Pamiętam, że już w gimnazjum chemia była moim konikiem. Niesamowitą frajdę sprawiała mi nauka na temat wiązań i związków chemicznych, substancji i ich własności. Ty- niezależnie czy był to Twój ulubiony przedmiot, czy też nie, musiałeś przyswoić informacje zawarte w okresowym układzie pierwiastków. Z perspektywy materiałów- mogą się one składać z różnych pierwiastków. By dowiedzieć się w jakiej ilości i z jakich składników „zbudowany” jest materiał, można wykorzystać szereg różnych metod badawczych. Jakich? Tego dowiesz się w nowym wpisie z serii Badania Materiałowe- badanie składu chemicznego. Opiszę te, na które warto zwrócić uwagę, mianowicie XRF, GDOES oraz Spektroskopia Ramana. Zapraszam serdecznie na nowy wpis Syntii Maciuk na blogu 👩🔬
Witam po raz pierwszy na blogu inżynierjakości.pl. Nazywam się Syntia Maciuk- absolwentka Politechniki Śląskiej Wydziału Mechanicznego-Technologicznego na kierunku Nanotechnologia i Technologie Procesów Materiałowych. Od ponad dwóch lat Laborant materiałowy w jednym z zakładów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej niedaleko Strzelec Opolskich.
Zanim przejdę do konkretnych metod, myślę, że warto spojrzeć na dwa zagadnienia: analiza jakościowa oraz analiza ilościowa. Jak zapewne się domyślasz, za pomocą analizy jakościowej możliwe jest określenie występowania jakiegoś pierwiastka lub jego brak w badanym materiale. Analiza ilościowa z kolei jest w stanie określić liczbową zawartość poszczególnych składników.
Badanie składu chemicznego realizuje się głównie dzięki metodom spektralnym (analiza emisyjna oraz absorpcyjna). Analiza spektralna emisyjna polega na określaniu składu chemicznego wykorzystując analizę promieniowania elektromagnetycznego, które jest emitowane przez pierwiastki z których składa się badana substancja. Spektroskopia emisja może optyczna lub rentgenowska. Analiza spektralna absorpcyjna polega na określaniu zawartości pierwiastków dzięki analizie promieniowania elektromagnetycznego, które absorbowane jest przez pierwiastki przez pierwiastki, z których składa się badana substancja.
Poniżej opiszę trzy- z mojego punktu widzenia najważniejsze metody badania składu chemicznego materiałów.
Opisując metodę XRF warto zwrócić uwagę na szerokie jej zastosowanie w wielu dziedzinach:
Dzieła sztuki/ antyki
XRF to narzędzie wykorzystywane w identyfikacji specyficznych pierwiastków rzadkich oraz cennych przedmiotów bez ich uszkodzenia.
Przemysł chemiczny
Na rynku chemicznym oraz petrochemicznym wiele procesów obejmuje substancje organiczne, których łatwo nie da się zmierzyć XRF, jednak są też substancje, których jest możliwość zmierzenia.
Powłoki i aplikacje cienkowarstwowe
Metoda XRF w przypadku powłok umożliwia uniknięcie wad oraz wyeliminowanie wad, które mogą doprowadzić do wycofania produktów z procesu produkcyjnego. Promienie rentgenowskie sięgają w głąb powłoki na taką odległość, jakiej inne techniki nie potrafią osiągnąć.
Przemysł kosmetyczny
Produkcja kosmetyków musi być poparta analizą składu chemicznego, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz produkt zgodny ze specyfikacją. Przykładem zastosowania XRF w przemyśle kosmetycznym może być wykorzystanie np. toksycznych metali (ołów, rtęć).
Ochrona środowiska
W związku z przepisami dotyczącymi ograniczaniu ilość toksycznych związków uwalnianych do środowiska, stosuje się wiele technik umożliwiających przestrzeganie tych przepisów. Za pomocą XRF bada się m.in. metale w ściekach lub w glebie, a także metale uwalniane do atmosfery.
Edukacja studentów/laborantów
W celu opracowywania coraz to nowszych metod diagnostyki w różnych sferach, XRF wykorzystywany jest przez uczelnie, czy laboratoria.
XRF jest rozwiązaniem dla przemysłu elektronicznego w celu oznaczania substancji, których nie powinno się stosować przy produkcji sprzętu elektrycznego / elektronicznego.
Przemysł spożywczy
W tym przemyśle istnieje wiele minerałów oraz metali, które są dodawane do żywności, aby uzyskać dodatkową wartość odżywczą. Dlatego ważne jest, aby je monitorować, poprawiając przy tym jakość żywności (wykrywane pierwiastki to np. chlor w przekąskach, wapń w produktach spożywczych, glin i fosfor w cieście, żelazo w mleku w proszku).
Kryminalistyka
W kryminalistyce niezwykle ważne jest, aby z dowodów zebranych z miejsca zbrodni zidentyfikować szeroką gamę materiałów. Dzięki metodzie XRF jest to możliwe.
Kontrola w przemyśle morskim
Analizatory XRF umożliwiają poprawę osiągów silników oraz uniknięcie awarii silników na morzu.
Kolejna metoda metoda badania składu chemicznego to metoda GDOES, czyli spektroskopia emisyjna z wyładowaniem jarzeniowym. Co charakteryzuje tę technikę?
Spektroskopia Ramana jest nieniszczącą techniką analizy chemicznej, która dostarcza szczegółowych informacji o strukturze chemicznej, fazach oraz interakcjach molekularnych.
Podsumowanie
Dzięki analizie składu chemicznego różnych materiałów, możliwe jest uniknięcie problemów podczas procesu produkcyjnego. Nowoczesne technologie umożliwiają sprawdzanie próbek z różnych gałęzi przemysłu, dzięki czemu spełniane są normy czy regulacje prawne. W tych wpisach nie chcę Ci utrudnić zrozumienia, dlatego też na ogół w punktach podaję najważniejsze informacje. Jeśli interesują Cię szczegółowe informacje na temat najbardziej znanych metod badania składu chemicznego, zapraszam do zagłębienia tematu.
Zapraszam również na przeczytanie wpisu o np. Obróbce Cieplnej oraz na poszerzanie swojej wiedzy.
Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać… 🙂
Odnośniki
http://zasoby.open.agh.edu.pl/~11sashot/strona4fd9.html?t=mb&h=ms&v=