fbpx
Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
  • You are here:
  • Home »
  • Freestyle »
najlepsze książki branżowe 2018

5 najlepszych książek branżowych przeczytanych w 2018. Jedna książka Cię zaskoczy.

Trzeba czytać książki. Nie ma innego wyjścia. Na ten moment jest to najpewniejsze źródło wiedzy i informacji. Możesz być pewny w 100%, że książka branżowa nie sprzeda ci fake newsa, a konkretne informacje. Oczywiście na rynku jest sporo książek z zakresu zarządzania jakością, czy ciągłego doskonalenia. Mam ochotę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem z przeczytanych książek w 2018 roku. Było ich sporo, bo ponad 30 (branżowych i nie tylko), wybrałem 5 najlepszych.

Partnerem wpisu jest firma Neogage

Partnerzy bloga inzynierjakosci.pl przechodzą przez skrupulatną selekcję. Polecam tylko te produkty, które dają wyraźną wartość dodaną organizacjom lub pracownikom. Taki produkt posiada firma NEOGAGE.

Firma NEOGAGE specjalizuje się w tworzeniu aplikacji dla przemysłu. Jej sztandarowym obecnie produktem jest intuicyjna aplikacja do zarządzania sprzętem pomiarowym. Osobiście testowałem produkt firmy Neogage i z pełną odpowiedzialnością mogę go polecić. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie https://neogage.com/pl/.

neogage aplikacja

1. Doktryna Jakości – wydanie II turkusowe. Andrzej Jacek Blikle

„Must have” każdego inżyniera z otwartym umysłem lub nawet dla tych, którzy chcą w końcu głowę otworzyć. Już pierwsze wydanie Doktryny Jakości, było dość rewolucyjne na polskim rynku. Profesor Blikle przedstawiał w nim metody zarządzania i tworzenia jakości oparte na zaufaniu i budowaniu świadomości pracowników.

Nie miałem jednak pisać o wydaniu pierwszym, a o wydaniu drugim. W tej książce Profesor Blikle skupia się na zaprezentowaniu kolejnego etapu, poziomu zarządzania i budowania jakości. Wyższy poziom to turkusowa organizacja, samo-zarządzająca, świadoma i samo-motywująca.

Czy jest to możliwe w polskich realiach? W wielu firmach z branży IT się to udaje. Wiem, że również podjęto próby wdrażania turkusu w firmach przemysłowych. Dla mnie najważniejszym przesłaniem tej książki jest trend usamodzielniania jednostek i zarządzanie poprzez zwiększanie świadomości.

Co więcej w książce znajduje się gotowy przepis na to jak skutecznie wdrożyć turkusowy TQM (total quality management). Jestem ciekaw czy podążycie Tropem Jakości. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z lekturą.

Książka dostępna za darmo w formie e-booka na stronie Profesora www.moznainaczej.pl . Ja polecam jednak wersję papierową, w turkusowej okładce :-). Książkę w niskiej cenie znajdziecie na stronie www.taniaksiazka.pl

2. Jak wdrożyć Lean. Art Byrne

Jedna z nielicznych, nie nudnych książek o lean management. Art Byrne w sposób przystępny opisuje kolejne fazy wdrożenia lean management w jednej z firm – UGH.

Jest to podstawowa lektura, dla wszystkich zmagających się na co dzień z lean management. Jeżeli to ty, to wiesz z własnego doświadczenia, że lean nie zawsze wygląda tak jak powinien, często przyjmuje dziwne formy oraz występują problemy z wdrożeniem kolejnych metod i narzędzi.

Ta książka będzie dla Ciebie papierkiem lakmusowym, wzorem do porównania. Na przedstawionych przykładach, może zweryfikować jak autor książki radził sobie z problemami związanymi z wdrożeniem lean management.

