fbpx
ChatGPT tworzenie instrukcji stawnowiskowych

ChatGPT szybkie tworzenie instrukcji dla operatorów produkcji

Praca inżyniera jakości bywa czasami odtwórcza. Szczególnie w momentach, gdy musimy przenieść wymagania klienta, norm, wymagania prawna do innych dokumentów w organizacji. Operator na linii montażowej przecież nie będzie czytał rysunku technicznego, czy tabeli z kryteriami akceptowalności od klienta. Nie ma na to po prostu czasu, potrzebuje prostych i jasnych wytycznych. Dlatego w takim obszarze może nam łatwo pomóc zastosowanie ChatGPT. Zobacz jak.

ChatGPT – tworzenie instrukcji stanowiskowych dla operatorów na bazie procedur i specyfikacji

Tworzenie instrukcji stanowiskowych dla operatorów to ważne zadanie w każdej firmie produkcyjnej. Dlaczego? Bo właściwie napisana instrukcja eliminuje wiele błędów, oszczędza czas i przyspiesza proces wdrożenia nowych pracowników. Ale jak stworzyć taką instrukcję? Zacznijmy od podstaw.

Wyobraź sobie, że masz przed sobą ogólną procedurę, opisującą proces produkcyjny. Jest ona pełna skomplikowanych terminów, schematów i tabel. Twoim zadaniem jest przekształcenie jej w prostą, zrozumiałą instrukcję dla operatora, który być może ma niewielkie doświadczenie w branży.

Przykład? Załóżmy, że mamy procedurę dotyczącą montażu pewnego urządzenia elektronicznego. Procedura opisuje, jakie elementy składowe są potrzebne, jakie narzędzia są wymagane i w jakiej kolejności montować poszczególne komponenty. Twoja instrukcja dla operatora powinna być bardziej szczegółowa. Może zaczynać się od listy potrzebnych narzędzi wraz ze zdjęciami. Następnie krok po kroku, z wykorzystaniem prostego języka i ilustracji, opisz, jak montować urządzenie. Zamiast terminu „zainstaluj rezystor R1”, napisz „weź mały, brązowy rezystor i umieść go w miejscu oznaczonym jako R1 na płycie”.

Pamiętaj, że twoim celem jest uczynienie instrukcji tak jasną, żeby nawet osoba, która pierwszy raz widzi ten proces, mogła go bez problemu wykonać. Prosty język, konkrety i wizualizacje – oto klucz do sukcesu. A kiedy operatorzy zaczynają pracować sprawniej i popełniają mniej błędów, cała firma odnosi korzyści.

A dodatkowo od teraz nie musisz tego robić osobiście :). Wystarczy, że tylko sprawdzić wyniki.

ChatGPT – tworzenie instrukcji stanowiskowych dla operatorów na bazie specyfikacji i procedru

ChatGPT, zaawansowana sztuczna inteligencja od OpenAI, może być cennym narzędziem w tworzeniu instrukcji stanowiskowych. Jak dokładnie może pomóc? Oto kilka kluczowych korzyści:

 1. Szybkie generowanie treści: Wystarczy podać ChatGPT fragmenty procedur lub specyfikacji, a otrzymasz w zamian gotowe kroki lub wskazówki w jasnym, zrozumiałym języku. Można to porównać do współpracy z ekspertem, który zna się na tworzeniu instrukcji, tyle że cały proces jest znacznie szybszy.
 2. Adaptacja do różnych poziomów zaawansowania: Możesz dostosowywać treść generowaną przez ChatGPT, by odpowiadała różnym poziomom zaawansowania pracowników – od nowych operatorów po doświadczonych specjalistów.
 3. Integracja z wizualizacjami: ChatGPT może sugerować, jakie obrazy, diagramy czy schematy warto dodać do instrukcji, by uczynić ją bardziej zrozumiałą. Oczywiście, AI nie stworzy za ciebie grafiki, ale wskaże, kiedy i gdzie taka pomoc wizualna może się przydać.
 4. Sprawdzanie spójności: ChatGPT może przeglądać Twoje instrukcje pod kątem nieścisłości czy braków, zapewniając, że wszystko jest na swoim miejscu i jest zrozumiałe dla użytkownika końcowego.
 5. Wsparcie wielojęzyczne: Dzięki zdolnościom tłumaczeniowym ChatGPT możesz łatwo adaptować swoje instrukcje do różnych rynków i grup docelowych, nie tracąc na jakości treści.

Korzystając z ChatGPT w procesie tworzenia instrukcji stanowiskowych, nie tylko przyspieszasz cały proces, ale także znacznie zwiększasz jakość i przejrzystość tworzonych materiałów. To jak posiadanie własnego asystenta, który pomaga w każdym kroku tworzenia instrukcji.

ChatGPT – tworzenie instrukcji stanowiskowych dla operatorów przykład

Poniżej znajduje się fragment dość specyficznie napisanej instrukcji spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazu.

Przetłumaczmy ją teraz na prostszy język za pomocą chatgpt.

Zadam mu takie pytanie „prompt”.

