fbpx
wskaźniki jakości produkcji

Wskaźniki jakości produkcji – jak zaprojektować tablicę?

W pocie czoła grupa inżynierów dwoi się i troi, aby poprawiać jakość w organizacji. Wymyślne wskaźniki jakości produkcji kalkulowane są codziennie, co tydzień i co miesiąc. DPM’y, mieszają się z PPM’ami, FPY nazywane jest FPT, a wskaźnik odrzutu znowu wyszedł za wysoki… Cały dział jakości żyje tymi wskaźnikami, a zapytany na produkcji operator o poziom jakości odpowiada: „poziom jakości? nie jest chyba źle, nic nie słyszałem, żeby się popsuło”. Coś tu chyba nie gra…

Wskaźniki jakości produkcji – jak zrobić to dobrze?

Nie ma nic złego w śledzeniu wielu wskaźników jakości. Lepiej jest wiedzieć więcej, niż mniej. Najważniejsze to uświadomić sobie dlaczego te wskaźniki liczymy i do czego mają służyć. Ostatnio naliczyłem 26 wskaźników jakości, a do sprawnego zarządzania jakością produkcji wystarczy na początek jeden ;-).

Wyniki FPY czy poziomu wad muszą dać pogląd o procesie. Tą świadomość powinien mieć każdy od kierownika obszaru po nowo-zatrudnionego operatora.

Należy więc zacząć od budowania świadomości w okół najważniejszych KPI. Wskaźniki jakości produkcji powinny służyć każdemu w procesie i pozwalać podejmować działania, jeżeli to konieczne.

W przeciwnym razie będą tylko kolejnym niezrozumiałym raportem. Zbuduj świadomość każdego wskaźnika, wytłumacz dokładnie o co w nim chodzi, jak przekłada się on pracę każdego z pracowników.

Nie wiesz jak zmotywować operatorów do analizy i osiągania np. FPY? Służę pomocą :-). Niski wskaźnik FPY, może oznaczać dodatkowe nadgodziny, aby osiągnąć planowaną ilość zgodnych sztuk.

Staraj się przekazać dlaczego utrzymanie danego wskaźnika jest ważne dla organizacji, ale również bezpośrednio dla samych pracowników.

Świadomość to jedno, następnie trzeba podjąć kroki, aby o tej świadomości nie zapomnieć.

Wskaźniki jakości produkcji – regularne przeglądy

Jeżeli nauczysz się czym jest szczoteczka do zębów, pasta i umyjesz zęby raz, a później o tym zapomnisz to nie zadbasz dobrze o jakość swojego uzębienia.

Identyczna sytuacja dotyczy świadomości na temat jakości. Wskaźniki jakości produkcji muszą być przeglądane regularnie z całą załogą, a każde odchylenie powinno być szczegółowo przedyskutowane.

Może wydawać Ci się, że jest to nieproduktywny czas dla wielu osób, ale długoterminowo przełoży się to na zwiększenie produktywności i jakości.

Ustal regularne przeglądy, codziennie po 10 minut. W trakcie spotkań omów 1 najważniejszy wskaźnik i co przełożyło się na taki wynik.

Dodatkowo raz w miesiącu zorganizuj większe spotkanie, gdzie w szczegółach omówicie wskaźniki jakości produkcji za poprzedni miesiąc. Angażuj pracowników do dyskusji, do dzielenia się spostrzeżeniami i do podawania potencjalnych przyczyn obniżonych PPM’ów czy DPMO’ów.

Rób to najlepiej na miejscu, wedle zasady GEMBA WALK. Nie zrobisz tego jednak bez odpowiedniej tablicy.

Wskaźniki jakości produkcji – propozycja tablicy

Jeżeli to co do tej pory piszę nie jest do końca zrozumiałe, to poniższa grafika powinna Ci rozwiać wątpliwości. Warto zainstalować prostą tablicę przy procesie produkcyjnym, aby śledzić najważniejsze wskaźniki.

Na początek wystarczy jeden wskaźnik wspomagany przez Diagram Pareto i Diagram przebiegu procesu. Podzieliłem tablicę na 2 obszary – wyniki dzienne i wyniki miesięczne. Pierwszą część tablicy omawiasz codziennie, drugą raz w miesiącu.

Dlaczego tak mało? Dlatego, że prostota i postawienie na fundamenty to skuteczny sposób do zarządzania. Zbyt duża liczba wskaźników spowoduje pomieszanie z poplątaniem. Zamiast skupiać się na przyczynach i działaniach, całe spotkanie to będzie omówienie 10 wskaźników.

Postaw na minimalizm i daj myśleć ludziom.

tablica wskaźniki jakości produkcji

Tablica jakości produkcji – Excel

Powyższą tablicę mam dla Was w prezencie. Wykresy tworzą się automatycznie, musicie tylko wprowadzić dane w szare komórki w arkuszu. Panel z wprowadzaniem danych znajduje się od wiersza 50.

Plik z tablicą do ściągnięcia tutaj: Darmowe narzędzia

Wskaźniki jakości produkcji – Stwórz swój własny system

Jeżeli chcesz stworzyć coś bardziej kompleksowego, to właśnie teraz masz możliwość dołączyć do edycji VIP kursu „Pełna moc Excela w zarządzaniu jakością” (tylko do 12 września – cena promocyjna -60%).

W kursiem pokazuje w 40 lekcjach wideo jak krok po kroku stworzyć zautomatyzowany system do zbierania danych jakościowych, tworzenia automatycznych analiz oraz gotowych raportów, które samodzielnie się aktualizują. Jest to możliwe. Ponadto nauczę Cię wysyłać maile z poziomu Excela, z takim właśnie raportem :-).

Brzmi interesująco? Zapraszam: „Pełna moc Excela w zarządzaniu jakością”.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wskaźniki jakości produkcji mają służyć każdemu, kto pracuje przy procesie. Miej świadomość, aby budować świadomość wskaźników i postaw na minimalizm oraz zaangażowanie ludzi przy omawianiu wyników i potencjalnych przyczyn tych wyników. Nie licz dziesiątek KPI, tylko po to aby je liczyć. Rób to z głową, odpowiadając sobie na proste pytanie: Dlaczego ja to robię.

Photo by Startaê Team on Unsplash

2 comments
Jessica says

Wczoraj odkrylam Pana bloga i od razu chcialam sie zapisac na kurs z Excela. Po przyjsciu z pracy niestety rozczarowanie.. kurs juz nie byl dostepny w promocyjnej cenie. I teraz sie zastanawiam.. Do kiedy sa mozliwe zapisy i kiedy rozpoczyna sie kurs? Pozdrawiam!

P.S Przepraszam za brak polskich znakow

    Artur Mydlarz says

    Witam, dzięki za komentarz i zainteresowanie. Kurs w promocji dostępny był do 12 września do 21:00. Kolejna promocja pewnie w nowym roku.

Comments are closed