fbpx
tabela przestawna tytulowa

Tabela przestawna w zarządzaniu jakością

Nie wyobrażam sobie skutecznej pracy bez tego narzędzia w Excelu. Tabela przestawna to prosta funkcjonalność, która pozwala otrzymać szybko dokładne wizualizacje danych. Korzystam z tej funkcji praktycznie instynktownie i za jej pomocą jestem w stanie szybko wygenerować Diagram Pareto, Diagram Korelacji, Diagram przebiegu i jak potrzeba to również histogram. Pokażę Wam jak to robię.

Tabela przestawna – a co to?

Tabela przestawna to jedna z funkcji Excela, która umożliwia nam szybkie analizowanie zebranych danych.

Tabele przestawne stosuje się do formatowania danych i przedstawiania ich w inny sposób. Za pomocą tego narzędzia możecie również szybko sumować lub zliczać dane w poszczególnych kategoriach, robić szybkie porównania, tworzyć niestandardowe i standardowe wykresy.

Narzędzie to nie jest skomplikowane w obsłudze, ale należy je poznać. Niestety dużo z Was boi się tabeli przestawnych, a tabela przestawna w zarządzaniu jakością może uratować Wam kilka godzin tygodniowo przy analizowaniu danych.

A propos danych… aby skutecznie używać tego narzędzia potrzebujemy danych wejściowych. Tabela przestawna w zarządzaniu jakością, musi być poprzedzona dobrej jakości danymi wejściowymi. Czym są te dane? Może to być baza danych niezgodności z danego okresu, lub baza danych pomiaru danej charakterystyki produktu.

Tabela przestawna w zarządzaniu jakością, musi mieć dobre dane – baza danych

W przypadku bazy danych niezgodności, warto zaprojektować ją tak, aby każdy z rekordów odpowiadał przynajmniej na pytania 5W2H. Ułatwi nam to analizowanie danych za pomocą tabeli przestawnej. Poniżej znajdziecie przykład bazy danych.

Jak widzicie znajdują się w niej najważniejsze informacje o niezgodności: numer produktu, kto zgłosił problem, na której linii produkcyjnej, na której operacji, jaka była zmiana i który dzień, jak nazywa się produkt, jaki jest to rodzaj wady oraz ile sztuk jest niezgodnych.

baza danych dla tabeli przestawnej w zarządzaniu jakością

Jak zrobić Diagram Pareto w tabeli przestawnej?

Diagram Pareto to podstawowe narzędzie w zarządzaniu jakością, ale również i produkcją, logistykę. Ogólnie rzecz ujmując jest przydatne :-).

Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, to odsyłam do artykułu: Diagram Pareto – zacznij od najważniejszych

Pokażę Wam jak szybko zrobić Diagram Pareto dzięki tabeli przestawnej, takiej bazy danych jak powyżej. Nagrałem do tego poniższy filmik. Będzie łatwiej niż opisywać kolejne kroki i robić printscreeny ekranu :).

W ten sposób jesteście w stanie stworzyć Diagram Pareto w kilka sekund i dodatkowo zmieniać sobie przedstawiane kategorie.

Jak zrobić Diagram Przebiegu Procesu w tabeli przestawnej?

Kolejnym narzędziem jakości, bez którego nie wyobrażam sobie dobrej analizy jest diagram przebiegu procesu.

Opisując je po krótce, jest to po prostu graficzny sposób przedstawienia zmienności procesu w czasie. W przypadku zarządzania jakością mowa tutaj o np. ilościach niezgodności danego dnia.

Jeżeli posiadacie dobre dane wejściowe, możecie za pomocą tabeli przestawnej bardzo szybko zrobić diagram przebiegu procesu. Musicie jednak zwrócić uwagę na format daty we wprowadzanych danych. Musi to być powtarzalny format daty według wymagań Excela.

Niestety często spotykam się z sytuacją, że data wpisywana jest jako tekst, lub ma różne formaty np. 19.10.2019 , a kolejna 2019-10-19 i jest widoczna jako tekst a nie data.

Jeżeli chcecie być pewni formatu, sprawdźcie format komórki w bazie danych w kolumnie z datami. Teraz możecie przejść do tworzenia diagramu przebiegu procesu za pomocą tabeli przestawnej. Filmik poniżej.

Jak zrobić Diagram Korelacji w tabeli przestawnej?

Wykorzystuje to narzędzie gdy staram się znaleźć zależności pomiędzy kilkoma zmiennymi. Pozwala mi to zrozumieć czy np. dany problem występuje tylko na linii produkcyjnej numer 1, czy numer 2. Z łatwością mogę też zweryfikować czy wady występują częściej na drugiej czy na pierwszej zmianie.

Ogólnie rzecz ujmując diagram korelacji pozwala w sposób graficzny przedstawić relacje pomiędzy zmienną A a zmienną B. Więcej o tym narzędziu i przykładach poczytacie tutaj: Diagram korelacji – powiąż dane i określ przyczynę.

Przechodząc jednak do meritum… poniżej filmik jak zrobić w kilkadziesiąt sekund diagram korelacji w tabeli przestawnej. Szybko prawda?

Tabela przestawna a histogram – jak zrobić?

Histogram to narzędzie statystyczne. Często używam je do SPC lub analizy zachowania kolejnych wyników pomiarów. Co ważne, aby w pełni wykorzystać możliwość histogramu, potrzebujecie danych liczbowych.

Mogą to być wyniki pomiarów suwmiarką danej charakterystyki, wyniki pomiaru średnicówką lub innym narzędziem. Dobrze do analizowania danych za pomocą histogramu nadaję się dane liczbowe dotyczące np. grubości powłoki, długości spawów itp. itd.

Chcecie zgłębić wiedzę na temat histogramu? Zapraszam do wpisu: Histogram

Jak szybko zrobić histogram w tabeli przestawnej? Zapraszam do filmiku.

Table przestawna w zarządzaniu jakością – podsumowanie

Mam nadzieję, że tym artykułem wraz z filmami instruktażowymi przybliżyłem Wam zastosowanie tabel przestawnych do utworzenia narzędzi jakościowych. Jeżeli na codzień tworzycie raporty z diagramami Pareto, Korelacji, Przebiegu Procesu czy Histogramami to tabela przestawna na pewno usprawni Waszą pracę.

Daj znać w komentarzach czy wpis Ci się podobał. Jeżeli uważasz, że komuś może się on przydać, podeślij go znajomemu lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Grafika do artykułu Photo by Chris Liverani on Unsplash