„na bazie poniższej procedury napisz dwie instrukcje stanowiskowe dla spawacza

1. Przygotowanie do spawania
2. Przebieg spawania , instrukcje powinny być napisane prostym i zrozumiałym językiem i zawierać wszystkie wytyczne z poniżej procedury.”

A oto wyniki:

Instrukcja Stanowiskowa dla Spawacza: Przygotowanie do Spawania

 1. Sprawdź dokumentację: Upewnij się, że elementy są przygotowane do spawania zgodnie z dostarczoną dokumentacją techniczną.
 2. Przygotuj brzegi i rowki: Krawędzie i rowki spawalnicze muszą być przygotowane dokładnie jak opisano w dokumentacji konstrukcyjnej lub Instrukcji Technologicznej Spawania Wytwórcy (WPS).
 3. Wykonaj rowek: Użyj metody cięcia termicznego (np. cięcie acetylenowo-tlenowe lub plazmowe) lub cięcia i obróbki mechanicznej (takiej jak toczenie lub frezowanie).
 4. Czyszczenie: Przed spawaniem oczyść rowek spawalniczy i sąsiadujący z nim pas materiału (o szerokości około 20 mm) z rdzy, zgorzeliny, farb, lakierów i innych zanieczyszczeń. Powierzchnia powinna błyszczeć.
 5. Kontrola: Przed przystąpieniem do spawania, upewnij się, że wszystko jest przygotowane zgodnie z dokumentacją i WPS. Wszystko musi być skontrolowane zarówno przez ciebie, jak i kontrolera jakości.

Instrukcja Stanowiskowa dla Spawacza: Przebieg Spawania

 1. Kontrola przed spawaniem: Sprawdź wszystkie materiały, stan rowków, kwalifikacje spawaczy, materiały pomocnicze i sprzęt przed przystąpieniem do spawania.
 2. Planowanie spawania: Zdecyduj o kolejności i kierunku spawania na podstawie dostępnej dokumentacji, wiedzy i doświadczenia.
 3. Podgrzewanie: Jeśli wymagane, podgrzewaj obszar o odległości co najmniej 75 mm od osi spoiny w obu kierunkach, używając palników zasilanych gazem propan-butan.
 4. Zastosuj się do WPS: Postępuj zgodnie z Instrukcją Technologiczną Spawania Wytwórcy (WPS) podczas całego procesu.
 5. Sprawdź parametry spawania: Wykonaj złącze próbne przed spawaniem, by upewnić się, że wszystko jest zgodne z instrukcją.
 6. Zajarzanie łuku: Zajarzaj łuk zawsze w rowku spawalniczym. Gdy zaczynasz i kończysz spawanie, zajarzanie i wygaszanie łuku powinno odbywać się w odległości 10-20 mm od początku i końca złącza.
 7. Kontrola jakości: Po zakończeniu, dokładnie sprawdź spoinę pod kątem pęknięć. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pęknięcia, wyciąć je i naprawić.
 8. Oznaczenie spoiny: Po zakończonym procesie spawania, oznacz wykonaną spoinę swoim stemplem.

A może pójdziemy o krok dalej? Może takiemu spawaczowi przydałaby się checklista?

ChatGPT – tworzenie checklist dla operatorów.

No to poprośmy nasz chatgpt o stworzenie checklisty.

Wygląda co całkiem przyzwoicie :).

ChatGPT – NIE zastąpi Cię w pracy – uważaj

Wprawni inżynierowi dostrzegą fakt, że zarówno instrukcje jak i checklisty można by było lekko udoskonalić. Te, które przedstawił chatgpt nie są złe, ale nie są też idealne :).

Tak też musisz podchodzić do samego chatgpt w pracy inżyniera jakości.

ChatGPT Cię nie zastąpi.

ChatGPT to swoistego rodzaju asystent, pomocnik, który może wykonać część żmudnej pracy w Twoim imieniu, ale pod Twoim nadzorem.

Porównałbym go do Stażysty, który ma wiedzę teoretyczną, ale brakuje ma praktyki i potrzebuje ciągłych wskazówek i lekkich poprawek.

Podsumowanie

W dzisiejszym środowisku produkcyjnym coraz ważniejsza staje się skuteczność i wydajność komunikacji. Instrukcje stanowiskowe i checklisty to prosty sposób na przekazanie wymagań operatorom. Jednakże samo przekształcanie skomplikowanych procedur w proste, zrozumiałe instrukcje może być wyzwaniem.

Dzięki narzędziom takim jak ChatGPT, ten proces staje się prostszy i bardziej wydajny. Sztuczna inteligencja nie tylko przyspiesza tworzenie instrukcji, ale również pomaga dostosować je do różnych poziomów doświadczenia.

Zastosowanie ChatGPT w procesie tworzenia instrukcji i checklist pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Dla inżyniera jakości to nieocenione wsparcie, które umożliwia skupienie się na innych ważnych aspektach pracy.

Zastosuj ChatGPT w swoim procesie tworzenia dokumentacji i doświadcz sam korzyści z automatyzacji tego kluczowego zadania. Współczesny inżynier jakości potrzebuje narzędzi, które przyspieszają i ulepszają jego pracę – ChatGPT to jedno z nich.

About the Author Artur Mydlarz

follow me on: