fbpx
iatf16949_okladka

IATF 16949 – dla początkujących, o co w tym chodzi?

Jesteś ciekawy, jak światowa elita motoryzacyjna definiuje standardy jakości? Czy chciałbyś zrozumieć tajniki jednej z najbardziej prestiżowych norm w przemyśle samochodowym? Wprowadzam cię w świat IATF 16949 – normy, która zmieniła oblicze zarządzania jakością w branży automotive. Jeżeli pragniesz poznać historię, cele, zakres oraz szczegółowe wymagania tej normy oraz dowiedzieć się, dlaczego każdy inżynier jakości powinien ją znać, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Zanurzmy się w fascynującą podróż przez standardy, które kształtują przyszłość branży motoryzacyjnej na świecie.

Historia IATF 16949

Międzynarodowa Organizacja Task Force Automotive (IATF) została utworzona przez głównych producentów samochodów i stowarzyszenia producentów branży motoryzacyjnej. W skład tej elitarnej grupy wchodzi dziewięciu producentów samochodów (OEM) i pięć krajowych stowarzyszeń z USA, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Niemniej jednak, przed wprowadzeniem normy IATF 16949:2016, dostawcy części musieli spełniać różne standardy jakości. Wymagania różniły się w zależności od producenta samochodów, z którym chcieli współpracować. W efekcie dostawca chcący produkować części dla Fiata musiał spełniać włoskie wymagania, natomiast współpraca z General Motors wymagała certyfikacji QS-9000. W 1998 roku położono kres tej komplikacji dzięki wprowadzeniu jednolitej normy IATF 16949, która ujednoliciła globalny przemysł motoryzacyjny.

Cele i zakres IATF 16949

Głównym celem IATF 16949 jest zapewnienie ciągłego doskonalenia systemów zarządzania jakością, koncentrując się na zapobieganiu wadom oraz ograniczaniu różnic i marnotrawstwa w całym łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej.

Norma ta nie dotyczy tylko samochodów osobowych, ale również ciężarówek, autobusów i motocykli. Ma ona zastosowanie do zakładów produkujących części zakupione lub zatwierdzone przez producenta samochodów. To oznacza, że dotyczy ona zarówno części na „pierwszy montaż”, części serwisowe, jak i akcesoria. Niemniej jednak ważne jest, by zrozumieć, że nie każdy przedsiębiorca w branży motoryzacyjnej jest zobowiązany do posiadania tej certyfikacji.

Zawartość specyfikacji IATF

Norma IATF koncentruje się na poprawie jakości systemów i procesów w celu zwiększenia satysfakcji klienta. Skupia się nie na wykrywaniu, ale na unikaniu błędów. Główne dziesięć rozdziałów normy obejmuje:

 1. Zakres
 2. Odniesienia normatywne
 3. Terminologia i definicje
 4. Kontekst organizacji
 5. Przywództwo
 6. Planowanie
 7. Wsparcie
 8. Operacje
 9. Ocena wydajności
 10. Poprawa

Podstawą tej normy jest podejście procesowe do procesów biznesowych opisanych w ISO 9001:2015. Kluczowym wymogiem IATF 16949:2016 jest spełnienie specyficznych wymagań klienta, które są dodatkowo ustalane przez producenta motoryzacyjnego. Specyficzne wymagania klienta dostępne są bezpłatnie na stronie AIAG. >>>> Link tutaj

Certyfikacja IATF 16949

Certyfikacja według normy IATF 16949 może być stosowana w całym łańcuchu dostaw w przemyśle motoryzacyjnym.Oodbywa się ona na podstawie zasad certyfikacji wydanych przez IATF. Certyfikat jest ważny przez trzy lata i musi być potwierdzany co najmniej raz w roku przez certyfikowanego audytora IATF.

Którzy OEM Automotive wymagają certyfikacji?

Gdy mówimy o globalnym przemyśle motoryzacyjnym, wiele znaczących producentów samochodów, zwanych OEM (Original Equipment Manufacturer), wymaga od swoich dostawców uzyskania certyfikacji IATF 16949. To świadczy o tym, jak ważne jest dla tych gigantów przemysłowych dostarczanie produktów najwyższej jakości. Wśród tych OEM, które aktywnie wymagają tej certyfikacji od swoich dostawców, znajdują się:

 1. BMW Group
 2. FCA US LLC
 3. Daimler AG
 4. FCA Italy Spa
 5. Ford Motor Company
 6. General Motors
 7. PSA Group
 8. Renault
 9. Volkswagen AG

Warto zaznaczyć, że również wielu innych producentów na świecie dostrzega wartość i znaczenie certyfikacji IATF 16949. Czyni to normę kluczowym krokiem dla dostawców chcących nawiązać lub utrzymać współpracę z czołowymi firmami w branży motoryzacyjnej.

