fbpx
nowa praca inżyniera

Nowa praca inżyniera – 10 porad jak dobrze wejść do nowego zespołu.

Jesteś tutaj nowy… W twojej głowie tysiąc myśli. Czy mnie zaakceptują? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak nie dać zrzucić na siebie wszystkich obowiązków? Nowa praca wiąże się ze stresem. Poznasz nowych ludzi, nowe środowisko i nowy zestaw obowiązków. Jeżeli chcesz dobrze przygotować Cię do nowej roli, mam dla Ciebie 10 porad, jak zrobić to perfekcyjnie. Nowa praca nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Nowa praca inżyniera – równowaga

Przede wszystkich musisz zachować równowagę! Sukces w pierwszym tygodniu polega na równowadze: chcesz robić świetne pierwsze wrażenia, ale nie powinieneś zbytnio naciskać na siebie, aby wszystko było dobrze. Celem jest poznanie nowego miejsca pracy i wyczucie swojego miejsca w tym ekosystemie.

Wiele będzie zależeć od grupy do której dołączysz, ale jeszcze więcej od Ciebie. Musisz być po prostu świetnie przygotowana/y, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Przygotowałem dla Ciebie 10 najważniejszy porad, zasad, które musisz zrozumieć, jeżeli chcesz dobrze wejść do nowego zespołu.

1. Przedstaw się – przygotuj to sobie

Przedstaw się wszystkim. Będzie odczuwać lęk, jest to nowa sytuacja. Będzie czuć się niepewnie i ostatnie o czym pomyślisz, to afiszowanie się i przedstawiania. To naturalne uczucie – kiedy jesteś nowy, niekoniecznie chcesz zwrócić na siebie uwagę.

Mimo wszystko znajdź odpowiedni moment i przywitaj się z osobami, których jeszcze nie znasz. Jeśli poznawanie nowych ludzi jest dla Ciebie szczególnie trudne, możesz poprosić o pomoc innych.

Wspomnij swojemu przełożonemu, że przedstawienie się jest dla ciebie priorytetem i poproś o listę osób, które powinieneś poznać.

Podczas spotkań możesz poprosić organizatora, aby dał ci trochę czasu zapoznanie się ze współpracownikami.

2. Bądź dobrym obserwatorem

Zwróć uwagę na swoje otoczenie i innych ludzi. Nie przerywaj spotkania w celu przedstawienia się lub mówienia zbyt głośno.

Przedstawiając się, zwróć uwagę na reakcję drugiej osoby. Jeśli wydają się otwarci, możesz lepiej poznać tę osobę. Możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, sprawiając, że ktoś poczuje się słyszany.

Staraj się zapamiętać imiona. Możesz to zrobić, wypowiadając nazwisko osoby i zapisując krótką notatkę na jej temat. Nie daj się jednak przytłoczyć potrzebą zapamiętania imienia każdego.

Jeśli zapomnisz czyjeś imię, najlepszą zasadą jest uczciwość: „Przepraszam, w ciągu ostatnich kilku dni otrzymałem wiele nowych informacji. Czy mógłbyś mi przypomnieć swoje imię?

3. Dużo pytaj

Zadawaj pytania od samego początku. Nie bój się tego i sprawdzaj każdego. Zobaczysz kto będzie w stanie Ci pomóc, a kto tylko „odburknie”. Prosząc liderów i współpracowników o nowe informacje, szybciej zaczniesz działać i staniesz się samodzielna/y

Dodatkowo nie wstydź się, że czegoś nie wiesz. Jest to normalne na w nowej pracy inżyniera. Dużo lepiej odebrane będzie zadawanie podstawowych pytań w pierwszych tygodniu pracy, niż np. w 6 miesiącu.

4. Nowa praca inżyniera – ustal priorytety

Opracuj sobie priorytet potrzebnych informacji. Na przykład, jeśli nie możesz uruchomić komputera lub uzyskać dostępu do plakietki, potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Nowa praca to dużo standardowych czynności.

Jeśli nie masz jasności co do kwartalnych oczekiwań wobec swojego zespołu, prawdopodobnie możesz poczekać, aby porozmawiać o tym z menedżerem w nadchodzących tygodniach.

Zapisz swoje pytania, abyś ich nie zapomniał. Możesz zadawać te pytania podczas indywidualnego spotkania ze swoim przełożonym.

5. Naucz się jaki styl komunikacji jest preferowany

Musisz poznać preferencje swojego menedżera: czy chce on zadawać pytania przez e-mail, czy osobiście?

Jeśli masz wiele pytań do jednej osoby lub grupy, rozważ zorganizowanie spotkania zamiast zatrzymywania się przy jego biurku lub biurze.

W zaproszeniu na spotkanie możesz wymienić swoje pytania. To daje im czas na przygotowanie odpowiedzi.

6. Znajdź bratnią duszę

Poszukaj przyjaciela. Po ustaleniu z kim będziesz pracować, zaproś nowego kolegę na lunch lub kawę. Dobrym rozwiązaniem jest również wspólne dojeżdżanie do pracy. Może to być osoba siedząca obok ciebie lub ktoś, kto zaczął pracę w tym samym czasie.

Stworzenie zaufanego związku sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, poznając nowe miejsce pracy. Dużo łatwiej poruszać się w nowym terytorium, czując czyjeś wsparcie.

W pierwszym tygodniu możesz nie znaleźć najlepszego przyjaciela lub nawiązać głębokiej relacji z kimkolwiek. W dłuższej perspektywie znalezienie kogoś, z kim można się podzielić wątpliwościami i uzyskać poradę jest ważne.

7. Nowa praca inżyniera – logistyka

Dowiedz się, jak nawigować w nowym miejscu pracy. Chodzi o podstawowe tematy, które są oczywiste dla bywalców tego miejsca, ale nie koniecznie dla Ciebie.

Zlokalizuj toalety, kawę i wodę, schody i windy. Miejsca, w których możesz zjeść lunch i robić przerwy.

Poszukaj innych udogodnień, jakie oferuje to miejsce pracy. W pierwszym tygodniu możesz także poeksperymentować z dojazdem do pracy: znaleźć odpowiedni czas na opuszczenie domu i przetestować różne trasy lub metody transportu.

Wczesne rozpoznanie i ustalenie procedur zapewni ci punktualność. W przypadku nowo zatrudnionych pracowników punktualność zaś jest obowiązkiem.

8. Nowa praca inżyniera to najlepszy czas na nowe nawyki

Zorganizuj się i wyrób w sobie dobre nawyki. Ta praca to nowy początek i dobra okazja, aby odrzucić rutynę.

W pierwszych tygodniach zdecyduj, jak chcesz uporządkować kalendarz i listę rzeczy do zrobienia, jak zarządzać czasem i umiejętnościami lub praktykami, które chcesz rozwijać. Skorzystaj z Matrycy Eisenhowera.

Przez pierwsze kilka tygodni ty i twój przełożony powinniście poświęcić trochę czasu na wyjaśnienie swoich wzajemnych oczekiwań.

Obejmuje to zrozumienie, w jaki sposób będziesz współpracować i w jaki sposób zdobędziesz zasoby potrzebne do dobrej pracy i jak ocenisz jej wyniki.

9. Nie wymądrzaj się

Trzymaj ego w ryzach. Nie pokazuj, że pozjadałaś/eś wszystkie rozumy. Zrozum zespół i firmę oraz ich zachowanie. Nie oceniaj i nie mów wprost, że coś jest bez sensu lub ktoś robi głupoty.

Zrazisz w ten sposób do siebie wszystkich. Nie potrzebujesz tego. Jeżeli widzisz, że można zrobić coś łatwiej to powiedz o tym w sposób neutralny i wyważony. Jak się komunikować, poczytasz tutaj: Komunikacja inżyniera

10. Wyznacz granice

Być może pierwszy miesiąc nowej pracy spędziłeś na naruszeniu niektórych granic lub pozwoliłeś innym nieco wejść sobie na głowie. Czas to zakończyć.

Musisz dokładnie zasygnalizować, jeśli zaczęły się pojawiać zachowania, których sobie nie życzysz. Jeśli nie uczynisz tego na samym początku pracy, najpewniej nie zrobisz tego nigdy.

Podsumowanie

Zmiana pracy to stresujące wyzwanie. Zdecydowanie ułatwisz je sobie, poprzez zastosowanie 10 powyższych porad. Pamiętaj, że najpierw musisz wybadać teren, zrozumieć jak działa firma i jak tutaj się pracuje. Dopiero później możesz przejść do działania.

Grafika do „Nowa praca inżyniera” – Photo by Andrew Neel on Unsplash

About the Author Artur Mydlarz

follow me on:
2 comments
Asia says

fajne rady 🙂 podpisuje sie 100%

    Artur Mydlarz says

    a dziękuje :).

Comments are closed