fbpx
nowa muda 2020

Nowa Muda na 2020 – Taiichi Onho nie mógł tego przewidzieć

Kiedy mówię Muda, to widzę czekanie, wąskie gardła lub nadmierne procesowanie. Taiichi Onho dość dobrze zdefiniował wszystkie 7 aspektów wpływających na straty w organizacji przemysłowej. Niestety, niektórych strat nie mógł przewidzieć, ponieważ nie przewidywał przyszłość. W obliczu nowych technologii, ciągłego dostępu do internetu i braku zaangażowania pracowników, firmy zaczyna trawić nowa muda.

Co to jest Muda?

Muda w skrócie to inaczej straty. Straty w procesie produkcyjnym, usługowym wynikające z 7 podstawowych czynników. Czynniki te określił w połowie XX Taiichi Onho.

  1. Nadmierny transport
  2. Za dużo materiałów produkcyjnych
  3. Nadmierny ruch
  4. Czekanie
  5. Nadprodukcja
  6. Nadmierne procesowanie
  7. Defekty

Wszystkich tych siedem elementów opisałem we wpisie: Muda i Tim Wood – idealna para wykradająca pieniądze firmie

Pomimo upływu wielu lat, Muda w takiej formie obecna jest nadal w wielu organizacjach. Niestety od kilkunastu lat fabryki zaczyna toczyć nowa Muda.

Nowa muda – 3 nowe straty

Geoffrey Mika właściciel Kaizen Sensei i autor wielu znakomitych książek o ciągłym doskonaleniu, przeprowadził, pod koniec XX wieku, dokładną analizę strat w firmach.

Oczywiście znalazł siedmiu „staruszków” od Pana Onho, nie mniej jednak zauważył też nowych trzech „młodocianych przestępców” wykradających pieniądze z organizacji.

Nowa muda – Brak zaangażowania pracowników

Największym i najczęściej popełnianym błędem jak brak angażowania pracowników w rozwój ich pracy. Niestety dzieje się to często i wynika jeszcze z Taylor’owskiego modelu pracy. Modelu, w którym każdy pracownik miał wykonywać określoną operację, a po jej zakończeniu iść do domu.

Nie ma niczego złego w standaryzacji, tworzeniu procedur oraz dzieleniu skomplikowanych operacji na mniejsze i prostsze. Nie mniej jednak trzeba w tym wszystkim znaleźć złoty środek.

Uwierzcie, że nikt tak jak operator, inżynier, specjalista nie wie lepiej, jak usprawnić swoją własną pracę. Dlatego tak istotne jest danie możliwości na usprawnienia, na przedstawianie swoich pomysłów i na wspólne wypracowanie najlepszego rozwiązania.

Jak to zrobić dobrze? Wszystko zależy od kultury organizacji. Każdą z nich można zmienić. Nawet najbardziej skostniałą strukturę i konserwatywne podejście, krok po kroku można ulepszać.

Wymaga to co prawda dużo czasu i zaangażowania. Jak to zrobić praktycznie poprzez Kaizen i system sugestii pracowniczych pisałem w tym artykule: Kaizen – kropla drążąca skałę konserwatyzmu

Dlaczego jest to strata? Wyobraź sobie 100-osobową firmę, w której każdy „odbija kartę” wykonuje swoje zadanie i idzie do domu. Wyobraź sobie też 100-osobową firmę, w której każda sugestia na usprawnienie nagradzana jest 50 złotowym bonem.

Pracownicy generują 100 sugestii miesięcznie, co kosztuje firmę ok. 5 000 zł. Niech przynajmniej 3% sugestii przyniesie oszczędności po 5 000 zł miesięcznie. Organizacja już jest do przodu 10 000 zł. Uwierzcie mi, że zaangażowanie pracowników, może przynieść pomysły dające dużo większe oszczędności, niż tutaj wymienione. Sam byłem świadkiem wielu takich pomysłów.

Angażujcie pracowników.

Nowa muda – Nieprawidłowe wskaźniki

Ktoś tu nam określił taki wskaźnik, więc my go sumiennie monitorujemy i jest na zielono, więc nasza praca wykonana jest dobrze.

Wskaźniki produkcji, jakości czy finansów to kluczowe elementy dobrze działającego przedsiębiorstwa. Niestety zdarza się tak, że organizacja śledzi nieodpowiedni wskaźnik, który przekłamuje rzeczywistość.

Możesz mieć pozytywne wyniki, według ustalonych kryteriów, ale nic po tym, jeżeli w organizacji dzieją się złe rzeczy, traci klientów czy ma braki w płynności finansowej.

Perspektywa wskaźników to jeden aspekt, ale szersze spojrzenie i dostrzeganie tego, co jest w danej chwili najważniejsze dla firmy to dużo ważniejszy aspekt.

Nie koncentruj wszystkich sił w osiągnięciu celu, jeżeli widzisz, że odbija się to na pracownikach w takim stopniu, że ich frustracja powoduje fluktuację na poziomie 20%. Tak ogromna rotacja pracowników, to dla firmy dużo większy problem długoterminowo, niż wykonanie 96% z 100% zakładanego planu.

Dodatkową stratą dla firmy może być brak ustalenia hierarchii wskaźników. Niektóre z nich powinny mieć większą „wagę” i bardziej przykuwać uwagę niż pozostałe z nich.

Z punktu widzenia zarządzania jakością, nie możesz traktować na równo reklamacji od klienta zewnętrznego z poziomem FPY na linii produkcyjnej. Zacznij od „naprawiania” najważniejszego. Stracisz wówczas mniej.

Nowa muda – Nieodpowiednie używanie komputerów

Nowa muda nie dotyczy tylko kadry zarządzające jak możesz stwierdzić po dwóch pierwszych akapitach. Teraz dostanie się wszystkich po równo :-)…

Całogodzinne przesiadywanie przed komputerami. Jakby ktoś przyspawał nowe pokolenie inżynierów i kazał zaraz po przeglądnięciu maili, sprawdzić najnowsze promocje na allegro albo newsy na onecie.

Komputery w znacznym stopniu ułatwiły, przyspieszyły i zautomatyzowały pracę każdego z nas. Z drugiej jednak strony dały sporą możliwość na obijanie się w pracy, tłumacząc to pracą przy komputerze.

Niestety znam „fachowców” odpowiedzialnych za daną linie produkcyjną czy produkt, którzy nigdy w życiu produktu nie widzieli. Tracenie tak dużej ilości zasobów oraz brak rozwoju i poszerzania wiedzy, poprzez przebywanie w miejscu produkcji – GEMBA WALK – to poważny problem w wielu firmach.

Nie znam rozwiązania dla tego problemu. Pozostaje chyba tylko odpowiedni nadzór, zwiększanie świadomości lub blokowanie najczęściej odwiedzanych stron internetowych.

Powiecie, że to przesada? Czy nie denerwowała Was czasami sytuacja, w której urabialiście się po łokcie, a kolega obok przeglądał demotywatory? Dodatkowo czy chcielibyście w swojej własnej firmie płacić własne pieniądze ludziom za siedzenie w sieci? Nie wydaje mi się.

Podsumowanie

Nowa muda daje szerokie pole do popisu dla kadry zarządzającej, managerów i dyrektorów zakładów produkcyjnych. Nie ma nic gorszego niż przeoczenie tych „grzechów”, lub co gorsza zaakceptowanie ich jako coś normalnego. Na końcu każdy z pracowników będzie wdzięczny, jeżeli będzie mógł pracować łatwiej, wydajniej i będzie skupiał się na tym, co ważne. Życzę Wam wiele wygranych bitew z nową mudą ;-).

Nowa muda – Photo by Sebastian Herrmann on Unsplash