fbpx
lean trendy 2022

Lean Trendy 2022 – relacja z wydarzenia

Jak co roku (z wyjątkiem lat 2020-2021 w trakcie pandemii), na przełomie września i października, Stowarzyszenie Lean Management Polska organizuje swoją konferencję pt. LEAN TRENDY. W tym roku nie było inaczej. W sobotę 24 września odbyła się jej szósta edycja. Zapraszamy na relację.

Celem konferencji jest przedstawienie i zainspirowanie uczestników nowinkami, czy też jak sama nazwa konferencji wskazuje – trendami w Lean. Jest to też świetna okazja do poznania nowych osób. Oczywiście głównie pasjonatów szeroko rozumianej optymalizacji procesów. ? 

Tegoroczna konferencja podzielona była na 6 wystąpień realizowanych przez ekspertów Lean i co najważniejsze – praktyków. ? Pomiędzy prezentacjami, zaplanowano także czas na przerwę kawową i spotkania w kuluarach. Organizatorzy naprawdę bardzo mocno musieli pilnować tego czasu, ponieważ podczas wspólnych dyskusji aż wrzało od wymiany doświadczeń!

lean trendy 2022

Lean Trendy 2022 – „Lean Green dla poprawy produktywności procesów”, którą wygłosił Mirosław Bachorz

Pierwszą prelekcją było „Lean Green dla poprawy produktywności procesów”, którą wygłosił Mirosław Bachorz. Mirek opowiedział nam o wyzwaniach ekologicznych, przed jakimi stoją w dzisiejszych czasach wszystkie przedsiębiorstwa.

Ciekawą rzeczą było też przedstawienie jak dużo MUDY, kryje się w nieefektywnym wykorzystywaniu wody, odpadów, mediów energetycznych, ścieków, surowców, produktów, itd. Dzięki Mirkowi, dowiedzieliśmy się co można zrobić, aby te wszystkie wcześniej wymienione zasoby lepiej wykorzystywać.

Poniżej przykład, który najbardziej do mnie przemówił, czyli zestawienie oszczędności wynikających z eko-projektów realizowanych w kilku różnych firmach. Lean Green, to zdecydowanie trend i przyszłość nas wszystkich!

lean trendy 2022

Lean Trendy 2022 – Grywalizacja w duchu Lean – Maciej Pieńkowski

Kolejnym wystąpieniem zaszczycił nas Maciej Pieńkowski. Przedstawił nam bardzo inspirującą prezentację o grywalizacji w duchu Lean. ? Okazuje się, że wykorzystywanie elementów gier – planszowych i nie tylko, może bardzo pozytywnie działać na motywację pracowników i skutecznie poprawiać procesy, nie tylko te produkcyjne ale również tzw. on-boardingu. To było naprawdę bardzo ciekawe!

lean trendy - grywalizacja

Lean Trendy 2022 – Jak kaizenować haery? – Maciej Kanert

„Jak kaizenować haery?” przed tym pytaniem postawił nas kolejny prelegent, Maciej Kanert. Niewątpliwie jeden z lepszych znawców kultury japońskiej w Polsce. Maciek wspomniał o tym, jak systemy kadrowe mogą wspierać działania kaizenowe i na odwrót.

Wszystko oczywiście na realnym przykładzie z Toyoty. Co ciekawe, w systemie kadrowo-płacowym Toyoty nie ma nic nadzwyczajnego, ba, nawet niewiele ma on wspólnego z Leanem. Ale jest jedna zasadnicza i bardzo ważna kwestia. Cały system ma służyć ludziom. Toyota robi bardzo dużo w takim kierunku, aby nie musieć nikogo zwalniać.

Jak mawiał sam dyrektor generalny Toyoty: „Prezesie, jeżeli zwalniasz pracowników, to lepiej popełnij seppuku!”. To w dzisiejszych czasach, kiedy o dobrego pracownika coraz trudniej, może być (a nawet powinno!) dla wielu firm bardzo inspirujące i pouczające. 

lean trendy - lean w HR

Lean Trendy 2022 – Tomasz Szuba opowiadał o Lean i Kaizen w gastronomii

Po południu, a dokładniej po przerwie obiadowej, na scenie zagościł bardzo tematyczny wykład: Tomasz Szuba opowiadał o Lean i Kaizen w Gastronomii.

Zastanawiacie się zapewne czy to w ogóle możliwe? Też się zdziwiliśmy, ale tak! Tomasz przedstawił nam na bardzo obrazowych przykładach skąd bierze się nadprodukcja w gastronomii oraz w jakiej skali występują tam marnotrawstwa…

Okazuje się, że branża hotelarska w Polsce traci rocznie 1,5 mld zł ze względu na nadprodukcję, którą robi… Szok. Kolejnym ciekawym przykładem, było usprawnienie, jakie wykonała pewna restauracja.

Wygląda też na to, że „krojenie ma znaczenie”. I tylko na zmianie sposobu krojenia ciasta – z okrągłych kawałków na kwadratowe – zaoszczędzono 16 tys. zł rocznie! Niesamowicie ciekawa prelekcja i bardzo otwierająca oczy! Temat ważny i myślę, że do zaobserwowania wokół i przemyślenia dla każdego z nas… ? 

lean trendy - lean w gastronomii

Lean Trendy 2022 – JIS – dalej niż JIT – Monika Malciak

Przedostatnią prelegentką była Monika Malciak, która podzieliła się z nami projektem realizowanym w firmie produkującej lusterka samochodowe. „JIS – dalej niż JIT”. Just In Sequence, to metoda zdecydowanie trudniejsza i stawiająca większe wyznawania niż powszechnie znane nam Just In Time.

Tutaj dostarczamy do klienta nasze towary w takiej ilości, jaką dokładnie zamówił i w kolejności, w jakiej będzie je zużywał. W takich przedsiębiorstwach bardzo często nie ma w ogóle działu planowania, gdyż cały plan produkcji przychodzi bezpośrednio od klienta. Jest to bardzo efektywna, ale zarazem trudna do zarządzania metoda…

lean trendy JIT

Akademia Lean – praktycy Lean Manufacturing dzielą się wiedzą on-line – sprawdź

Poszukujesz praktycznych szkoleń z Lean Manufacturing dla siebie lub firmy? Sprawdź naszą ofertę, gdzie za miesięczną opłatą możesz mieć dostęp do wszystkich szkoleń z metod i narzędzi Lean ? (kliknij w grafikę)

aakdemia lean

>>> Sprawdzam <<<

Lean Trendy 2022 – Krzysztof Dobrowolski i Grażyna Potwora pt. „Jak żyć, Panie Leanowcu: balans czy integracja?”

Ostatnim i zarazem innym niż wszystkie, było wystąpienie Krzysztofa Dobrowolskiego i Grażyny Potwory pt. „Jak żyć, Panie Leanowcu: balans czy integracja?”. Ta prezentacja różniła się od pozostałych, ponieważ bazowała na interaktywnej dyskusji z uczestnikami konferencji.

Rozmawialiśmy o tym czym się różni Work-life-balance od Work-life-integration. Zrobiliśmy nawet głosowanie mające na celu zobrazowanie jaka część uczestników konferencji preferuje daną metodę. Co ciekawe – głosy rozłożyły się niemal po równo wynikiem: 49% vs 51%. 

Podczas otwartej dyskusji doszliśmy wspólnie do wniosku, że wybranie odpowiedniego dla nas podejścia zależy bardzo od naszego wieku, od czasu jaki obecnie mamy w życiu, od priorytetów, od doświadczenia zawodowego, itd.

Dające do myślenia było także pytanie, które postawili nam prelegenci – CZYM JEST WARTOŚĆ DODANA W ŻYCIU PRYWATNYM? Z pozoru banalne, a jak się później okazało, wcale nie do końca… ?

lean trendy 2022 - krzysztof dobrowolski

Podsumowanie

Podsumowując, LEAN TRENDY 2022 uważam za bardzo wartościowe wydarzenie i w imieniu organizatorów, zachęcam wszystkich, którzy nie mieli okazji w nim uczestniczyć, do zapisów w przyszłym roku!

lean trendy 2022 grupowe zdjęcie

Relację przeprowadziła dla Was Marta Radomska-Jerzak
Marta na co dzień pracuje jako Lean Manager w Rockwool Polska

Marta Radomska - Lean Trendy