Wiem, że wielu z Was długo czekało na ten temat. Wiem, że bardzo dużo osób pyta o MSA atrybutowe w naszej grupie. Dlatego w końcu jest :)! Wpis eksperta od MSA, Grzegorza Sroki. Zapraszam serdecznie do przeczytania.
Autorem wpisu jest Grzegorz Sroka. Zawodowo : Manger jakości z ponad 11 letnim doświadczeniem w branży Automotive. Karierę zaczął będąc jeszcze studentem jako kontroler jakości przechodząc później przez poszczególne szczeble kariery w dziale jakości : Inżynier jakości wewnętrznej oraz klienta , quality manager fabryki. Obecnie Dyrektor ds jakości który, zarządza jakością w dużym zakładzie produkcyjnym oraz koordynuje pracę zespołów jakości w kilku innych zakładach w ramach 1 grupy biznesowej , produkujących komponenty typu safety dla czołowych OEM oraz Tier 1.
Jeżeli nie wiesz czym jest MSA, zacznij najpierw od artykułu poniżej.
A pokrótce – MSA czyli Measurement System Analysis, a po polsku Analiza Systemu Pomiarowego. MSA ma na celu sprawdzenie czy nasz system pomiarowy jest adekwatnie dobrany do charakterystyki, którą kontrolujemy (z reguły mierzymy). MSA wykonujemy dla każdego przyrządu stosowanego do kontroli produktu założonego w planie kontroli.
OK, a co z kontrolą wzrokową lub tą, która wykonywana jest przez kamerę na linii (np. ocenia poprawność lutowanego komponentu lub jego kompletność)??
Odpowiedź brzmi TAK , oczywiście dla tego rodzaju kontroli oczywiście powinniśmy wykonać MSA.
MSA Atrybutowe – Co to jest wartość atrybutowa?
Podejście do atrybutów:
Atrybut: Atrybut – cecha (własność, właściwość) osoby lub rzeczy, która wyróżnia ją spośród innych (Wikipedia)
W praktyce przemysłowej dla oceny zdolności systemów pomiarowych są to np. Sprawdziany przejściowe / nie przejściowe (GO/NOGO) które posiadają tylko dwa możliwe wyniki. Ocena atrybutowa może też dotyczyć charakterystyk wizualnych, naszego produktu itp.
W zależności od cech swojego produktu może być to np. kolor, odcień lub cechy tj. brak rys w danym obszarze części, a jednocześnie dopuszczone rysy w innym obszarze tej samej części. Cech atrybutowych jest naprawdę wiele. Określa je głównie rysunek lub normy klienta.
Należy pamiętać, że powinniśmy uwzględnić kontrole wzrokową wykonywaną przez pracownika na naszym produkcie. Przecież on też ocenia czy część jest OK, czy NOK lub zgodna z wcześniej uzgodnionym wzorcem czy katalogiem wad dopuszczonych.
O ile ocena sprawdzianem GO/NOGO jest dość oczywista, tak ocena dla charakterystyk wizualnych głównie zależy od ustalonych wcześniej wzorców granicznych.
Wzorce graniczne polecam ustalać bezpośrednio z klientem, kiedy zamykamy proces nowego uruchomienia lub jesteśmy na etapie początkowych dostaw, mamy wprowadzony plan kontroli bezpiecznego uruchomienia, podczas którego uczymy się wad, które generowane są przez proces w naszym produkcie.
MSA Jak zacząć?
Można zastosować np. metodę krótką. Jest to podstawowa metoda do analizy zdolności systemu atrybutowego.
Metoda ta polega na ocenie zgodności decyzji operatorów biorących udział w analizie (najczęściej jest to dwóch operatorów).
Wymaganiem jest 100% zgodność decyzji dla kontrolowanego atrybutu. Każda niespójna decyzja operatorów powoduje negatywny wynik oceny zdolności systemu pomiarowego.
W tej metodzie do oceny używane jest najczęściej 20 przygotowanych próbek.
Każda z części jest kontrolowana 20 krotnie przez operatora 1 oraz operatora 2.
No to zaczynamy:
Poniżej przedstawiam zastosowane metody krótkiej do oceny średnicy w tulei. Zanim jednak przejdziemy do wykonania analizy, ważne jest, żeby odpowiednio przygotować próbki. W tym przypadku naszym przyrządem kontrolnym jest standardowy sprawdzian posiadający 2 strony:
Stronę GO (OK) oraz stronę NOGO (NOK). Warto mieć części, przy pomocy których sprawdzimy, czy aby na pewno w przypadku wystąpienia części NOK w tym przypadku (średnica tulei za mała lub za duża) nasz operator naszym sprawdzianem prawidłowo oceni taką część.
Poniżej przedstawiam wynik naszej analizy operatorzy A i B sprawdzili 20 przygotowanych próbek. Każdorazowo próbka została oceniona tak samo:
+ w przypadku części OK
– w przypadku części NOK
Należy mieć na uwadze to że, operatorzy przy ocenie nie mogą się ze sobą komunikować, więc proces przeprowadzania pomiaru musi być osobny dla operatora A i operatora B.
Spełniony został wymóg 100% zgodności. System pomiarowy możemy uznać za akceptowalny
MSA – Szkolenie
Jeżeli interesuje Cię ten temat i chcesz zdobyć praktyczną i użyteczną wiedzę od wieloletnich ekspertów, to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.
Wybierz szkolenie w Szkole Jakości:
dostępne jest natychmiast,
w najlepszej rynkowej cenie,
przygotowane przez ekspertów,
możesz konsultować się w grupie przez 365 dni od dnia zakupu
oraz zyskujesz Certyfikaty w dwóch językach wydawane przez instytucję szkoleniową o numerze 2.18/00117/2020.
Dzięki nam nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale także zyskasz pewność siebie i motywację do dalszego rozwoju.
Nie ograniczaj się do tego, co już wiesz – zacznij budować swoją przyszłość już dziś i poznaj swój pełen potencjał. 🚨 Sprawdź szczegóły na stronie ➡️ MSA
Bardzo przystępnie opisana metoda dla atrybutów z punktu widzenia osoby, która siedzi w temacie na bierząco. Na pewno skorzystam 😉 Czekam na więcej, bo fajnie się to czyta 🙂