fbpx
stoicyzm panika

Jak powinieneś sobie radzić w tak trudnych czasach inżynierze?

Czasy nastały ciężkie. Przez całe moje życie nie widziałem takich scen, takich aktów paniki, ani takich natychmiastowych działań rządów. Byłem co prawda na świecie w momencie wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, ale nic z tego nie pamiętam. Czasy są po prostu trudne, inne od tych jakie znamy, panuje lekki chaos. Nie mniej musimy sobie radzić w obecnych chwilach. Mi z pomocą panowania nad chaosem po raz kolejny przychodzi stoicyzm. Być może pomoże również Tobie.

Od razu piszę, że nie jestem psychologiem, ani ekspertem od zdrowia mentalnego. Jestem poczciwym człowiekiem, który stara się jakoś radzić sobie w życiu, aby zapewnić dobre życie swojej rodzinie.

W trudnych momentach sięgam po stoicyzm, filozofie kultywowaną przez takich znakomitych ludzi jak Seneka czy Marek Aureliusz. Postaram się w najważniejszych punktach zebrać to co mi obecnie pomaga. Będę szczęśliwy, jeżeli pomogę w ten sposób choćby jednej osobie.

Zaakceptuj stan obecny

Panie, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę; daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę; i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego

Marek Aureliusz

Nie ma sensu negować tego co się dzieje i twierdzić, że to atak paniki i nic złego się nie dzieje. Nie ma też sensu panikować z tego powodu i podejmować nerwowych ruchuch.

Sytuacja jest jaka jest i nie mamy żadnego wpływu jako jednostki na jej zmienienie. Musimy się do niej dostosować i skoncentrować swoją energię na tym właśnie dostosowywaniu.

Marnowanie swojej energii na śledzenie teorii spiskowych, na liczenie kolejnych zarażonych osób w Polsce, na oglądanie 24 godziny na dobę TVP Info czy TVN24 nie przyniesie Ci żadnych korzyści.

Pozbawienie się tak cennej energii na czynności zbliżające nas do nikąd nie przysłużą się Tobie, ani rodzinie.

Spodziewaj się najlepszego, bądź przygotowany na najgorsze

Często krzywda sprowadza lepszy los. Wiele rzeczy runęło, aby wznieść się wyżej.

Seneka

Świat przeszedł już nie jedną epidemię, kryzysy i wojny. Jako gatunek potrafimy się do zmian przywyczaić i za każdym razem odbudowywać nasze cywilizacje i dobytki.

Spodziewaj się tego, że w końcu to całe szaleństwo się zakończy. Spodziewaj się tego, że powróci normalność i powróci standardowy, rutynowy styl życia. Nie ma innego wyjścia.

Nie mniej jednak bądź zawsze przygotowana/y na najgorsze. Podejmij wszystkie niezbędne działania, aby minimalizować ryzyko. Bądź przygotowany na przeciągający się chaos, na irracjonalne decyzje ludzi.

Dlatego nie neguje robienie zapasów, tankowanie samochodów do pełna itd. Pozwala to zachować wewnętrzny spokój i mieć poczucie kontroli w chaosie.

Bądź przygotowana/y na to, że możesz zachorować. Nie spodziewaj się tego, ale bądź gotów/wa. Zastanów się jak się wtedy zachowasz, czy masz zabezpieczenie dla bliskich, czy wiesz jak przekazać najważniejsze tematy i zadania, które wykonujesz w domu.

Nie daj się zaskoczyć najgorszemu. Nie daj się zaskoczyć panice, przygotuj plan rozprawienia się z przeciwnikiem w momencie gdy myślisz racjonalnie.

Dostrzegaj pozytywy, nie narzekaj. Doceń codzienność, którą Ci zabrano.

Powinniśmy być świadomi, że powodem naszych kłopotów nie jest miejsce naszego pobytu, lecz my sami: jesteśmy bowiem zbyt słabi, aby cokolwiek ścierpieć, nie umiemy przez dłuższy czas znieść ani trudu, ani rozkoszy, ani siebie samych, ani w ogóle żadnej rzeczy.

Seneka

Cokolwiek się nie dzieje, zawsze jest coś pozytywnego w danej sytuacji. Staraj się zauważać te rzeczy, zamiast narzekać z powodu tego co straciłeś.

Za pewne pomimo wszelkim wygód i „wolności”, którą miałaś/eś wcześniej i tak zdarzało Ci się narzekać. Teraz zabrano Ci to wszystko i zaczyna Ci brakować.

Tak długo jak masz co jeść, masz dostęp do bieżącej wody, masz dach nad głową, możesz spędzić czas z najbliższymi w domu, masz dostęp do internetu i prądu elektryczne… Żyjesz lepiej niż 1/3 ludzkości…

Dostrzegaj najmniejsze pozytywy, skupiaj na nich swoje myślenie. Nie marnuj czasu na narzekanie, nie nastawiaj się negatywnie.

Zatrzymaj się również na chwilę i doceń to co Ci zabrano, a na co może do tej pory narzekałaś/eś….

Skup się na działaniu niż na myśleniu.

Dzisiaj wydobyłem się z wszelkich trudności, a może raczej odrzuciłem wszystkie trudności. Nie były bowiem na zewnątrz, ale w środku, w osądach.

Marek Aureliusz

Z samego myślenia człowiek co najwyżej może dorobić się zgryzoty. Tak od wieków powtarza mi mój dziadek. Nie jest on co prawda stoikiem, ale jest cholernie mądrym człowiekiem.

Zamiast ciągle rozmyślać i analizować sytuację. Skup się na działaniu. Uświadom sobie, że wkrótce życie wróci do normalności. Zastanów się co teraz możesz zrobić dla siebie lub dla bliskich, aby lepiej odnaleźć się w tej rzeczywistości.

Może czas na wykonanie jakichś zaległych prac porządkowych w domu, może przesegregowania starych ubrań, posprzątania strychu czy garażu?

Patrząc z szerszej perspektywy, może obecnie jest dobry czas na podjęcie działań przybliżających Cię do Twoich celów życiowych lub zawodowych?

Nie obiecam Ci, że pojedziesz jutro zdobywać Himalaje, czy zaczniesz chodzić po rozmowach kwalifikacyjnych. Nie mniej jednak jest to najlepszy czas, żeby się do tego przygotować i podjąć działania: planowania, nauki, zdobywania niezbędnej wiedzy (i z zakresu Himalajów, czy pracy którą chcesz zdobyć 😀 ) czy naukę niezbędnych umiejętności.

Pod Himalaje, czy zmianę pracy możesz podmienić wszystko 😉 (nauka języka, przebranżowienie, nauka programowania, nauka gotowania etc.). W czasach dostęp do wiedzy w internecie ogranicza Cię tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Zabierasz miejsce w Twojej głowie na myślenie o czymś konstruktywnym, a nie ciągłe analizowanie sytuacji w mediach.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że jako ludzie zawsze dążymy do równowagi, do harmonii i do swoistej rutyny, powtarzalnych czynności. Opanowaliśmy chaos już nie raz. Opanuje i tym razem. Potrzeba tylko trochę czasu, odpowiedniego podejścia i realizacji celów, zadań, działań zamiast panikowaniu.

Photo by Valentin B. Kremer on Unsplash