fbpx
reakcja łańcuchowa deminga front

Reakcja łańcuchowa Deminga – korzyści firmy z zapewnienia jakości

Reakcja łańcuchowa przebiega w sposób szczególny. Początkowe włożenie małej energii powoduje na końcu procesu duży efekt. Najłatwiej opisać ją na podstawie klocków domina. Przewrócenie pierwszego klocka na Domino Day rozpoczyna całą zabawę i rozpoczyna reakcję łańcuchową, kolejne klocki padają jeden za drugim w każdym z ustalonych kierunków. W świecie nauki najbardziej znane reakcje łańcuchowe to reakcja jądrowa lub reakcja chemiczna polimeryzacji. Czy wiesz czym jest reakcja łańcuchowa Deminga? Ja sam natrafiłem na nią niedawno.

Reakcja łańcuchowa Deminga – 6 kroków

William Edwards Deming matematyk i fizyk z Uniwersytetu Kolorado odmienił japońską gospodarkę. Jego innowacyjne podejście do zarządzania i budowania kultury organizacji doprowadziło do wzrostu konkurencyjności firm z kraju kwitnącej wiśni. Deming stosował nieskomplikowane zasady, opierając swoją pracę na powtarzalności i kładąc nacisk na zapewnienie jakości oraz poszerzanie świadomości pracowników. Mogliście już wcześnie poczytać o PDCA. Dzisiaj poznacie reakcje łańcuchową Deminga.

Reakcja łańcuchowa Deminga znajduje zależność pomiędzy zapewnieniem jakości, zarządzaniem poprzez jakość, a bezpośrednim wzrostem firmy i wzrostem zatrudnienia. Według Deminga pierwszym elementem w jakościowym Domino jest właśnie postawienie na jakość i ciągłe doskonalenie. Co za tym idzie, ma to bezpośrednie przełożenie na redukcję kosztów i usuwanie strat w procesie.

Lepsza jakość produktów oznacza mniejsze koszty jakości, a co za tym idzie mniejsze straty finansowe dla organizacji. Postawienie na ciągłe doskonalenie procesów polega głównie na redukowaniu MUDA, czyli siedmiu strat filozofii LEAN. Optymalizacja procesów pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich oraz zasobów maszynowych.

Efekty te mają bezpośrednie przełożenie na kolejny klocek Domino, którym jest produktywność. Organizacja jest w stanie produkować więcej i szybciej, niższym kosztem. Wówczas istnieje możliwość obniżenia kosztu produktu przy zachowaniu dotychczasowych przychodów. Pozwala to na przewrócenie kolejnego klocka Domino jakim jest zwiększenie konkurencyjności na rynku.

Niższa cena produktu wyższej jakości niż u konkurencji? Utopia? Nic bardziej mylnego. Jak sami widzicie jest to możliwe. Zwiększenie konkurencyjności na rynku przyciąga większą ilość klientów, większa ilość klientów oznacza większą sprzedaż i większe zarobki dla firmy.

Generowanie większych zysków przekłada się na wzrost firmy, zatrudnianie nowych pracowników i przynajmniej powinno przełożyć się również na wzrost zarobków. Gdy firma się rozrasta znowu, pojawiają się nowe projekty, produkty, znowu należy skupić się na jakości i ciągłym doskonaleniu. W ten sposób reakcja łańcuchowa Deminga rozpoczyna się po raz kolejny.

Reakcja łańcuchowa Deminga – praktyka

Czy rzeczywiście jakość i ciągłe doskonalenie może przełożyć się na wzrost firmy? Wyobraźmy sobie fabrykę, która produkuje wsporniki do samochodów. Stan obecny potwierdza nikłą znajomość narzędzi jakościowych oraz metod doskonalenia procesów.

Głównym wskaźnikiem jakościowym firmy jest scrap rate czyli % wyrobów niezgodnych, wynosi on 10%. Fabryka jest w stanie produkować 700 dobrych wsporników tygodniowo, zatrudniając 34 pracowników.

