fbpx
Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
trudna rozmowa z szefem

Trudna rozmowa z szefem inżyniera – jak to rozwiązać?

Każdy choć raz narzekał na szefa. Nie ma ludzi kryształowych, to całkowicie normalne. Raz na jakiś czas, nawet potrzeba sobie ponarzekać ;). Dużo gorzej gdy pracuje się w miejscu przesiąkniętym konfliktami z przełożonym. Niestety w większości przypadków niezgadzania się z szefem lub nieakceptowania jego metoda zarządzania dusimy w sobie. Długoterminowo przekłada się to na stres, napady lęku i silny konflikt wewnętrzny Nie nauczono nas, jak przeprowadzana powinna być trudna rozmowa z szefem. Na szczęście dzisiaj Wam o tym napiszę.

Dlaczego nie zgadzamy się z przełożonym?

Zastanawiałaś/eś się czasem, dlaczego nie zgadzasz się z własnym przełożonym? Jeżeli pierwsze co Ci przychodzi do głowy to hasło: „Bo jest idiotą”, to niestety dzisiaj Ci nie pomogę.

Na początku musisz zrozumieć, że każde zachowanie, każda akcja podejmowana przez Twojego przełożonego jest wynikiem czegoś. Nikt sam z siebie nie podejmuje „idiotycznych” decyzji.

Z mojego doświadczenia wiem, że każda decyzja którą uważałem za „idiotyczną”, okazywała się po czasie zrozumiała. Moja niewiedza wynikała z braku szerszej perspektywy, braku informacji oraz zrozumienia ogólnego kontekstu sytuacji w firmie.

Oczywiście rolą przełożonego jest, aby takie informacje przekazywania, aby pokazywać ten większy obraz („big picture”). Niestety wielu managerom brakuje umiejętności miękkich na dobrym poziomie.

Słabe zarządzanie Twojego szefa wynika też zazwyczaj z przeciążenia go pracą, wypalenia czy słabego zarządzania przez jego szefa.

Czy z drugiej jednak strony masz się na to godzić, bo komuś brakuje kompetencji? Nie.

Dlatego musisz przeprowadzić trudną rozmowę z szefem. Jest to tym bardziej trudne w naszej szerokości geograficznej, gdzie niestosowne jest zwracanie uwagi przełożonemu.

Dlatego trzeba się dobrze do tej rozmowy przygotować.

Trudna rozmowa z szefem – jak przeprowadzić?

Bardzo dobre rozwiązanie prezentuje Dr Thomas Gordon – amerykański psycholog, psychoterapeuta specjalizujący się w zagadnieniach budowania relacji bez agresji.

Dlaczego go przywołuję? Ponieważ rozmowa z przełożonym o jego metodach zarządzania wymaga zerowego poziomu agresji i minimalnego poziomu emocji.

W takich momentach dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób przedstawiasz informacje, a nie jakie informacje prezentujesz. Dlatego przygotuj się wcześniej, bo na pewno będzie Ci trudno utrzymać emocje na wodzy, takie dyskusje są stresujące i dużo nas kosztują.

Gdy już odpowiednio się przygotujesz emocjonalnie, podążaj według poniższego procesu, zaproponowanego właśnie przez Dr Gordona

Trudna rozmowa z szefem – proces

  1. Poproś przełożonego o rozmowę w najlepszym dla niego czasie. Nie narzucaj mu swojej daty, nie bądź dominujący/a od początku.
  2. W trakcie rozmowy używaj komunikacji JA – co to znaczy? To rodzaj komunikacji, w której mówisz o sobie. Jak się czujesz przy podejmowanych decyzjach, dlaczego dla Ciebie jest to problematyczne itd. itd. W żadnym wypadku nie wytykaj wprost błędów mówiąc „To robisz źle, ty zawsze tak to robisz itd. itd.”
  3. Zaproponuje rozwiązanie – TO KLUCZ. Nie czekaj roszczeniowo, aż szef coś zmieni. On nie ma w tym interesu. Pokaż mu możliwe rozwiązania na zasadzie WIN-WIN. Pokaż korzyści, jakie również przełożony otrzyma (np. zadania wykonywane szybciej lub na czas, brak plotek z powodu niedomowień itd.).
  4. Jeżeli przełożony nie zaakceptuje Twoich propozycji lub nie zgodzi się w ogóle na rozmowę to zaproponuje rozmowę z udziałem osoby trzeciej – moderatora. Najlepiej gdy będzie to ktoś na równi ze stanowiskiem Twojego szefa i ktoś bezstronny.
  5. Jeżeli przełożony nie przyjmie tego rozwiazania – poinformuj go, że zwrócisz się o pomoc jego szefa i zaproponuj, że udacie się tam razem.
  6. Jeżeli to się nie uda, umów się z szefem Twojego szefa i przedstaw wszystkie podjęte kroki od 1-5.

Wydaje mi się, że ten proces jest bardzo dobrze przygotowany i co najważniejsze skuteczny.

Zachowujesz się etycznie wobec szefa, przedstawiasz mu fakty i możliwe rozwiązania. Zazwyczaj po tym punkcie, przy racjonalnie myślącym przełożonym, konflikt uda się rozwiązać.

Dla niewielkiego procentu przypadku będzie potrzebna rozmowa z moderatorem lub przełożonym Twojego szefa.

Podsumowanie

Pewnie zastanawiasz się, czy warto prowadzić tego typu dyskusje? Czy nie lepiej może siedzieć cicho przy biurku, robić swoje i tak przecież nie jest tak najgorzej… Uwierz mi, że skrywanie swoich problemów i niezgłaszanie ich w długiej perspektywie prowadzi do bardzo trudnych problemów mentalnych i wypalenia zawodowego. Strach ma tylko wielkie oczy, większość szefów chce usłyszeć, co powinni zmienić, aby im się łatwiej zarządzało i pracowało. Niestety mało kto potrafi to im przedstawić w etyczny i nieemocjonalny sposób, bo to trudna rozmowa z szefem.

Photo by Evgeni Tcherkasski on Unsplash

Leave a Comment: