Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
process flow diagram artykuł

Process Flow Diagram – zalety dla jakości i jak dobrze zrobić do PPAP.

Process Flow Diagram to jeden z elementów PPAP’u i co ciekawe nie chodzi tu o zwykły diagram procesu. W PPAP’ie wykorzystuje się specyficzny sposób opisania procesu. Interesują jest to, że ten sposób jest bardzo uniwersalny i łatwo czytelny. Warto się z nim zapoznać, nawet gdy nie robimy specjalnej dokumentacji dla klienta. Za pomocą tej metody może łatwo rozpisać i zrozumieć całość procesu produkcyjnego.

Process Flow Diagram PFD – co do jest?

Zacznijmy od tego, że będę używał angielskiego nazewnictwa dla tej metody. Dlaczego? Ponieważ nie spotkałem się z dobrym polskim tłumaczeniem, a większość jakościowców używa angielskiej nazwy.

Process Flow Diagram to graficzno-opisowa metoda prezentowania procesu produkcyjnego od początku do końca. Od wejścia materiału na produkcję do zejścia materiału z produkcji.

Przedstawiany jest zazwyczaj w formie prostej tabeli z 4 specjalnymi kolumnami.

Kolumna pierwsze od lewej strony zawiera graficzne przedstawienie tego co dzieje się z materiałem. Mówimy tutaj o 4 różnych kategoriach. Jakie to kategorie?

 • ruch
 • przerabianie (wykonywanie operacji)
 • magazynowanie
 • kontrola

Każda z tych kategorii ma swój określony symbol. Dla ruchu jest to okrąg, dla przerabiania jest to rąb, dla magazynowania trójkąt, a inspekcji kwadrat.

Kolejna kolumna zawiera opis operacji. W zależności od kategorii może to być:

 • przemieszczenie materiału z magazynu na produkcję (ruch)
 • przemieszczenie materiału z działu malowania do działu spawania (ruch)
 • operacja gięcia materiału (przerabianie)
 • proces wiercenia (przerabianie)
 • operacja spawania MIG (przerabianie)
 • kontrola wizualna spoiny (kontrola)
 • weryfikacja długości (kontrola)
 • weryfikacja średnicy otworu (kontrola)
 • magazynowanie wewnętrzne przed operacją (magazynowanie)
 • magazynowanie wyrobu gotowego (magazynowanie)

Przejdźmy do kolejnej kolumny. W niej znajdują się informację o kluczowej charakterystyce produktu lub procesu. Umieszczamy tan zapisane wiadomości na temat np. parametrów procesu lub charakterystyki produktu.

Nie spotkałem się z Process Flow Diagram, gdzie mamy konkretne wyniki w zapisie liczbowym. Jest to raczej ogólne stwierdzenie, co ma wpływ na wynik np. wielkość otworu lub posuw wiertła.

Ostatni kolumna zawiera kluczowe informacje na temat metod weryfikacji danej charakterystyki. Skąd wiemy, że spawanie wykonane jest ok? Wynika to z ustawienia maszyny i np. wyboru programu. Skąd wiemy, że dobrze sprawdziliśmy dany wymiar? Poprzez odpowiednie ustawienie sprawdzianu itd. itd.

Na samym arkuszu występuję sporo innych informacji, które mają pomagać w czytaniu samego dokumentu (numery porządkowe operacji, nazwa produktu, numer części itp.)

Process Flow Diagram – zalety

Widzę szereg zalet stosowania Process Flow Diagram w takiej formie. Jest to przede wszystkim zbiór najważniejszych informacji o całym procesie w jednym miejscu.

Co prawda nie wchodzimy w szczegóły operacji – i dobrze zostawmy to specjalistom, ale wiemy o co w tym wszystkim chodzi.

Uwierzcie mi, że znałem inżynierów jakości, z kilku letnim doświadczeniem, którzy nie znają sekwencji operacji procesu dla produktów za które odpowiadają.

Dlaczego? Ponieważ nigdy w tej fabryce nie stosowało się PFD.

Process Flow Diagram pozwala również spojrzeć z szerszej perspektywy na ustawienie bramek kontrolnych w procesie. Mając przegląd wszystkich operacji, możemy analizować, czy dana kontrola jest rzeczywiście konieczna, czy np. nie można jej połączyć z inną kontrolą.

Pamiętajcie, że kontrola jakości to MUDA i warto ją usprawniać.

Kolejną zaletą Process Flow Diagram jest czytelność. Jeżeli przedstawicie w taki sposób proces innemu inżynierowi, nawet z drugiego końca świata, to on zrozumie o co w procesie chodzi.

Oczywiście, jeżeli opis będzie po angielsku, a on będzie znał ten język :). Taki niuans :).

PFD może być również bardzo owocne przy wystąpieniu dużego problemu lub dużej reklamacji od klienta. Przedstawienie klientowi procesu w formie Process Flow Diagram i oznaczenie potencjalnych miejsc przyczyn spotka się ze sporą aprobatą. Jest to najbardziej czytelny sposób komunikacji procesu.

Dlatego nawet jeżeli nie wykonujecie PPAP’ów, warto dla samej świadomości procesu produkcyjnego rozpisać go sobie za pomocą PFD.

Process Flow Diagram przykład i Excel.

Przygotowałem dla Was formatkę Excel do wykonania PFD, znajdziecie w niej również przykład. Całość do ściągnięcia z zakładki Darmowe Narzędzia.

Poszukajcie dobrze, bo jest tam już sporo narzędzi :).

process flow diagram - przykład

Podsumowanie

Chyba wyczerpałem temat PFD. Jeżeli jednak pojawią Ci się w głowie jakieś pytania, to pisz śmiało. Chętnie odpowiem i pomogę. Z mojej perspektywy warto stosować PFD, jest to duże ułatwienie pracy inżyniera jakości i taka dobra praktyka. Pozwoli Ci to szybciej rozwiązywać problemy i zrozumieć całość procesu.

grafika do wpisu: Photo by Frantisek Duris on Unsplash

Leave a Comment: