Co jest lepsze: diagram drzewa czy mapa myśli? Ostatecznie to prawie to samo. W nomenklaturze przemysłowej przyjęło się używać zwrotu ustalonego przez Japońskie Towarzystwo Rozwoju Technik Kontroli Jakości w 1976 roku przy definiowaniu nowych narzędzi zarządzania jakością. Diagram drzewa jest pomocny przy rozwiązywaniu problemów, gdy chcemy dojść do przyczyny problemu. Stosuje się go również podczas planowania projektu. Warto poznać lepiej to narzędzie.
Diagram drzewa definicja
Diagram drzewa to graficzna metoda przedstawienia toku myślenia lub zbierania informacji. W sposób czytelny pokazane jest przejście od ogółu do szczegółu. Zazwyczaj z lewej strony diagramu podaje się główny problem lub zagadnienie projektowe, cel do którego dążymy. Następnie w prawą stronę odchodzą pierwsze „gałęzie” ze szczegółowymi składowymi. Budową przypomina to rodzaj mapy myśli, stąd taki a nie inny wstęp do tego artykułu. Z technicznego punktu widzenia w diagramie drzewa zdefiniowane jest kierunek rozgałęzień, zaś mapy myśli nie muszą być ustrukturyzowane.
Dlaczego warto sięgnąć po diagram?
Głównymi zaletami jest kompleksowe przedstawienie zagadnienia. Na jednej kartce jesteśmy w stanie przedstawić cały projekt lub rozległą analizę przyczynową, bez zbędnego wchodzenia w szczegóły. Dodatkowo w podobny sposób pracuje ludzki mózg, który od ogółu do szczegółu analizuje dane zagadnienie. Przedstawienie w taki sposób problemu lub projektu umożliwia szybsze przyswojenie wiedzy.
Jestem zdania, że nauka jest efektywniejsza z pomocami graficznymi, więc przygotowałem dla was szybki diagram drzewa. Jako przykład wybrałem projekt dotyczący poprawy efektywności, w kilka minut udało mi się rozpisać dużą część wraz z przedstawieniem akcji do podjęcia.
Jak wykonać diagram drzewa ?
Diagram drzewa, w zależności od celu, może być wykonany samodzielnie lub posłużyć do pracy grupowej. Jeżeli dostajesz do wykonania jakieś samodzielne zadanie możesz spróbować rozpisać poszczególne kroki wychodząc od ogółu do szczegółu dzieląc kolejne odnogi na kategorie i zadania.
W przypadku pracy zespołowej najważniejszym zadaniem jest zaangażowanie całego teamu do pracy nad diagramem drzewa. Zaskoczy Cię z pewnością wiedza co poniektórych, a układ logiczny od ogółu do szczegółu ułatwi zrozumienie zagadnienia.
Czego potrzebujesz aby zrobić diagram?
Z technicznego punktu widzenia wystarczy Ci kawałek kartki, najlepiej w większym formacie np. A3 i coś do pisania (pisak, długopis). Wychodzę z założenia, że warto mieć wszystko na jednej stronie, podobnie jak zrobili to twórcy raportu A3. Diagram drzewa dla rozwiązywania problemu najlepiej przeprowadzić na miejscu wystąpienia zdarzenia. Jeżeli jest to oczywiście możliwe – musisz mieć przecież jakiś stolik gdzie położysz arkusz papieru.
Jeżeli naturalniej czujesz się pisząc na klawiaturze możesz wykonać diagram drzewa w dobrze znanym programie z serii Microsoft Office ;).
Jak wykonać diagram drzewa – Excel
Twórcy Excela ułatwili nam zadanie jeżeli chodzi o tworzenie diagramu drzewa. W dostępnych funkcjach SmartArt istnieje możliwość skorzystania z jednego z gotowych schematów blokowych, który świetnie nadaje się do przedstawienie diagramu. Mowa tu o diagramie hierarchii horyzontalnej. Tworzenie go nie jest skomplikowane – naciśniecie klawisza Enter powoduje utworzenie równoległej gałęzi, zaś naciśnięcie Enter i następnie Tab pozwala utworzyć podgałąź. Zachęcam do ćwiczeń :).
Poniżej grafika jak znaleźć w aplikacji Excel podany diagram.
Diagram drzewa – aplikacje on-line
Jeżeli spodobała Ci się konwencja diagramu drzewa i chcesz korzystać z niego częściej to w sieci znajdziesz narzędzia on-line, które pozwalają na jeszcze szybsze (niż w przypadku Excela) wykonywanie mapy myśli.
Ja osobiście używam coogle.it, gdzie w szybki i przystępny sposób skomponujesz m.in diagram drzewa. Wysoko w rankingach polecana jest również aplikacja MindMup, z której skorzystasz podobnie jak coogle.it pracując on-line.
Istnieją również aplikacje dostępne na telefony lub tablety. Ja zdecydowanie mogę polecić darmową aplikację Mindly, dostępną na Androida i IOS.
Sprawdź moje bezpłatne szkolenie – Metoda 8D – rozwiązywanie problemów
Zaprezentowałem kolejne narzędzie jakości, które ułatwi Wam analizę problemów lub prowadzenie projektów. Korzystajcie z diagramu kiedy tylko możecie. Budowa diagramu jest zgodna z tokiem rozumowania człowieka co pozwala na efektywniejsze przyswajanie danych zawartych w takiej formie graficznej. Nieważne czy robicie to na kartce papieru, czy na ekranie komputera lub telefonu.