fbpx
badania materiałowe

Badania materiałowe — cel przeprowadzania i jakie są rodzaje.

Każdy, kto studiował kierunki techniczne miał styczność, a przynajmniej słyszał o pojęciach takich jak twardość, wytrzymałość na rozciąganie, mikroskop, skład chemiczny, obróbka cieplna. Wszystkie te pojęcia są ściśle związane z inżynierią materiałową, a gdy mówimy o inżynierii materiałowej, to na myśl przychodzi wyrażenie BADANIA MATERIAŁOWE. Zapraszam na gościnny wpis Syntii o badaniach materiałowych.

Witam po raz pierwszy na blogu inżynierjakości.pl. Nazywam się Syntia Maciuk- absolwentka Politechniki Śląskiej Wydziału Mechanicznego-Technologicznego na kierunku Nanotechnologia i Technologie Procesów Materiałowych. Od ponad dwóch lat Laborant materiałowy w jednym z zakładów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej niedaleko Strzelec Opolskich.

Badania materiałowe – cel i zastosowanie w przemyśle

Rynek w dzisiejszych czasach stawia przed producentami wszelakich komponentów wysokie wymagania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, wytrzymałości oraz cech użytkowych, a co za tym idzie JAKOŚCI detali, wykorzystuje się badania, dzięki którym można określić strukturę i właściwości oraz zależności, jakie zachodzą pomiędzy nimi. Badania materiałowe mogą być realizowane w szerokim zakresie oraz na różnych etapach.

Badania innowacyjne- dzisiejsza nauka stawia na nowatorskie materiały, łączenie ich ze sobą za pomocą coraz nowocześniejszych technik. Obecnie można się spotkać m.in. z materiałami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, czy materiałami nanostrukturalnymi.

Wielu pracowników uczelni oraz instytutów badawczych zajmuje się badaniami naukowymi- wytwarzaniem, analizą, a następnie wdrażaniem nowych materiałów we współpracy z przedsiębiorstwami- coraz częściej można się spotkać np. z doktoratami wdrożeniowymi, dzięki którym przemysł i nauka idą ze sobą w parze.

W przedsiębiorstwach badania materiałowe wykonuje się na etapie wejścia materiału do procesu, po obróbce m.in. cieplnej, plastycznej oraz na końcowym etapie, gdy dany komponent jest już wyprodukowany. Niestety często szereg badań wykonywany jest, dopiero gdy nastąpi usterka, a w następstwie reklamacja klienta.

Badania materiałowe są na tyle ważne, iż nie tylko umożliwiają określenie cech, jakimi detal końcowy powinien się charakteryzować, ale również zapewniają opracowanie jak najskuteczniejszych metod wytwarzania.

Laboranci materiałowi obok inżynierów oraz inspektorów jakości dzięki swojemu doświadczeniu są w stanie przy użyciu technik badań chemicznych, fizycznych jak i mechanicznych brać czynny udział w rozwiązywaniu problemów jakościowych.

Inżynieria materiałowa szeroko pojęta jest składową wszystkich czynników, dzięki którym powstaje wszystko, co nas otacza. Na każdym kroku spotykamy się z materiałami. Czasami nie zastanawiamy się jakimi cechami mogą one się charakteryzować. Ani tym bardziej, w jaki sposób można je zbadać, a z doświadczenia wiem, że jest to niezwykle ciekawy dział inżynierii 🙂 .

Jakie są rodzaje badań materiałowych?

W następnych postach postaram się przybliżyć zagadnienia związane z:

 • kontrolą czystości technicznej;
 • badaniami metalograficznymi- mikroskopią świetlną;
 • badaniami twardości/udarności;
 • badaniami wytrzymałościowymi;
 • badaniami składu chemicznego;
 • mikroskopią elektronową;
 • badaniami nieniszczącymi;
 • badaniami tworzyw sztucznych.

Należy pamiętać, że na JAKOŚĆ wszystkiego co nas otacza składa się wiele elementów, a badania materiałowe to jeden z nich.

Zapraszam na kolejny wpis, pozdrawiam!

Syntia Maciuk

Śledź Syntię na LinkedIn i daj znać w komentarzu, co myślisz o artykule.

3 comments
Anna says

Coś związanego z moim wykształceniem. Z ciekawością czekam na dalsze wpisy na blogu.

  Artur Mydlarz says

  będą :).

Krzysiek says

Super pomysł 🙂

Comments are closed