fbpx
analiza abc dostawców formatka excel

Analiza ABC dostawców a zarządzanie jakością. Formatka Excel.

Najbardziej wymagająca działka w jakości to zarządzanie jakością i rozwój dostawców. Szczególnie jeżeli mamy wielu dostawców w portfolio rozrzuconych po całym świecie. Warto zainteresować się analizą ABC, aby odpowiednio skupić zasoby i działania na kluczowych dostawcach. Niestety ta metoda ma również minusy, przez które możemy mieć poważne problemy. Ślepa wiara, że analiza ABC dostawców jest jedyną wytyczną do lokowania zasobów i metod, może być zgubne.

Co to jest analiza ABC dostawców?

Analizie ABC bardzo blisko do zasady Pareto. Trudno się temu dziwić, bo zasada Pareto określa w zasadzie działanie całego świata.

Analiza ABC to odpowiednie selekcjonowanie dostawców ze względu na wartość dostarczanych produktów w ciągu np. roku. Co ciekawe zazwyczaj kilka procent dostawców dostarcza najbardziej wartościowe produktu.

Spróbujcie zrobić analizę u siebie, jeżeli jej jeszcze nie stosujecie. Nie ma jasnych wytycznych co do tworzenia takiej analizy. Podejścia są różne.

Ja stosuje prostą zasadę 5-15-80. Co to znaczy?

  • Wybiera top 5% dostawców – są to dostawcy A
  • Później 15% dostawców – są to dostawcy B
  • Później cała reszta (100%-20%), czyli 80% – są to dostawcy C.

Myślę, że łatwiej będzie Wam to pokazać na przykładzie.

Analiza ABC dostawców – przykład

Wyobraź sobie firmę, która produkuje skomplikowane urządzenia do samochodów, dajmy na to turbiny do silników. Firma zarządza 40 dostawcami, żeby zapewnić odpowiednie półprodukty i części do zmontowania całej turbinki.

Tak prezentuje się analiza ABC tych dostawców ze względu na wartość materiału dostarczanego w ciągu roku.

analiza abc dostawców

Przyglądnijcie się dobrze tej analizie.

Wynika z niej, że 2 dostawców to dostawcy A, 4 dostawców to dostawcy B, a pozostali, czyli 34 to dostawcy.

Co ciekawe po raz kolejny sprawdza się tutaj zasada Pareto :). Dostawcy A i B dostarczają 80,04% wartości materiału.

Co nam mówi taka analiza? Macie jakieś przypuszczenia?

Analiza ABC dostawców – w jakim celu się wykonuje?

No dobrze, fajnie. Mamy analizę ABC i co z tego wynika? Jaki jest cel tej analizy?

Analiza ABC dostawców pokazuje nam wprost, że 6 dostawców spośród 40 to dostawcy totalnie kluczowi. Dostawcy A i B. Co więcej, widzimy, że dostawcy A to totalny top, bo tych 2 dostawców dostarcza aż 34% wartości do fabryki.

Dlatego powinniśmy tak zarządzać zasobami, działaniami i akcjami, aby skupiać się na dostawcach A i B i nie tracić zbytniego czasu na dostawcach C.

Odpowiednie zbudowanie relacji, zadbanie o rozwój najważniejszych dostawców przyniesie najwięcej korzyści.

Niestety takie są fakty, ale nie ma co poświęcać zbyt dużo czasu na dostawców z ogona analizy ABC.

Firmy bez takiej prostej analizy, często marnotrawią zasoby ma równomierne podejście i zarządzanie dostawcami. Jesto to błędem.

Organizacja musi stosować inne metody i narzędzia do zarządzania dostawcami A i B, a dostawcami C, aby działać maksymalnie efektywnie.

Istnieją jednak małe wyjątki.

Analiza ABC dostawców – a jakość?

Istotnym wyjątkiem od analizy ABC jest zarządzanie jakością. Co prawda, większość czasu spędzisz przy dostawcach A i B.

Będzie to wynikać z wolumenu, którzy idzie zazwyczaj w parzę z wartością dostarczanych części. Będzie to wynikać z nowych współpracy i rozwoju dostawcy itd.

Nie mniej jednak nie możesz stracić czujności i całkowicie zapomnieć o dostawcach klasy C.

Dlaczego? Bo ciągłe dostawy materiału niezgodnego, czy reklamacje od klienta finalnego ze względu na produkty od dostawcy C, bolą tak samo jak od dostawcy A i B.

Co prawda, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów jest mniejsze (prosta statystyka), ale również może się zdarzyć.

Dlatego w jakości warto uzupełnić analizę ABC o wskaźnik jakości dostawców. O tym jak wyliczać taki wskaźnik napiszę jeszcze artykuł.

Na ten moment chce, abyś jako jakościowiec, uświadomił sobie, że analiza ABC dostawców jest przydatnym narzędziem, ale musisz zastosować ograniczone zaufanie.

Darmowy arkusz Excel

Arkusz Excel do wykonania automatycznej analizy ABC dostawców umieściłem w zakładce Darmowe Narzędzia. Wpisz tylko swoich dostawców i roczną wartość dostaw.

Znajdziesz tam również inne przydatne pliki :).

Podsumowanie

Warto umiejętnie zarządzać zasobami w firmie oraz własną energię. Mamy przecież ograniczenia związane z ilością zasobów i czasem. Nie warto inwestować tle samo czasu w zarządzanie dostawcą kluczowym i dostawcą, który dostarczył do nas produkty 3 razy w roku. Analiza ABC dostawców to narzędzie, które pomoże Wam sklasyfikować wasze źródła dostaw i odpowiednio skupić energię. Nie zapominajcie tylko o jakości, bo czasami jeden z wielu dostawców C, może przysporzyć wielu problemów.

Photo by Danica Tanjutco on Unsplash