fbpx
top 2018 ma blogu

10 najchętniej czytanych wpisów bloga w 2018 roku

Zdziwisz się, co jest numerem jeden ma blogu inzynierjakosci.pl. Końcówka roku jest czasem podsumowań i planowania nowego roku. Rok 2018 był szczególny dla tego bloga i jego rozwoju. W zasadzie większość z Was trafiła tutaj właśnie w tym roku. Założona przeze mnie strona w listopadzie 2017, zyskała sporo sympatyków. W tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami informacjami z Google Analytics na temat 10 najchętniej czytanych wpisów w 2018 roku.

Partnerem tego wpisu jest NEOGAGE

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że partnerem tego wpisu jest firma NEOGAGE. Sponsorów bloga wybieram osobiście poprzez dokładną selekcję i analizę produktu lub usług. Jeżeli filozofia firmy, podejście do klienta czy sam produkt, usługa mi się nie podoba, dziękuję za ofertę. Nie jest łatwo się tu dostać ;-).

Z pełnym przekonaniem mogę polecić NEOGAGE i ich produkt – zautomatyzowaną aplikację do zarządzania wyposażeniem pomiarowym. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie https://neogage.com/pl/.

10 najchętniej czytanych wpisów w 2018 roku

1. Rysunek techniczny – jak czytać.

Pierwsze miejsce i niekwestionowany król w wyszukiwarce Google! Pierwsze miejsce po wpisaniu „rysunek techniczny”. We wpisie tym tłumaczę podstawowe zagadnienia dotyczące czytania rysunku technicznego. Ilość wejść z wyszukiwarki, świadczy o tym, że ten temat nie jest wystarczająco tłumaczony na studiach. Na szczęście jest mój blog 🙂 i 40 minutowy kurs, który pozwala jeszcze lepiej zrozumieć podstawy rysunku technicznego.
Zapraszam do lektury, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

2. Rysunek techniczny – symbole tolerancji geometrycznych.

Znowu rysunek i znowu z pierwszego miejsca w wyszukiwarce Google, po wpisaniu hasła „symbole tolerancji”. W artykule tym opisuje wszystkie symbole tolerancji oraz przedstawiam w jaki sposób powinno się je analizować i czytać. Przydatna ściąga dla każdego inżyniera. Dodatkowo wpis okrasiłem infografiką, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie. Masz wówczas pod ręką wszystkie symbole i ich interpretacje.
Zapraszam do lektury, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

3. Układ żelazo – węgiel. Jak interpretować?

Układ żelazo – węgiel lub jak kto woli żelazo – cementyt był koszmarem moich studiów. Nikt nie potrafił nam tego dobrze wytłumaczyć, a wymagano od nas narysowania rysunku, nawet po pobudce o pierwszej w nocy. Prawie 10 lat po tym jak pierwszy raz nauczyłem się wykresu, postanowiłem uprościć metodę nauki kolejnym pokoleniom. W ten sposób powstał wpis, w którym pokazuje jak szybko i sprawnie rozrysować wykres z wszystkimi najważniejszymi temperaturami oraz oznaczeniami faz. Jak widać po miejscu wpisu w rankingu, temat zrozumienia wykresu jest ciągle aktualny.
Zapraszam do lektury, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

4. Diagram Ishikawy – 3 rodzaje na rozwiązanie każdego problemu

Tuż za podium znalazło się pierwszy artykuł związany stricte z zarządzaniem jakością. Na czynniki pierwsze rozebrałem diagram rybiej ości. We wpisie znajdziesz dokładny opis metody, różne jej rodzaje oraz kilka praktycznych przykładów. Wpis obowiązkowy dla wszystkich jakościowców rozpoczynających pracę oraz dla tych bardziej doświadczonych, aby zweryfikować różne warianty Diagramu Ishikawa. Wpis ten zainicjował również serię wpisów o siedmiu złotych narzędziach jakości, na bazie których powstała moja darmowa książka.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

