fbpx
atomic habits

Atomic Habits – Dyscyplina w osiąganiu celów – 4 porady

Mam dla Ciebie złą wiadomość. Nie ma drogi na skróty w osiąganiu dużych celów, wyników biznesowych, sportowych czy zamykaniu z sukcesem projektów w pracy. Jeżeli chcesz poznać jakiś prosty trick, to ktoś może i spróbuje ci go sprzedać, ale ten trick nie zadziała. Podobnie jak nie zadziała cudowna tabletka na odchudzanie, dwutygodniowy kursy językowy czy sekretna metoda na zarobienie 10 tys. zł bez ruszania z domu. Istnieje jednak skuteczna metoda do realizowania nawet najtrudniejszych zadań. Wymaga jednak ona nakładów pracy i systematyczności. Metoda ta to Atomic Habits, a w zasadzie zbiór metod zebranych w książce Jamesa Cleara. Dzięki tym zasadom, udało mi się wdrożyć wiele dobrych nawyków, które przybliżają mnie krok po kroku do moich celów.

Atomic Habits – nawyki przybliżające do sukcesu

Osiąganie sukcesu to nie jest chwila jednorazowego geniuszu, przebłysku czy transformacji. Jeżeli masz nadwagę, nie stracisz jej w przeciągu jednego dnia. Z drugiej strony nadwaga ta nie powstała również w jeden dzień. Sukces to zbiór nawyków, małych kroków, które systematycznie są realizowane.

Podobnie jest z porażką i nie piszę o jednorazowej wpadce, czy pomyłce, którą bardziej powinniście odbierać jako naukę. Porażka w tym zakresie to szersze spektrum rzeczywistości, takie jak: brak zabezpieczenia finansowego, brak umiejętności, brak planu na przyszłość, nadwaga, problemy zdrowotne wynikające z zaniedbania itd. itd.

W takim aspekcie porażka, to również suma małych kroków, skierowanych w złym kierunku.

James Clear w książce Atomic Habits, stara się nam uświadomić, że to nawyki budują naszą sytuację i to w jakim miejscu się znajdujemy. Atomic Habits to sztuka robienia małych kroków w dobrym kierunku. Czy to jest łatwe? Z pewnością nie, wówczas otaczali by nas sami szczęśliwi, zdrowi, wysportowani i bogaci ludzie. Niestety tak się nie dzieje z prostego pozoru. Praca nad zdrowymi nawykami wymaga dyscypliny. Niestety otaczający nas świat szybko odciąga nas od dyscypliny z osiągania własnych celów. Pisałem o tym już tutaj: Jesteś kreatorem czy kreaturą?

Na całe szczęście książka Atomic Habits zawiera szereg porad jak budować zdrowe nawyki i je utrzymywać. Specjalnie dla Was zebrałem 4 najważniejsze zasady.

Atomic Habits – Sukces to procent składany nawyku

Celny rzut Kawhi’ego Leonarda w ostatniej sekundzie meczu dał wygraną Toronto Raptors w półfinałach konferencji z Philadelphia 76ers. Większość ludzi widziała sukces, oddany celny rzut i wybuch radości w hali Scotia Bank w Toronto. Niewiele osób widziało za tym ciężką pracę, setki tysięcy oddanych rzutów i dziesiątki tysięcy rzutów niecelnych.

Nie było by tego sukcesu, tego trafienia bez lat ciężkiego treningu, bez wyrobionego nawyku aby ma ten trening pójść, aby budować nawyk trafiania piłką do kosza itd. itd.

Podobnie ma się rzecz z każdym innym sukcesem. Sami często zapominamy o swoich wypracowanych nawykach i dyscyplinie, która doprowadziła nas tu gdzie jesteśmy.

Dziesięć lat po studiach widzę pracę, niezłą pensję i zadania do wykonania. Zapominam, że nie byłbym tutaj, gdyby nie nawyk zdobywania wiedzy, zaliczanie porażek i sukcesów w trakcie studiów i później kariery zawodowej. Tylko nawet pozwolił dojść mi i Tobie do miejsca gdzie jesteś w tym momencie.

Chcecie więcej przykładów? Nawyk zdrowego odżywania powtarzalny wystarczająco długo pozwoli osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Brak dyscypliny i nie utrzymywanie nawyku nie da nam wymarzonych rezultatów.

W książce Atomic Habits napisano wprost, że nawyk powtarzany wielokrotnie, utrzymywany, procentuje w przyszłości i pozwala nam przejść z punktu A do punktu B.

Sukces to procent składany nawyku.

Atomic Habits – Skup się na systemie, zamiast na osiągnięciu celu.

James Clear w Atomi Habit dużo wyżej w hierarchii osiągania rezultatów stawia system a nie cel. Jestem w stanie się do tego przekonać i przełożyć realizację swoich marzeń.

Wyobraź sobie, która ze sportowych drużyn kolarski nie celuje w wygraną Tour de France? Co więcej, która z drużyn piłkarskich nie jedzie na mistrzostwa świata z celem ich wygrania? Nawet naszej drużynie się to zdarzało :-). Jakie były rezultaty? Każdy z nas pamięta ;-).

