fbpx
statystyczne sterowanie procesem

Statystyczne sterowanie procesem: 5 kosztownych pomyłek

Świadome organizacje oszczędzają pieniądze poprzez przejście na prewencyjne zarządzanie jakością i obniżenie kosztów jakości. Niestety równie dużo pieniędzy marnuje się przy nieodpowiednim wdrożeniu i utrzymywaniu SPC. Powiem Ci jakie to pomyłki. Lepiej ich unikać i mieć oszczędne statystyczne sterowanie procesem.

SPC jako pierwsza metoda zarządzania jakością w procesie

Jeżeli do tej pory w procesie nie było żadnego zarządzania jakością, to wdrażanie SPC jest pomysłem karkołomnym. W pierwszej kolejności musisz mieć informacje o jakości procesu, o jego powtarzalności i ilościach występujących niezgodności.

W firmach o niskiej świadomości jakości należy przejść od procesu reaktywnego zarządzania jakością, czyli utworzeniu bramek kontroli jakości i zbieraniu informacji o jakości produktu.

Jeżeli okażę się, że proces jest pod względem jakościowy przewidywalny, można przejść na kolejny etap, czyli prewencyjne zarządzanie jakością i zastosowanie SPC.

Jeżeli proces okażę się zmorą jakościową, należy podjąć kroki w znalezieniu przyczyn problemów za pomocą burzy mózgów, diagramu ishikawy czy 5 why i podjąć działania korygujące w celu wyeliminowania problemów.

Dopiero proces ustabilizowany jakościowo można zacząć monitorować za pomocą SPC. Pozwoli to na uniknąć rozregulowania procesu oraz podejmowania działań przed pojawieniem się problemów jakościowych.

Wdrożenie SPC bez przeprowadzenia uprzednio MSA R&R

Wdrażanie procesu SPC bez uprzedniego zweryfikowania systemu pomiarowego za pomocą MSA R&R to często spotykanie zjawisko. Niestety również najbardziej kosztowne.

Wprowadzanie SPC, bez MSA R&R mija się z celem. Dlaczego? Co Ci po świetnym systemie prewencyjnego zarządzania jakością, jeżeli twój system kontroli i system pomiarowy pokazuje bzdury? W sumie chyba nic.

MSA R&R to metoda do zweryfikowania czy metoda pomiarowa oraz zdolności kontroli inspektorów są wystarczające, aby zapewnić powtarzalność i odtwarzalność. Gdy wyniki weryfikacji są w porządku, możemy spróbować wdrażać statystyczne sterowanie procesem.

Jak zrobić MSA R&R? Dowiesz się w tym artykule: MSA R&R jak szybko i dobrze zrobić?

Poleganie tylko na świętych wskaźnikach SPC – Cp i Cpk

Kolejnym błędem, który sporo kosztuje firmy to poleganie w SPC tylko na wskaźnikach Cp i Cpk. Dzieje się tak, gdy świadomość o prewencyjnym zarządzaniu jakością jest niska, a klient wymaga prowadzenia tego typu metody zarządzania jakością.

Statystyczne sterowanie procesem sprowadza się wówczas do obliczania wskaźników Cp i Cpk. Po kilku latach nikt do końca nie wie, co te wskaźniki znaczą, niewiele osób wie co to prewencyjne zarządzanie jakością i użycie choćby Histogramu do analizy.

Najważniejsze, to aby Cp było równie Cpk i najlepiej większe od 1,33 albo może 1,67… w zasadzie nikt nie pamięta. Jak nie daj boże, wynik nie wychodzi, to może by go trochę podciągnąć, aby klient się nie denerwował.

Takie prewencyjne zarządzanie jakością to strata czasu i zasobów na liczenie niezrozumiałych wskaźników w celu zadowolenia klienta. Przynosi to więcej strat, obniża morale zespołu oraz prędzej czy później doprowadzi do katastrofy jakościowej.

Brak wiedzy w organizacji o SPC oraz zakomunikowania wdrożenia SPC

Wyznaczmy jedną osobę do SPC, wyślijmy ją na szkolenie, niech wróci i robi… I po miesiącu już nie robi. Dlaczego? Bo cała organizacja nie wie, po co jest to SPC, co to w ogóle jest SPC i dlaczego mamy to robić.

Statystyczne sterowanie procesem powinno być zakomunikowane w całej organizacji. Kluczowe osoby biorące udział w procesie muszą być przeszkolone. Świadomość wartości dodanej przy stosowaniu SPC jest konieczna, aby osiągnąć sukces w prewencyjnych zarządzaniu jakością.

Inspektor jakości musi rozumieć, po co zbiera dane i robi pomiary, inżynier jakości musi być świadom, dlaczego codziennie wykonuje raporty SPC, a kierownictwo musi znać potrzebę utrzymywania i przeglądania SPC.

Firma powinna mieć też jasno określone procesy i momenty reagowania po przeglądzie statystycznego sterowania procesem. Chodzi o umiejętne odczytywanie wykresów i wskaźników stabilności przed pojawieniem się problemów jakościowych. Statystyczne sterowanie procesem ma być zrozumiane przez organizacje, a świadomość prewencyjnego zarządzania jakością, ma się zwiększać z każdym miesiącem.

Marnowanie zasobów do wykonywania raportów SPC

Kolejny aspekt to brak wsparcia w firmie przy tworzeniu raportów z SPC. Niestety często inżynier jakości poświęca pół dnia, aby przygotować raport z wszystkimi diagramami oraz wskaźnikami, tylko po to, aby dowiedzieć się, że wszystko jest ok.

Jest to dobra informacja i zasługa statystycznego sterowania procesem oraz ciągłej pracy inżyniera. Niestety po dłuższym okresie „zgodności” taka praca okaże się żmudną i nudzącą. Dodatkowo marnujemy zasoby zdolnej osoby, to powtarzalnej czynności tworzenia wykresów i liczenia wskaźników Cp i Cpk.

Organizacja powinna wspierać i doskonalić narzędzia do przygotowywania raportów, tak aby zajmowały one maksymalnie 10-20 minut. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to 17 stycznia startuje z kursem o automatyzacji raportów SPC w Excelu. Szkolenie obejmuje również automatyczne zbieranie danych oraz automatyczne wysyłanie raportów.

Link do szkolenia znajdziesz tutaj:

SPC – PRZEWIDUJ PRZYSZŁOŚĆ JAKOŚCI. TEORIA I AUTOMATYZACJA W EXCELU.

Oczywiście możecie również skorzystać z gotowego systemu dostępnego na rynku. Cena oprogramowania do SPC klaruje się w okolicy kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowanie

Statystyczne sterowania procesem można wdrożyć i utrzymać w odpowiedni sposób. Korzyści są niezliczone i przekładają się bezpośrednio na poprawę jakości, ale również na oszczędności w firmie. Warto unikać błędy, które wyżej opisałem. Dodalibyście coś jeszcze do tej listy? Piszcie w komentarzach.

Photo by Jamie Street on Unsplash do statystyczne sterowanie procesem