5. Raport 8D – rozwiązywanie problemów w stylu amerykańskiej armii

8D wiecznie żywe! Standardowy raport zaczerpnięty z amerykańskiej armii ciągle jest w użyciu w wielu firmach. Świadczy o tym ilość wejść do artykułu, w którym dokładnie opisuje budowę raportu oraz podaję praktyczne wykorzystanie raportu. Dodatkowo możecie ściągnąć za darmo formatkę raportu 8D w pliku Excel. Mam nadzieję, że niejednej osobie, wpis ten pomógł w przedstawieniu dobrego raportu 8D do klienta.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

6. 5W2H – lepiej mądrze stać, niż głupio biegać

Chyba powoli zaczynam być kojarzony z tą metodą. Uwielbiam 5W2H i praktycznie można ją zastosować do każdego trapiącego nas problemu, wyzwania, celu. Siedem prostych pytań, przykuło również waszą uwagę i chętnie czytaliście w 2018 o 5W2H. Mi ta metoda na co dzień bardzo pomaga. Jestem przekonany, że wam również pomoże, jeżeli tylko zaczniecie z niej dobrze korzystać.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

7. Raport A3 – uniwersalny raport Toyoty

Raport A3 to bliski kuzyn raportu 8D. Metoda rozpowszechniona przez Toyotę wymusza umieścić wszystkie niezbędne elementy „problem solving” na kartce A3. Stąd wzięła się nazwa tej metody. Bardzo uniwersalne i sprytne podejście do rozwiązywania problemów, ograniczenie do jednego formatu sprawia, że problemy są szybciej rozwiązywane. Więcej o metodzie oraz darmowy formularz raportu A3 znajdziesz we wpisie.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

8. MSA R&R

W tym wpisie starałem się w jak najprostszy sposób opisać dość skomplikowaną metodą MSA. Jest to metoda do weryfikacji systemów pomiarowych w organizacji. Dla ułatwienia Wam pracy przygotowałem również zautomatyzowany formularze Excel, który liczy wszystkie niezbędne wskaźniki i weryfikuje powtarzalność i odtwarzalność pomiarów, czyli R&R ;-).
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

9. Diagram Pareto – Lorenza – zacznij od najważniejszych

Jak zastosować dźwignię i rozwiązać 80% problemów, eliminując 20% przyczyn? Tego właśnie dowiesz się po przeczytaniu wpisu o diagramie Pareto. Vilfried Pareto już pod koniec 19 wieku określił uniwersalną zasadę, która opisuje w zasadzie każde zdarzenia występujące na świecie: od ilości wypadków na drogach, poprzez podział środków finansowych, zaangażowania pracowników itp. Empirycznie udowodniono, że zasada ta się sprawdza. Warto ją poznać i zastosować do zarządzania jakością, aby za pomocą dźwigni, usuwać większość problemów jednym ruchem.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

10. 5 Why – dziecinnie proste pytanie

Już 4 letnie dzieci znają tą metodę i ciągłym pytaniem „dlaczego”, starają się zrozumieć świat. Niestety później w dobie rozwoju i dorastania, zapominamy o tej uniwersalnej metodzie. Warto zadawać pytania „dlaczego” w dorosłym życiu, nawet przy zarządzaniu dużymi firmami. Kolejne odpowiedzi mogą Was bardzo zaskoczyć i nakierować na odpowiedni trop.
Zapraszam do lektury wpisu, jeżeli jeszcze nie było okazji poczytać.

Podsumowanie

Dziękuję Wam za 2018 rok i za to, że odwiedzaliście mój blog. Cieszę się, że mogę dzielić się z Wami wiedzą i ilość odwiedzin pokazuje, że jest to potrzebne. Do zobaczenia w 2019! Jestem ciekaw co Was najbardziej zainteresuje w nadchodzącym roku.
Pozdrawiam,
Artur Mydlarz