Specyficzne wymagania

Jednym z najbardziej wyjątkowych aspektów IATF 16949 jest fakt, że norma ta wskazuje na konkretne, specyficzne wymagania dla branży motoryzacyjnej. Chociaż bazuje na strukturze ISO 9001, IATF 16949 wzbogaca ją o elementy kluczowe dla przemysłu samochodowego.

Wymagania te dotyczą m.in. zaawansowanego planowania jakości produktu, procesów związanych z zapewnieniem jakości dla specyficznych procesów produkcyjnych, takich jak spawanie czy formowanie wtryskowe, oraz narzędzi kontroli jakości, takich jak analiza trybów i skutków awarii (FMEA) czy planowanie kontroli.

Dodatkowo, IATF 16949 kładzie nacisk na monitorowanie i mierzenie sprzętu oraz analizę systematycznego ryzyka w całym łańcuchu dostaw. Te specyficzne wymagania sprawiają, że IATF 16949 jest nie tylko normą jakości, ale przede wszystkim skutecznym narzędziem do zwiększania jakości. Pomaga to również zwiększyć efektywności w branży motoryzacyjnej.

Dlaczego każdy inżynier jakości powinien znać IATF 16949?

Znajomość standardu dla inżyniera jakości staje się nie tylko atutem, ale wręcz kluczem do osiągnięcia wyższej pozycji w profesjonalnym świecie, a oto kilka powodów:

a) Lepsze zarobki w branży automotive: Branża motoryzacyjna jest jednym z najbardziej dynamicznych sektorów przemysłu. Posiadanie wiedzy i umiejętności związanych z IATF 16949 z pewnością wyróżnia kandydata na tle innych. Wiedza z IATF umożliwiaj dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert pracy z lepszym wynagrodzeniem. Wielu pracodawców w branży automotive gotowych jest płacić premie za specjalistyczną wiedzę w tym zakresie.

b) Zrozumienie zaawansowanych metod zarządzania jakością: IATF jest skupione na ciągłym doskonaleniu, zapobieganiu wadom oraz redukcji zmienności i odpadów. Dla inżyniera jakości to nie tylko zbiór procedur, ale też głębokie zrozumienie podejścia do jakości. Podejścia, które jest bardziej zaawansowane niż w wielu innych normach.

c) Zrozumienie roli core tools w zarządzaniu jakością. Narzędzia takie jak APQP, FMEA, MSA, SPC i PPAP są fundamentalne dla procesu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej. Dzięki znajomości IATF 16949, inżynier jakości zyskuje głębokie zrozumienie, jak te narzędzia współpracują ze sobą.

d) Posiadanie kompetencji, które można stosować również w innych branżach. Chociaż IATF jest specyficzne dla branży motoryzacyjnej, wiele z zasad i praktyk zawartych w tej specyfikacji jest uniwersalnych. Inżynier jakości wyposażony w wiedzę z zakresu IATF 16949 posiada umiejętności, które można zastosować w wielu innych sektorach przemysłu. Czyni go to bardziej wszechstronnym i wartościowym specjalistą na rynku pracy.

IATF 16949 – najczęściej zadawane pytania?

Poniżej znajdziesz e-book, w którym zebraliśmy 21 najczęściej zadawanych pytań przez naszych kursantów wraz z odpowiedziami naszego eksperta Michała Jezuska.

Kliknij tutaj aby pobrać

iatf 16949

Podsumowanie

IATF 16949 to nie tylko zestaw wymagań, ale strategia działania. Działania, które przyczynia się do tworzenia lepszych produktów, poprawiając jednocześnie efektywność procesów produkcyjnych. Dla dostawców chcących stać się kluczowymi graczami w branży motoryzacyjnej, zrozumienie i wdrożenie tej normy jest nie tylko zalecane, ale staje się koniecznością. Dzięki temu można zapewnić jakość na najwyższym poziomie i zyskać zaufanie największych producentów samochodów na świecie.