fbpx
Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
zarządzanie turkusowe

Turkusowe Zarządzanie – prof. Blikle – videoblog i zapiski

Stało się coś niesamowitego. Gdy zakładałem tego bloga, nie marzyłem nawet o tym, że porozmawiam kiedykolwiek z moich mistrzem. Człowiekiem, który napisał najlepsze książki o zarządzaniu jakością Doktryna Jakości wyd. 1 i wyd. 2. Stało się jednak – porozmawialiśmy wspólnie. Jak do tego doszło? Po prostu napisałem e-mail’a do prof. Blikle i opisałem mu naszą świetną społeczność. Zgodził się, a poniżej znajdziecie wideo z naszej rozmowy. Temat to Turkusowe Zarządzanie i BCorpy.

Turkusowe Zarządzanie – prof. Andrzej Blikle

Zapis rozmowy:

Zapiski ze spotkania:

Turkusowe zarządzanie to idea zarządzania oparta na braku przemocy i samoorganizacji. Ludzie pracujący w turkusie są wolni i szczęśliwi, ponieważ wykonują to co muszą, aby przynieść korzyść sobie i organizacji.

Wydaje się to być utopią, ale to wszystko już się dzieje, również w Polsce. Trzeba spojrzeć na to jako stan, który osiągnąć warto. Nie jest to łatwe, ale jest to możliwe. W Polsce jest około 2000 organizacji działających w zakresie turkusowego zarządzania.

W przypadku ludzi pracującyh w standardowym modelu, praca kojarzy się z lękiem i mozołem, a nie z pasją i misją. Nie wynika to z tego, że ludzie są leniwi czy aroganccy.

Wynika to tylko i wyłącznie z miejsca pracy, kultury pracy i braku odpowiedniego angażowania pracowników, dbania o ich przyszłość i spełnienie zawodowe.

Nie zależenie od tego, czy pracuje się na niskim szczeblu hierarchi czy na wysokim szczeblu hierarchi.

Turkusowe zarządzanie – czyli działanie zgodne z przekonaniami

Kiedy działamy w dużej zgodności ze sobą i swoimi przekonaniami, to wszechświat stara się nam pomóc osiągnąć sukces. Tylko wówczas rozwijamy się naturalnie i z chęcią robimy kolejne kroki.

Jeżeli za tym wszystkim idzie zarabiania pieniędzy, pracę, jakąś formą gospodarczą to prędzej czy później przyjdzie za tym sukces finansowy.

Dlaczego? Bo chcemy czuć do siebie szacunek, chcemy czuć się dumni i chcemy wiedzieć, że robimy coś dobrze, coraz lepiej i nikogo przy tym nie krzywdzimi.

Duma z siebie to najsilniejsza potrzeba człowieka. Potrzeba tego, że nie musisz się siebie wstydzić. Jest to największy motywator człowieka.

Jako ludzie chcemy coś po sobie zostawić. Lubimy być kreatywni, lubimy coś tworzyć. Niestety systemy edukacyjne zabijają w nas kreatywność.

Dlatego trzeba po latach tę kreatywność pobudzić. Jak to zrobić? Trzeba dać dwa prawa:

  • prawo do zmiany
  • prawo do błędu

Bez zmiany nie będzie nigdy czegoś nowego, a bez popełniania błędów nie osiągniemy innowacyjności.

Jeżeli spełnimy te warunki, to statystycznie mamy zapewniony sukces. Wszechświat nam z tym wszystkim pomoże.

Turkusowe zarządzanie – zasady

Turkusowe zarządzanie w biznesie oparte jest prostych zasadach. Nie potrzeba wiele więcej, aby zacząć:

  1. Robisz to co potrafisz
  2. Robisz to co jest potrzebne
  3. Jesteś za to odpowiedzalny
  4. To, co robisz, możesz zmienić, ale z zachowaniem punktów 1, 2, 3.

W turkusie każdy ma prawo popełniać błędy, ale tylko i wyłącznie z jeżeli weźmie za te błędy odpowiedzialność.

Co to znaczy?

  1. Bierz odpowiedzialność za decyzje i działania
  2. Jeżeli popełnisz błąd i poniesiesz porażkę – nie załamuj się, tylko weź odpowiedzialność
  3. Znajdź przyczyny błędu, problemu
  4. Wprowadź akcje korygujące

Brzmi nieco znajomo :)? Problem -> Przyczyna -> Akcje korygujące. Proste system do rozwiązywania problemów. Gdy problem jest bardziej kompleksowy, polecam wspomóc się TYM.

Turkusowe zarządzanie to również brak hierarchii i brak liderów. Każdy ma prawo podejmować decyzje, każdy ma prawo budować jakość i przynosić wartość dla klienta.

Co ciekawe turkusowe zarządzanie nie odchodzi od liderów technologicznych, specjalistyczych. W takich firmach, pełnią oni bardziej rolę mentorów i osób konsultujących trudne zagadnienia związanie z procesami produkcyjnymi, technologicznymi, jakościowymi itd. itd.

Zdecydowanie taka forma przywództwa ma sens.

Jak wdrożyć turkusowe zarządzanie?

Należy przede wszystkim zacząć od wielu pokładów cierpliwości :). Turkusu nie wprowadza się przez dzień, tydzień, ani miesiąc.

Jest to ciągły proces, podobnie jak z zarządzaniem jakością czy lean management. Utrzymanie kultury turkusowej nigdy się nie kończy.

Jak jednak zacząć ten proces? Przede wszystkim od zbadania poziomu zaufania w firmie i sukcesywnego budowania tego zaufania.

Turkusowe zarządzanie jest oparte na zaufaniu, jest to fundament, bez którego nie uda się wdrożyć tej kultury zarządzania.

Dobrym sposobem jest zrobienie warsztatu trampoliny i bariery. Czyli wysłuchanie pracowników gdzie widzą możliwości umocnienia firmy oraz gdzie widzą bariery w firmie. Usunięcie barier pozwala poprawić nie tylko produktywność i efektywność, ale również jakość, zadowolenie w pracy i usunąć marnotrawstwo.

Słuchając pracowników, budując kulturę, gdzie każdy może powiedzieć o wszystkim, budujemy zaufanie.

Więcej o tych warsztatach i całej filozofii Turkusu przeczytasz w książce Doktryna Jakości wydanie 2. Za darmo dostępnej na stronie www.moznainaczej.com.pl

Podsumowanie

Turkusowe zarządzanie wydaje się być niedoścignioną utopią. Na co dzień pracując w czerwonych organizacjach, którymi są w większości korporacje, turkus wydawać się może absurdem. Jestem w stanie to zrozumieć, ale wiem z doświadczenia, że przestrzeganie zasad turkusu nawet w trudnych korporacyjnych murach, może przynieść korzyści. Budowanie zaufania w zespole, umacnianie odpowiedzialności czy słuchanie i dawanie możliwości rozmawiania o problemach, przyniesie pozytywne rezultaty w zespole, czy całym dziale.

grafika do wpisu: Photo by Jernej Graj on Unsplash

Leave a Comment: