fbpx
Heijunka Tytuł

HEIJUNKA – tak trzeba planować produkcję – przykład

Logiczne! Jak planujesz miesiąc produkcyjny, to najpierw robicie produkt A, którego jest najwięcej, później, B, C i na koniec D. Zmniejszasz przezbrojenia, jest powtarzalność. Logiczne! No właśnie nie! Jest to prosta droga do wielu problemów. Wiesz co jest na to rozwiązaniem? Produkowanie wszystkiego każdego dnia i kilkukrotne przezbrojenia. Szok? Niedowierzanie? Nie… to tylko Heijunka, czyli poziomowanie produkcji. Zapraszam na nowy wpis

Heijunka – co to jest?

Heijunka służy do poziomowania produkcji poprzez odpowiednie sterowanie zamówieniami oraz elastyczne podejście do procesu.

Co to znaczy poziomowanie w Heijunka?

No właśnie, co to znaczy wypoziomować produkcję? Chodzi o odpowiednie rozłożenie pracy w czasie. Zakładam, że w produkcji znacie zapotrzebowanie na dany miesiąc od klientów. Wiecie, że musicie wyprodukować 10 000 sztuk produktu A, 6000 produktu B i 2000 produktu C.

Mając to na uwadze – poziomowanie polega na rozłożyć w sposób równoległy w ciągu dni w skali miesiąca, a nie w pionowy.

Szczerze? Sam po tym opisie nadal bym nie wiedział co to Heijunka, gdybym już jej nie znał. Trudno jest to wytłumaczyć bez ilustracji, dlatego posłużę się grafiką.

Na wykresie nr 1 jest przedstawiona ilość wyprodukowanych produktów na dzień

Poniżej na wykresie nr 2 prezentuje ilość produkowanych produktów po wdrożeniu poziomowania.

Jak to zrobić ? najlepiej wyciągnąć średnią z produkcji z danego okresu dla danego produktu.

Heijunka w skali miesiąca dla 3 produktów – jak to powinno wyglądać?

Poniżej przedstawiam, jak wygląda taki plan produkcji dla 3 produktów. Staramy się stworzyć jak najbardziej powtarzalny wzór produkcji. Ostatnie dni zostawiamy na zmienność produkcji, często będą się one różnić od pozostałych (bo może coś wpadnie extra). Poziomowanie produkcji, często  używa się gdy nie mamy powtarzalności ilości zamówień.

Przed wprowadzeniem poziomowania

Po wprowadzeniu poziomowania

Wiem, że normalnie pokaz poziomowania pokazuje się na np. miesiącu, a podane przykłady oczywiście są bardzo uproszczone i podane tylko na tygodniu pracy, ale chodzi tu o samą  zasadę.

Dobrze to skoro mamy już jakiś wzorzec, w jakim chcielibyśmy produkować nasze wyroby, to teraz czas stworzenie wizualizacji naszego wzorca. Nasuwa się pytanie „jak to zrobić ?”. Otóż z pomocą przychodzi nam tak zwana Heijunka BOX tradycyjna i cyfrowa

Heijunka BOX – prosta inwestycja robiąca różnice

Heijunka BOX świetnie sprawdzi się w mniejszych firmach lub dużych organizacjach jako forma przekazywania „zleceń produkcyjnych”.

Jak wygląda Heijunka Box?

Może być to tablica, mogą być to półki, w które są podzielone na konkretne limity czasowe. W każdej kieszonce znajdują się karty Kanban. Na tych kartach powinny znaleźć się informacje związane z produkcją danego elementu, a następnie karta powinna zostać dołączona do produktu na kolejne stanowisko.

Półki pozwalają nam kontrolować proces, monitorować czy nie mamy opóźnień. Jest to świetna wizualizacja procesu, ponieważ w sytuacji kiedy np. w półce w przedziale czasowym między 12.00 – 12.30 półka jest pusta, a jest godzina 12.10 to znaczy, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Jednak gdyby na półce znajdowały się karty, świadczyłoby to o tym, że mamy opóźnienia.

Często podczas ustawiania Heijunka BOX zatyka się jedną półkę w celu np. oznaczenia przerwy pracowniczej. Karty Kanban po całym obejściu powinny znaleźć się w konkretnie wyznaczonym miejscu.

Przykład

Heijunka box
Heijunka Box
Heijunka box

Zalety i Wady wprowadzenia  Heijunki

Zacznijmy od Zalet:

 • Znaczne przyspieszenie produkcji
 • Wyrównuje obciążenia na produkcji pomiędzy operacjami, działami
 • Zmniejszenie MURI
 • Zniwelowanie pokusy do manipulowania produkcją
 • Zmniejszenie WIP’u i zamrożonej produkcji
 • Wymusza szybsze działanie, naprawę maszyn i rozwiązywanie problemów jakościowych

Heijunka to świetne rozwiązanie, niemniej jednak ma swoje WADY, o których musimy również napisać. Gdy pokazujemy daną metodę to w jej całej okazałości :).

 • Wymaga ciągłej dyscypliny w utrzymaniu, zwiększa to stres i napięcie
 • Wymaga dynamicznych i sprawnych przezbrojeń (są one częstsze)
 • Wywiera presje na podejmowanie decyzji jakościowych
 • Przesuwa większą odpowiedzialność na dostawców części (JIT)
 • Wymaga złożoności w planowaniu i ciągłego reagowania na potrzeby klienta

Heijunka a Zapewnienie Jakości

Warto przyglądnąć się Heijunce z perspektywy Zarządzania Jakością. Ja widzę sporo zalet tej metody.

 • Mniejsze batch produkcyjne, w przypadku problemu mniej materiału zainfekowanego
 • Zmniejszenie rutyny pracy i czynnika ludzkiego, poprzez codzienne przezbrojenia i zmianę produkcji – zarówno na produkcji i przy kontroli jakości produktów.
 • Zmniejszenie zapasów na magazynie, mniej potencjalnych części do segregowania
 • Łatwiejszy do określenia zakres potencjalnych wyrobów niezgodnych – mniejsze partie zainfekowane (np. partia z poniedziałku i wtorku z tygodnia 4, a nie cała seria produkowana przez 3 tygodnie ciągiem)
 • W przypadku problemu jakościowego i konieczności zatrzymania produkcji danego komponentu, produkcja szybko przezbraja się na inny produkt (bo robi to codziennie, więc nie jest to problemem)
 • Stworzenie kultury elastyczności w firmie i reagowania na zmienność – po prostu mniej MARUDZENIA, że znowu zmiany (taki czynnik ludzki)

Podsumowanie:

Z mojej perspektywy warto zainwestować w Heijunka w organizacji. W mniejszych, mniej zautomatyzowanych firmach można sięgnąć po Heijunka Box i karty kanban. W większej organizacji poziomować produkcję, bazując na zasadach Lean. Widzę również sporo korzyści dla jakości – mniejsze batch’e, mniejsze zapasy (i zapasy wyrobu niezgodnego gdy wystąpi), tworzenie nawyku elastyczności i przezbrojeń. To wszystko później dodaje wartości firmie.

Linki do obrazków:

Photo by Héctor J. Rivas on Unsplash

https://www.orgatex.com.pl/oferta/tablice-kanban/