fbpx
toksyczni ludzie w pracy

Toksyczni ludzie w pracy – jak nimi zarządzać? Siedem sposobów.

Stare brytyjskie przysłowie mówi o tym, że jedno zgniłe jabłko może popsuć całą beczkę zdrowych jabłek. Szkoda, że nie było przysłowia o awokado ;-). Toksyczni ludzie w pracy to codzienność z którą mierzy się wielu managerów. Jak oszacował Will Felps, wykładowca UNSW Business School, jedna taka osoba jest w stanie obniżyć efektywność zespołu nawet o 40% procent. Na szczęście istnieją metody umożliwiające zmniejszenie lub wyeliminowanie złego wpływu na zespół.

Jakie osoby destabilizują pracę zespołu?

Will Felps określił trzy typy osób określa mianem zepsutych jabłek. Toksyczni ludzie w pracy dzielą się według poniższych kategorii.

Pierwszą z nich są wypaleni pracownicy, który w sposób otwarty zachowują się w sposób chamski, oskarżają innych o niepowodzenia oraz wyśmiewają każdy nowy pomysł. Często zdarzają się również personalne uwagi w formie żartów lub obgadywanie pozostałych pracowników za plecami.

Drugi typ to ludzi to niezaangażowani. Głównie są to osoby, którym jest wszystko jedno i na wszystko się zgadzają. Potrafią siedzieć na spotkaniach i wpatrywać się w swój telefon. Po wszystkim zawsze znajdują wytłumaczenie z niewykonanej pracy.

Ostatni typ ludzi to skrajni pesymiści. Nastawieni negatywnie do wszelkich zmian, widzący proponowane rozwiązania w czarnych barwach. Najczęściej są to ludzie z problemami mentalnymi, które uwidaczniają się w trakcie spotkań lub pracy zespołowej.

O tym jak radzić sobie na co dzień z trudnymi ludźmi znajdziesz w tekście: „Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi w pracy Inżyniera – 7 sposobów”Po zastosowaniu siedmiu sposobów będziesz w stanie sobie poradzić z negatywnymi ludźmi. Niestety negatywny wpływ na zespół pozostanie nadal widoczny.

W jaki sposób praca zespołu jest destabilizowana?

Negatywny wpływ trzech wyżej wymienionych „postaci” może być tragiczny w skutkach. W mniejszych zespołach może doprowadzić to do całkowitego braku osiągnięcia założonych celów. Tym gorzej sytuacja prezentuje się, gdy w zespole występuje więcej niż jedno zepsute jabłko. Sytuacją tragiczną jest gdy zepsutym jabłkiem okazuje się lider lub kierownik danego zespołu.

Brak podążania w tym samym kierunku wszystkich w grupie oraz pozytywnego nastawienia do osiągnięcia założonego wyniku w dużym stopniu powoduje obniżenie skuteczność pracy zespołu. Nawet pomimo faktu, iż w zespole znajduje się większość osób chcących zrealizować plan. Osoba określana mianem zepsutego jabłka, zawsze znajdzie sposób na spowolnienie prac zespołu lub nie wywiąże się ze swojego zadania.

Niestety takie zachowanie zniechęca kolejnych członków zespołu, którzy zaczynają dostrzegać brak sensu we własnych zadaniach.

Siedem sposób jak poradzić sobie z zepsutymi jabłkami?

Dan Rockwell „guru” zarządzania z USA podaje siedem sprawdzonych sposób na zarządzanie zepsutymi jabłkami. Niektóre z nich wydają się drastyczne, ale zapewne działają najlepiej ;-).

  1. Reaguj dynamicznie na sytuację w zespole, grupie. Neguj zachowanie destabilizujące pracę zespołu, stawiaj wyraźne granice.
  2. Zachęć pracowników, aby wyrażali swoje zdanie na temat pracy grupy oraz tego co ich zdaniem można poprawić.
  3. Zaproponuj pracownikom, aby zobaczyli jak wygląda praca innych, „zdrowych” zespołów w firmie. Niektórzy mogą sobie nie zdawać sprawy, że istnieją team’y, które są zgodne w działaniu
  4. Podziel zespół na dwu-osobowe zespoły. Przydzielaj zadania do duetów. Rozliczaj z wykonania zadań dwie osoby.
  5. W trakcie spotkań projektowych, działowych staraj się angażować do dyskusji osoby wycofane z pozytywnym nastawieniem. Niestety często osoby z negatywnym podejście wychodzą przed szereg i zagłuszają zespołowy „głos rozsądku”.
  6. Usuń osobę z negatywnym podejściem.
  7. Jeżeli nie możesz się jej pozbyć to umieść wszystkie osoby z negatywnym nastawieniem w jednym zespole. W żadnym wypadku nie próbuj ich rozdzielać pomiędzy inne zespoły.

Z mojego punktu widzenia, każdemu należy dać szansę, a negatywne podejście po długiej dyskusji i pracy nad daną osobą można zmienić. Niestety niekiedy nie ma na to po prostu czasu. Wówczas nie poświęcaj zbyt dużej uwagi takiej osobie, tylko reaguj i usuwaj tego typu ludzi. Zbyt duże poświęcenie uwagi zepsutym jabłkom zagrozi realizacji celu całego zespołu.

Podsumowanie

Dynamika zespołu jest zjawiskiem nieuniknionym. W zależności od sytuacji prywatnych, zawodowych, niespełnionych ambicji ludzie przechodzą na negatywną stronę mocy i destabilizują pracę zespołu. Zadaniem dobrego managera jest niedoprowadzanie do takiego stanu. Niestety może zdarzyć się, że taki stan już zastaniemy. W tym wypadku istnieje kilka metod na odtrucie zepsutego jabłka. W przypadku wyczerpania możliwości pozostaje ostateczność jaką jest usunięcie z zespołu.

Photo by Kira auf der Heide on Unsplash
1 comment
Kocis says

Myślę, że temat do rozbudowania i szerszej analizy, szczególnie w szukaniu przyczyn. Ludzie ambitni przychodzą do pracy zastając mur, którego nie da się przeskoczyć i po pewnym czasie opadają z sił co po pewnym czasie skutkuje albo zdrowiem albo w lepszym przypadku zmiana pracy. Temat zepsutych jabłek a potem zepsutych beczek jest bardzo groźny i trzeba radzić w takich sytuacjach błyskawicznie. Osoby nasiąknięte zepsuta beczką zmieniając pracę mogą zarazić kolejna beczkę.

Comments are closed