Książka świetnie opisuje przede wszystkim jak powinno się przeprowadzić szkolenia lean oraz skutecznie zrobić warsztaty Kaizen. Wszystko podane w sposób przystępny i ciekawy. Książka dostępna na www.leanbooks.pl

3. Statistical Process Control – wydanie 6. John S. Oakland

Książka wybitnego Profesora z Leeds University, to opasła, 460 stronicowa skarbnica wiedzy na temat SPC, czyli statystycznego sterowania procesem. Książka dostępna jest tylko w języku angielskim, ale warto po nią sięgnąć, jeżeli interesuje Cię wdrożenie SPC lub pracujesz z SPC.

Zajęło mi trochę czasu aby przebrnąć przez całość, ale zdecydowanie było warto. Książka zawiera tylko wartościowe informacji. Nie znajdziesz w niej wodolejstwa czy naciągania rzeczywistości.

Z drugiej jednak strony musisz nastawić się na techniczny, uniwersytecki ton, sporą ilość wzorów matematycznych i wykresów. Uważam, że każdy kto przebrnie przez tą lekturę zrozumie SPC i będzie potrafił je zastosować.

Książka dostępna jest na amazone za około 60$ (ok 230 zł) , inwestycja szybko się zwróci.

4. Narzędzia Lean – podejście praktyczne. Jacek Kukiz

Książka dla mnie szczególna, bo miałem możliwość przeczytanie jej jeszcze przed premierą, a moja opinia znalazła się na okładce.

Jest mi niezmiernie miło polecić Wam książkę Jacka Kukiza na temat narzędzi lean. Wszystko co musicie wiedzieć i znać znajduje się w jednym podręczniku. Jacek opisał ze szczegółami 56 narzędzi, wraz z praktycznymi wskazówkami jak je wdrożyć oraz na co zwrócić uwagę.

Narzędzia podzielone są według głównych kategorii: przywództwo, brak zakłóceń, przepływ oraz rytm. Pozwala to czytelnikowi jeszcze lepiej zrozumieć cel zastosowania danej metody. To jednak nie wszystko. Dodatkowo znajdziesz w książce przykłady gier symulacyjnych, pomocnych przy wdrażaniu niektórych narzędzi lean management.

Świetny podręcznik dla żółtodziobów i trochę bardziej zaawansowanych. Książka do kupienia na stronie www.kanban.pl – na hasło mentor – 10% zniżki.

5. Droga Toyoty do angażowania Pracowników. Tracey Richardson, Ernie Richardson

Książka, utrzymana w narracji pierwszoosobowej, opowiada o drodze zawodowej Tracey i Ernie’ego w jednej z fabryk Toyoty. Autorzy książki przedstawiają kolejne etapy uczenia się filozofii TPS oraz kolejne etapy własnego rozwoju. Pozwala to czytelnikowi poczuć zapach lakieru, składanych samochodów w fabryce w Kentucky.

Utrzymanie takiej konwencji książki, bądź co bądź narzędziowej, pomaga w zrozumieniu podejścia toyoty do tworzenia systemu zarządzania jakością, produkcją i ciągłym doskonaleniem. Czytając książkę, czułem jakbym był jednym z pracowników fabryki. Nie byle jakiej fabryki.

Ernie i Tracey pracowali w pierwszej fabryce Toyoty w USA. W związku z tym, ich nauczycielami byli najlepsi praktycy z centrali Toyoty. W ten sposób Ernie i Tracey otrzymali solidne, praktyczne lekcje na temat „Drogi Toyoty”. Wszystkie te lekcje oraz zmiany w sposobie myślenia autorów zostały przelane na papier „Droga Toyoty do angażowania pracowników.”

Zdecydowanie warto przeczytać. Książka dostępna na stronie www.leanbooks.pl

Podsumowanie

Wpisem o książkach kończę rok 2018. Rok, w którym przeczytałem najwięcej książek, co zaowocowało największą ilością opublikowanych przeze mnie artykułów. Warto czytać i warto dzielić się wiedzą. Zachęcam Was na razie do czytania, a jak będzie gotowi, to również do dzielenia się tym, czego się nauczyliście.

P.S. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie inne książki czytałem w 2018 i nie tylko w tym roku, to zajrzyj do zakładki „Książki”.

Photo by NeONBRAND on Unsplash do Książka

Leave a Comment: