4 comments
git
Krótko zwięźle i na temat. Dziękuję
Wow. Zostanę tu na dłużej, podjęłam decyzję o studiach inżynierskich, Twój blog na pewno sporo mi rozjaśni, a przynajmniej pozwoli mi bardziej to zrozumieć.
Pozdrawiam
Jedną z głównych metod łączenia elementów metalowych jest proces spawania. Spawanie jest procesem specjalnym i wymaga dokładnego określenia parametrów procesów. Jednym z ważnych aspektów jest określenie wymagań co do spoiny. Oznaczanie spoiny na rysunku oraz ich nazwy są ściśle określone. Przyjęło się w polskim przemyśle, iż spoiny występujące dzielą się na trzy kategorie: czołowe, pachwinowe i inne. Występuje również szereg podkategorii spoin.
Spoiny oznacza są w specyficzny sposób na rysunku, ich charakterystykę definiuje się poprzez 8 punktów. Często spotyka się mniej informacji na rysunku (4-5 punktów), ponieważ są one wystarczające do opisu. Szczegółowy opis punktów wraz z ilustracją poniżej
Kiedy wymagana jest specjalna kontrola nieniszcząca spoiny, niezbędne jest naniesienie tej informacji do opisu spoiny na rysunku. Metoda badań jest wówczas określona w punkcie 8 poprzez dwuliterowy opis. Poniżej „rozszyfrowanie” możliwych opisów:
Mam nadzieję, że dzięki temu skondensowanemu kompendium wiedzy, odczytywanie spoin na rysunkach technicznych będzie łatwiejsze i prostsze. Zachęcam również do korzystania z tego wpisu jako ze ściągi, aż nie dojdziecie do wprawy w odczytywaniu oznaczeń spoiny na rysunku.
W zależności od organizacji projektującej ilość informacji na temat spoin może się różnić. Nie mniej jednak powyżej przedstawione standardy muszą być zachowywane. Poniżej przykład opisu spoiny
Przykład oznaczenia spoiny: szew spawany przerywany [10×45(65)], w którym należy wykonać 10 odcinków spoiny pachwinowej (L) o grubości a=5 mm i długości jednego odcinka l=45 mm i przerwie miedzy nimi e=65 mm. Spoina ma być wykonana na całym obwodzie(O), w czasie montażu (<|). Szew należy wykonać metodą łukową z użyciem elektrody otulonej (111), a spoina ma symbol 7.
Jeżeli chcesz dobrze i szybko nauczyć się czytać ogólnie rysunek techniczny zapraszam do wpisu na blogu „Rysunek techniczny – jak szybko i dobrze czytać”
Wszystko co musisz wiedzieć o tolerancjach geometrycznych: „Rysunek techniczny – symbole tolerancji geometrycznych”
Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pozwoli wam łatwiej radzić sobie z odczytywaniem spoin na rysunkach.
W celu zgłębienia zagadnienia osobiście polecam odwiedzić stronę Pana Dr inż. Leszka Chodora chodor-projekt.net, z której zaczerpnąłem przykład rysunkowy. Dla anglojęzycznych czytelników ciekawe i szczegółowe zagadnienie oznaczenia spoiny na rysunku zostało poruszone przez Weld Guru https://weldguru.com/welding-symbol/
git
Krótko zwięźle i na temat. Dziękuję
Wow. Zostanę tu na dłużej, podjęłam decyzję o studiach inżynierskich, Twój blog na pewno sporo mi rozjaśni, a przynajmniej pozwoli mi bardziej to zrozumieć.
Pozdrawiam