fbpx
diagram pokrewieństwa

Diagram pokrewieństwa – poskromiona burza mózgów

Burza mózgów bywa nieobliczalna. Pewien Japoński biznesmen wprowadzając 3 proste zasady znalazł sposób na usystematyzowanie spotkania oraz maksymalne aktywowanie wszystkich uczestników. Diagram pokrewieństwa ( Affinity Diagram ) jest narzędziem służącym do porządkowania pomysłów i danych powstałych w trakcie burzy mózgów. Trzy proste zasady określają sposób postępowania, zbierania i grupowania pomysłów. Diagram pokrewieństwa został opracowany przez Jiro Kawakite w latach 60. XX wieku i pomimo upływu ponad połowy wieku nadal stosowany jest w korporacjach z sukcesem. Chcę podzielić się z Tobą tą metodą.

Diagram pokrewieństwa w praktyce

Diagram pokrewieństwa można zastosować praktycznie na każdym etapie pracy. Nie jest istotne czy projektujesz proces, produkt czy jesteś na etapie rozwiązywania nierozwiązywalnego problemu. Jedyne co potrzebujesz to ludzi z głowami pełnymi pomysłów.

Diagram pokrewieństwa jest rodzajem burzy mózgów, tylko usystematyzowanej. Każdy z uczestników musi podporządkować się trzem poniższym zasadom.

Tak wygląda przeprowadzenie diagramu pokrewieństwa:

  1. Zapisanie każdego pomysłu na oddzielnej kartce, karteczce
  2. Przyklejenie kartek na tablicę, ścianę
  3. Poszukiwanie pomysłów, które mogą być ze sobą powiązane oraz ich grupowanie

Teraz wkraczasz Ty, cała/y na biało ;-). Jako lider projektu musisz wybrać priorytety. Ułatwi ci to ilość karteczek zlokalizowanych w danym obszarze. Reprezentatywna będzie grupa, w której znajduje się najwięcej pomysłów. Większość przecież nie może się mylić.

Diagram pokrewieństwa zalety

Główną zaletą diagramu pokrewieństwa jest możliwość stosowania do praktycznie każdego tematu lub problemu pojawiającego się w trakcie pracy zawodowej. Sama analiza i angażowanie grupy nie kosztuje praktycznie nic, po za czasem pracowników oraz kosztem żółtych stickerów ;). Przeszkolenie osób do prawidłowego wykonania zadania trwa od 3 do 5 minut. Zasady są dziecinnie proste i zrozumiałe zazwyczaj dla wszystkich.

Kolejnym ważnym aspektem jest danie możliwości wypowiedzenia się każdemu w postaci tekstu na kartce. W dyskusji werbalnej osoby o słabsze pozycji w grupie lub nieśmiałe, często nie przedstawiają swoich pomysłów. Co za tym również idzie, nikt nie komentuje w trakcie burzy mózgów i nie neguje pomysłów. Wszystko może znaleźć się na żółtej karce.

Z punktu widzenia technicznego, prosta wizualizacja  w postaci tablicy z naklejonymi kartkami może zostać w łatwy sposób zarchiwizowana (zdjęcie choćby smartphone’m). Nie wymaga to tworzenia kolejnych notatek ze spotkań.

Diagram pokrewieństwa podsumowanie

Zdecydowanie zalecam spróbować diagramu pokrewieństwa. Jest to ciekawy sposób na rozwiązywanie problemów, przeprowadzenie burzy mózgów z zaangażowaniem aktywnym wszystkich członków zespołów. Nie tylko tych „najodważniejszych” ;-). Często najlepsze pomysły kryją się w pięknym, nieśmiałych umysłach.

Więcej narzędzi Six Sigma znajdziesz w artykule: Six Sigma uniwersalne zapewnienie jakości

Photo by Gerrie van der Walt on Unsplash do Diagram pokrewieństwa
2 comments
Tomasz Dzielecki says

Analizując wykorzystanie diagramu pokrewieństwa rodzi się pomysł aby diagram pokrewieństwa w pełni zastąpił diagram Ishikawy, wykorzystując przy tym wszystkie kategorie z 5M+3M. Czy słuszna jest ta koncpepcja? 🙂

    Artur Mydlarz says

    Dobrze Pan kombinuje. Warto zastosować sposób współpracy zespołu z diagramu pokrewieństwa do diagramu Ishikawy.

Comments are closed