Positivity
Talent: Odkrywczość – Ideation
Talent: Organizator – Arranger
Talent: Osiąganie – Achiever
Talent: Poważanie – Significance
Talent: Pryncypialność – Belief
Talent: Rywalizacja – Competition
Talent: Rozwaga – Deliberative
Talent: Rozwijanie innych – Developer
Talent: Strateg – Strategic
Talent: Uczenie się – Learner
Talent: Ukierunkowanie – Focus
Talent: Wizjoner – Futuristic
Talent: Wiara w siebie – Self
Talent: Współzależność – Connectedness
Talent: Zbieranie – Input
Talent: Zgodność – Harmony

Jakie są moje mocne strony?

Na własnym przykładzie przedstawię Wam analizę moich mocnych stron oraz w czym mi pomogło wykonanie testu Strenght Finders 2.0.Wykonałem test około miesiąc temu i byłem zaskoczony w zasadzie tylko jednym moim „talentem” – pierwszym z nich „Bliskość”. Po przeanalizowaniu raportu doszedłem do wniosku, że zdecydowanie dużo większą satysfakcję przynosi mi rozwiązywanie problemów czy realizowanie projektów z kimś niż w pojedynkę.

Kolejne mocne strony potwierdziły mniej więcej to co już wiedziałem. Jestem często ukierunkowany na osiąganie celów oraz myślę strategicznie. Z dużą łatwością dostrzegam również problemy i staram się je naprawić.

Z drugiej strony mocne strony mogą powodować frustrację w zależności od tego czym się zajmujemy. Na przykładach moich talentów mogę Wam powiedzieć, że bardzo frustruje mnie fakt nie osiągnięcia zamierzonego celu. Nie potrafię również „spać spokojnie” jeżeli widzę problemy, które nie są naprawiane. Ciężko mi również prosperować bez ukierunkowania na jakiś cel i realizowanie go.

Zauważyłem, że zaspokojenie swoich potrzeb w 5 najmocniejszych stronach pozwala osiągnąć mentalny spokój. Jest to logiczne z punktu widzenia zachowania spójności z własnymi przekonania i predyspozycjami. Dlatego jeżeli chce mieć udany dzień staram się coś osiągnąć, najlepiej jeżeli jest to związane z ukierunkowanym celem, wynikającym ze strategi. Czuje również dużą satysfakcję jeżeli mogę coś poprawić, usprawnić, naprawić.

Niestety istnieje też „czarna strona” takiej kombinacji talentów. W przypadku porażki przy osiągnięciu celu poświęcam sporo czasu na naprawianie lub zastanawianie się czy obrany kierunek jest dobry. Zbyt nierealistyczne cele, które sam sobie stawiałem powodowały niekończącą się spiralę zdobywania wiedzy na temat tego jak usprawnić procesy i wykonywanie zadania. Dlatego bardzo istotne było dla mnie poznanie metody SMART wyznaczania celów.

Poznanie moich 5 najmocniejszych stron bardzo pomogło mi w wyborze kolejnych działań, zadań oraz aktywności.

test gallupa artur mydlarz

Podsumowanie

Poznaj swoje mocne strony i realizuj zadania do których jesteś predysponowany. Pozwoli Ci to unikanie frustracji i tematów, w których nie jesteś najlepszy. Jeżeli interesuje się szersze poznanie tej tematyki zapraszam Cię na blog Dominika Juszczyka, który w pełni poświęcił się przybliżaniu zagadnienia Strenghts Finders Instytutu Gallupa na stronie : Near-Perfect Performance.

Photo by Marten Newhall on Unsplash do mocne strony
6 comments
Krzysztof Kempiński says

Fajny artykuł Artur! Sam wykonałem test Gallupa kilka miesięcy temu. Wyniki mnie nie zaskoczyły, ale odczułem jakąś taką dziwną ulgę z potwierdzenia tego co przypuszczałem i poczułem, że lepiej znam siebie 🙂

  Artur Mydlarz says

  Hej Krzysiek! Dzięki za komentarz. Miałem podobnie jak ty, dodatkowo zrozumiałem, że muszę rozwijać moje talenty aby być jeszcze lepszym w tym co robię. Były to dobrze wydane pieniądze 😉

Dominik Juszczyk says

Cześć! Dzięki, że dzielisz się swoimi doświadczeniami z talentami!
Dodam tylko jedną małą rzecz – w tej chwili cena za pełną wersję testu (odkrywającą cały profil 34 talentów) to 49,99USD 🙂

Powodzenia w rozwijaniu swoich talentów! Tam jest moc 🙂

  Artur Mydlarz says

  Dominik,
  Jestem ci wdzięczny, że szerzysz tą tematykę, dowiedziałem się o teście od Ciebie.
  Bardzo mi to pomogło zrozumieć wiele aspektów mojego życia.

  Pozdrawiam,

Ela Swierczek says

Czesc Artur! Super, ze podzieliłeś się swoimi wynikami.
Czytam Twojego bloga i coraz bardziej mi się podoba!
Gratulacje! 🙂

  Artur Mydlarz says

  Dziękuje Ela 😉

Comments are closed