Interpretacji ISO 9001:2015 może być i 9001… Niestety tak czasami bywa, jeżeli trafimy na niezbyt dobrego audytora certyfikującego, a i sami nie wiemy do końca, co ta norma nam każe, a czego nie. Dlatego postanowiłem zebrać najważniejsze informacje na temat dokumentacji obowiązkowych i nieobowiązkowych. Tę nieobowiązkową nie musisz mieć, ale w większości przypadków po prostu warto, bo ułatwia to pracę. Zapraszam.
ISO 9001:2015 mówi wprost o wymaganych dokumentach. Jest to po prostu zapisane w normie. Wiele organizacji, które wdraża system zarządzania lub nim kieruje jest przekonana, że te dokumenty są wystarczające do funkcjonowania systemu.
Teoretycznie tak jest, przecież tak stwierdzili twórcy specyfikacji. Praktycznie warto zastosować również dodatkowe dokumenty, które ułatwiają pracę.
Pamiętajcie tylko, że te dokumenty mają prace ułatwiać, a nie być tworzone bo będzie „ładniej”.
Przepraszam za szczerość, ale widziałem systemy zarządzania, które były przepięknie rozpisane, ze stertą procedur, dokumentacji, zapisów. Niestety było to tylko teoretycznie. W praktyce nikt nie stosował się do wytycznych.
Pamiętajcie też, że nie jest wielką sztuką tworzyć dodatkowe dokumenty. Jest to dość proste.
Dużo trudniej później nadzorować taką dokumentację, wprowadzam zmiany gdy dochodzi do zmian w firmie i pilnować czy wszyscy posiadają aktualne wersje.
Jak więc znaleźć złoty środek? Można go osiągnąć metodą prób i błędów, zaczynając od podstawowej listy procedur i rozszerzając dokumentację o tę naprawdę pomagającą w pracy. Nazwałbym to KAIZEN ISO 9001 ;).
Można również polegać na benchmarku i sprawdzić co robią inni. Dlatego możecie skorzystać z tego artykułu.
Poniżej znajdziecie wymaganą dokumentację.
Poniżej znajdziesz listę dokumentacji, która nie jest wymagana przez normę. Może jednak niektóre pomogą w zarządzaniu organizacją.
Po przeczytaniu tej listy wydaje się, że warto zainwestować w opracowanie takich procedur. Oczywiście nie ma to większego sensu dla jednoosobowych firm czy miejsc, gdzie pracuje kilka osób.
Nie mniej jednak, w firmach powyżej 8-10 osób uważam, że warto posiadać spisane procedury. Mogę one być wykonane w różnoraki sposób. Chyba najbardziej praktyczna forma to Diagram Procesu.
Zastanawiacie się pewnie czy warto stosować jakieś dodatkowe zapisy, poza tymi, które określa norma. Świetnie, bo w jakimś stopniu zmusiłem Was do myślenia o tym.
Musicie do tego podejść bardzo indywidualnie i zobaczyć, czy dodatkowe zapisy pozwolą waszej firmie na rozwój. Pamiętajcie o tym. ISO 9001 stawia na rozwój, nie na dokładanie zbędnej MUDA.
Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale stworzyliśmy wspólnie z audytorem wiodącym z firmy certyfikującej coś dużo większego. Coś, czego jeszcze nie ma na polskim rynku.
Ponad 60 filmików ułożonych w kurs online, w których tłumaczymy:
Być może nawet teraz jest jakaś promocja na ten program ;-).
Mam głęboką nadzieję, że po tym wpisie Twoja świadomość wymagań normy ISO 9001:2015 będzie większa. Zastanów się, czego tak naprawdę Twoja organizacja potrzebuje, nie twórz dokumentacji dla samych dokumentów. Minimalizm jest również dobry w zarządzaniu systemami jakości.