Koszt wyprodukowania jednego wspornika wynosi 7 Euro, sprzedawane są po 11 Euro. Koszt produkcji wynosi więc tygodniowo 4900 Euro, sprzedaż tygodniowej produkcji wynosi 7700 Euro. Firma zarabia 2100 Euro, z czego 490 Euro przeznaczane jest na pokrycie kosztów jakości wyrobu niezgodnego (10% niezgodności). Zysk firmy na czysto wynosi 1610 Euro.

Prezes postanawia zmienić ten stan rzeczy i zatrudnić trzydziestego piątego pracownika. Nowy pracownik odpowiadać ma za zapewnienie jakości i usprawnienie procesów.

Nowy, ambitny inżynier zabiera się za pracę. Szybko lokalizuję MUDA w procesach i wspólnymi siłami z całym zespołem znajduje rozwiązania aby ją zlikwidować. Wdraża również narzędzia jakościowe, które pomagają zlokalizować przyczyny wysokiej ilości produktów niezgodnych z procesu. Wdrożenie zaś kart kontrolnych pomaga utrzymywać prewencyjnie scrap rate na niskim poziomie.

Wyniki są zaskakujące. Poziom wyrobów niezgodnych spada do 2%. Wyeliminowanie strat z procesów, usprawnienie przepływu materiału oraz odchudzenie procesów produkcyjnych pozwala na zwiększenie produkcji z 700 sztuk zgodnych do 1000 sztuk zgodnych tygodniowo. Dodatkowo bardziej oszczędne wykorzystanie materiałów produkcyjnych pozwoliło zmniejszyć koszt produkcji jednego wspornika do 6 Euro

Przy nowych założeniach, koszt wyprodukowania 1000 sztuk tygodniowo wynosi 6000 Euro, sprzedaż tygodniowej produkcji to 11000 Euro. Zysk firmy wynosi 5100 Euro, z czego 140 Euro przeznaczane jest na pokrycie wyrobów niezgodnych (2% = 20 sztuk). Zysk firmy na czysto wynosi 4960 Euro.

Podsumowując firma po wdrożeniu jakości i ciągłego doskonalenia potroiła swoje dochody. Tak działa reakcja łańcuchowa Deminga. Przykład jest bardzo uproszczony, ale w sposób obrazowy prezentuje wartość dodaną jakości i ciągłego doskonalenia, wartość, która niestety często jest niewidoczna dla najwyższego kierownictwa.

Reakcja łańcuchowa Deminga – wykorzystanie

Reakcja łańcuchowa Deminga jest to prosty model pokazujący jak poprzez jakość można zapewnić ciągły wzrost organizacji. Dla osób świadomych jakości jest to rzecz oczywista. Reakcję łańcuchową Deminga można wykorzystać w trakcie prezentacji przed zarządem, kierownictwem nowych projektów wymagających inwestycji w jakość lub wdrożenia narzędzi zapewnienia jakości. Nic tak nie przemawia do osób trzymających rękę na finansach jak perspektywa wzrostu i zwiększenia zarobków firmy.

Sześć kroków zdefiniowanych przez Williama Edwardsa Deminga będzie również świetnym materiałem dla osób rozpoczynających pracę w firmie. Warto uświadamiać nowo przybyłych pracowników, że postawienie na jakość to nie tylko wymysł kierownictwa lub wymagania stawiane przez komórkę jakości i bezsensowne czepianie się operatorów. Jakość ma bezpośrednie, długoterminowe przełożenie na stabilność zatrudnienia i wzrost firmy. Reakcja łańcuchowa Deminga będzie świetnym zobrazowaniem tej tezy.

Poniżej przygotowałem prostą infografikę przedstawiającą reakcję łańcuchową Deminga. Możecie ją śmiało wykorzystać.

reakcja łańcuchowa deminga

 

Podsumowanie

Reakcja łańcuchowa Deminga to prosty sposób zaprezentowania wpływu jakości na finansowy zysk organizacji. Niestety w firmach, w których jakość funkcjonuje, po jakimś czasie zapomina się jaka jest jej wartość dodana. Warto wówczas sięgnąć po schemat reakcji łańcuchowej Deminga aby odświeżyć pamięć na temat korzyści płynących z zapewnienia jakości.

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash  reakcja łańcuchowa deminga