W związku z tym dużo ważniejsze jest skupienie swoich myśli i działań na systemie, który pozwoli nam osiągnąć cel, niż na celu samym w sobie. Realizowanie dobrego systemu da na końcu lepsze rezultaty, niż chęć osiągnięcia celu za wszelką cenę.

Skąd jednak wziąć taki system? Najlepiej od kogoś, kto już wcześniej osiągnął to co my sami chcemy osiągnąć. Co znajdziecie w takim systemie? Na pewno stos nawyków, które należy powtarzać i trzymać dyscyplinę. Nie ma drogi na skróty.

Sporo systemów znajdziecie w sieci, wpiszcie po prostu w google : How to run a blog, How to run a marathon, How to build an on-line business, How to loos 40 lbs, How to speak in Spanish in 6 months etc. etc. Uwierzcie mi, że każdy z Was, przestrzegając zasad z tych systemów wystarczająco długo, osiągnie zamierzony cel.

Atomic Habits – Skup się na tym kim chcesz być, a nie na tym co chcesz osiągnąć

Myśl o sobie z perspektywy osoby, którą chcesz się stać. Jeżeli chcesz świetnie mówić po angielsku, to właśnie to sobie powtarzaj. Jeżeli utwierdzisz się w przekonaniu, że tylko uczysz się angielskiego, to efekty będą gorsze.

Wynika to z aspektów psychologicznych i budowania pozytywnej afirmacji. Technika ta ma duże znaczenie przy niszczeniu złych nawyków. Palacz rzucający palenie, gdy jest częstowany papierosem, inaczej brzmi mówiąc: „nie, dziękuję, próbuję rzucić palenie” a np. „nie, dziękuję, nie palę”.

Budowanie wizerunku osoby, którą chcesz się stać, sprawi, że będziesz realizować nawyki takiej osoby. Zaczynasz przygodę z bieganiem, chcesz przebiec maraton i po drodze nadarza się suto zakrapiania impreza. Co zrobił by w takiej sytuacji biegacz – maratończyk? Za pewnie nieco przystopował na imprezie, a nie szedł w tango, jak każdy zwykły śmiertelnik.

Kopiuj nawyki od archetypu jakim chcesz się stać.

Atomic Habits – Środowisko jest ważniejsze niż silna wola

James Clear w Atomic Habits przybliża kwestię wpływu środowiska na realizację zamierzeń. Przywołuje on bardzo ciekawe badania i potwierdza słuszność tezy.

Osiągnięcie celu jest bardzo powiązane ze środowiskiem, które nas otacza. Brak sprzyjającego otoczenia, bardzo utrudnia realizowanie naszych marzeń i osiąganie sukcesu i nie pomoże nawet najsilniejsza silna wola.

Na jednej z amerykańskich uczelni, podzielono klasę sportowców na dwie grupy. Według testów psychologicznych ustalono, które osoby mają mocniejszą silną wolę i dyscyplinę. Osoby te trafiły to jednej grupy, w drugiej grupie znaleźli się studenci mniej predysponowani.

Celem obu grup studentów, była utrata wagi w okresie 4 tygodni. Dla każdej z osób rozpisano odpowiednią dietę wg. podaży kaloryczności. Jedyne co różniło te grupy, to środowisko, w których spożywano posiłki.

Dla grupy mniej zdyscyplinowanej podawano do posiłków tylko wodę. Grupie bardziej zdyscyplinowanej podawano do posiłków zawsze szklankę wody i szklankę coca-coli.

Suma zdrowego nawyku picia tylko wody i przestrzegania posiłków dała lepsze rezultaty, niż darmowa szklanka coli, która od czasu była opróżniana zamiast wody.

Jeżeli chcesz osiągnąć cel sprawdź środowisko, w którym żyjesz. Jeżeli chcesz więcej czytać i uważasz, że nie masz na to czasu, to wyrzuć wszystkie aplikacje do mediów społecznościowych z komórki. Czas od razu się znajdzie. Jeżeli stracić kilka kilogramów, będzie ci łatwiej jak w domu nie będzie gazowanych, słodkich napojów, cukierków, czekolad i pączków. Jeżeli chcesz zacząć biegać 4 razy w tygodniu, to kup sobie 4 komplety ubrań do biegania i każdego dnia zostawiaj jeden na widocznym miejscu.

Zamiast się katować, wystawiać na próby i obwiniać za chwilę słabości, to stwórz środowisko do osiągania celów.

Podsumowanie

Realizowanie marzeń, osiąganie celów za pomocą powtarzalnych nawyków, to jedna z najlepszych metod jakie poznałem. Książka Atomic Habits, tylko umocniła mnie w tym przekonaniu. Warto poznać więcej zasad i metod, wspomnianych przez Jamesa Cleara – zachęcam do kupna książki.

Photo by eberhard grossgasteiger on Unsplash