fbpx
skuteczność działań korygujących

Skuteczność działań korygujących – 4 sposoby jak sprawdzić

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, jak sprawdzić skuteczność działań korygujących wprowadzonych w Twojej firmie produkcyjnej? Ten wpis ma na celu wyjaśnić, jak to zrobić, korzystając z wiedzy i doświadczenia ekspertów z branży. Oto cztery sprawdzone metody, które pomogą Ci ocenić skuteczność działań korygujących w Twojej organizacji.

1. Porównanie wskaźników przed i po wdrożeniu działań

Pierwszym krokiem jest porównanie wskaźników przed i po wdrożeniu działań korygujących. Na przykład, jeżeli problem dotyczył niezgodności podczas kontroli dostaw, można porównać ilość błędów przed i po wprowadzeniu działań korygujących. Jeżeli trend wskazuje na spadek liczby błędów, to jest to oznaka skuteczności wdrożonych działań.

2. Sprawdzenie, czy problem zniknął lub się zmniejszył

Założeniem działań korygujących jest likwidacja określonego problemu. Dlatego ważne jest, aby po wdrożeniu działań sprawdzić, czy problem nadal istnieje, czy też zmniejszył swoje natężenie. Jeżeli problem zniknął lub zauważalnie się zmniejszył, oznacza to, że działania korygujące są skuteczne.

3. Verification Sample – tzw. Red Rabbit

Metoda Verification Sample (Próba Weryfikacyjna) lub inaczej Reb Rabbit, polega na wprowadzeniu do procesu elementu niezgodnego i obserwacji, czy zostanie on wyłapany w procesie. Jest to skuteczne narzędzie do sprawdzenia, czy wprowadzone kroki korygujące są skuteczne. Pamiętaj jednak, aby stale monitorować tę metodę, aby nie zaszkodzić procesowi.

4. Skuteczność działań korygujących – sprawdź poprzez Audyt lub analizę danych

W niektórych przypadkach, najlepszym rozwiązaniem może być przeprowadzenie audytu. Audyt pozwala na dokładne prześledzenie procesów i ocenę skuteczności działań korygujących. Analiza danych może również dostarczyć wartościowych informacji o skuteczności działań korygujących. W sytuacji, gdy problem jest liczbowy, możemy porównać dane przed i po wprowadzeniu działań korygujących.

Skuteczność działań korygujących – Podsumowanie

Wszystkie powyższe metody są sprawdzone i skuteczne, ale ważne jest, aby pamiętać, że metoda powinna być dostosowana do specyfiki problemu, procesu i samej firmy. Ważne jest również angażowanie wszystkich zainteresowanych stron w proces weryfikacji – od właściciela procesu, przez pracowników, po kierownictwo. Pamiętaj, że skuteczność działań korygujących jest kluczowa dla ciągłego doskonalenia i konkurencyjności Twojej firmy.