W ostatnim wpisie z serii „Badania materiałowe” przeczytałeś/-aś na temat mikroskopii świetlnej, jej możliwościach oraz przygotowaniu próbek do badań metalograficznych. Dlatego Syntia Maciuk postanowiła rozwinąć ten temat w oddzielnym wpisie. Cieszę się, że taka wiedza trafia do Was poprzez blog inzynierjakosci.pl
Witam po raz pierwszy na blogu inżynierjakości.pl. Nazywam się Syntia Maciuk- absolwentka Politechniki Śląskiej Wydziału Mechanicznego-Technologicznego na kierunku Nanotechnologia i Technologie Procesów Materiałowych. Od ponad dwóch lat Laborant materiałowy w jednym z zakładów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej niedaleko Strzelec Opolskich.
Jeśli jednak jakimś cudem przeoczyłeś/-aś wpis o Badaniach Materiałowych, odsyłam do przeczytania-> TUTAJ
Kolejną, interesującą techniką obserwacji materiałów jest MIKROSKOPIA ELEKTRONOWA. Służy ona do charakterystyki powierzchni oraz obszarów przypowierzchniowych, określania składu chemicznego oraz analizy struktur materiałów o budowie nanostrukturalnej. Jak działa mikroskop elektronowy? W jaki sposób powstaje obraz? Co to jest SEM lub EDS?
Najważniejsze informacje- w pigułce, przedstawię Ci w poniższym wpisie. Wielokrotnie przeczytasz słowo „elektron” 🙂
Serdecznie zapraszam, po raz kolejny gościnnie Syntia Maciuk.
Jest to urządzenie elektrooptyczne. Dzięki wiązce elektronowej, odchylonej oraz skupionej przez soczewki elektromagnetyczne otrzymuje się obraz powiększony.
Jakie są różnice pomiędzy mikroskopią optyczną, a elektronową?
>> mikroskopia elektronowa umożliwia uzyskanie większej rozdzielczości w stosunku do mikroskopii optycznej, a wynika to z różnic w długości fal przyspieszonych elektronów oraz fal światła widzialnego;
>> silniejsze oddziaływanie elektronów z materią w porównaniu do fotonów;
>> w mikroskopii elektronowej stosowana jest próżnia; elektrony posiadają ładunek, przez co wiązka może być zogniskowana stosując pole magnetyczne lub elektryczne.
Różnice pomiędzy mikroskopem elektronowym, a optycznym przedstawiono schematycznie na grafice poniżej.
Źródło: http://www.if.pwr.wroc.pl/~gladys/MikroskopiaElektronowa_Wyk4.pdf
W jaki sposób wytwarzana jest wiązka elektronów w mikroskopie elektronowym? W jaki sposób elektrony oddziałują z próbką?
Wyróżnia się trzy rodzaje źródeł elektronów:
Wiązka w mikroskopie elektronowym może być generowana poprzez:
Na ogół działo elektronowe zbudowane jest z katodowego włókna wolframowego. Jest ono nagrzewane w próżni, aby elektrony charakteryzowały się energią większą niż praca wyjścia. W celu utworzenia pierwotnej wiązki elektronów, niezbędne są źródła elektronów oraz pole, które przyspieszy te elektrony. Elektrony wytwarzane są przez katodę, po czym rozpędzane dzięki przejściu przez anodę. Emitowane elektrony są ogniskowane w tzw. cylindrze Wehnelta. Elektrony, które padają na próbkę, zderzając się z jej atomami mogą utracić energię kinetyczną, ulec całkowitemu pochłonięciu, odbić się od od próbki, a także przeniknąć przez badany preparat.
Elektrony, dzięki którym tworzony jest obraz oraz dzięki którym możliwe jest analizowanie składu chemicznego.
Poprzez oddziaływanie próbki i elektronów pierwotnych emitowane są: elektrony wtórne, elektrony wstecznie rozproszone, elektrony Augera.
Elektrony wtórne
Elektrony wstecznie rozproszone
Elektrony Augera
W omawianiu mikroskopii elektronowej warto zwrócić uwagę na poniższe techniki:
Jest to bezpośrednia metoda dzięki której możliwe jest określenie rozkładu wielkości cząstek. Zestawienie obserwacji mikrostruktury badanego materiału wraz z informacją krystalograficzną umożliwia analizę struktury tego samego miejsca. Badania TEM są niezbędne do uzyskania wiedzy na temat przemian zachodzących w materiale oraz na temat struktury. W obserwacji TEM wykorzystuje się kontrast rozproszeniowy, dyfrakcyjny oraz fazowy.
Metoda służąca do analizy topografii powierzchni próbki. Przy jej użyciu jest możliwość określenia rozmiaru oraz kształtu ziaren. Dzięki szerokiemu zakresowi powiększeń oraz dużej głębi ostrości, określać można morfologię, porowatość, czy grubość badanego materiału.
Jest metodą wykorzystywaną do badania struktur w skali atomowej, dostarczając informacji przy zastosowaniu spektroskopii i obrazowania.
Analizatory EDS mogą być częścią składową zarówno transmisyjnego, jak i skaningowego mikroskopu elektronowego. Za pomocą EDS analizuje się promieniowanie hamowania oraz rentgenowskie promieniowanie charakterystyczne, co pozwala na identyfikację pierwiastków wchodzących w skład badanego materiału.
Analiza jakościowa- na podstawie energii promieniowania charakterystycznego, identyfikowane są pierwiastki chemiczne.
Analiza ilościowa- na podstawie porównania intensywności pików promieniowania charakterystycznego z widmem substancji wzorcowych analizowana jest zawartość % pierwiastków.
Dzięki tej metodzie analizowany jest rozkład energii elektronów, które przechodząc przez próbkę nie doznały sprężystego rozproszenia. Uzyskiwana jest informacja o atomach, na których doszło do rozproszenia (informacja o budowie elektronowej oraz wiązaniach między atomami)- jest to zapis rozkładu energii.
Przygotowanie próbek, które chcesz wykorzystać w mikroskopii elektronowej nie należy do najłatwiejszych czynności. W zależności od materiałów, które chcesz zbadać wyróżnia się następujące metody:
Zastosowanie mikroskopii elektronowej
Mikroskopia elektronowa jest bardzo rozbudowaną techniką obserwacji badanych materiałów. Obserwacja za pomocą mikroskopii elektronowej jest bardziej skomplikowana niż za pomocą mikroskopii optycznej. Przygotowanie próbek do badań również jest bardziej pracochłonne niż ma to miejsce przy przygotowaniu zgładów stosowanych w mikroskopii świetlnej. Jeśli zapoznałeś się z informacjami zawartymi w tym wpisie i jesteś zainteresowany fizycznymi aspektami powstawania obrazu, zapraszam do zgłębienia wiedzy w temacie. Być może pracując jako kontroler, czy inżynier jakości będziesz miał okazję w ramach swojej pracy zobaczyć raport z badania SEM, TEM, EDS- wtedy będziesz już wiedział/-a w jaki sposób taki obraz powstał.
Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie podstawowych informacji na temat mikroskopii elektronowej i serdecznie zapraszam na kolejny wpis z serii BADANIA MATERIAŁOWE.
Syntia Maciuk
Źródła:
http://www.ztch.umcs.lublin.pl/materialy/rozdzial_12.pdf
http://home.agh.edu.pl/~graboska/doc/NTBwIM-cw5-instrukcja.pdf
http://www.if.pwr.wroc.pl/~gladys/MikroskopiaElektronowa_Wyk4.pdf