fbpx
matryca kompetencji

Matryca kompetencji – narzędzie do rozwoju zespołu

Wystarczy wdrożyć proste narzędzie i je stosować, aby rozwijać zespół. Niestety w polskich firmach świadomy rozwój pracowników to mrzonka. Jeżeli pracownik sam się nie upomni i nie zaproponuje, to na chybił trafił znajduje mu się szkolenia z danego zakresu. Świadomy manager powinien znać kompetencje swojego zespołu, powinien wiedzieć, kto co potrafi i musi mieć plan rozwoju. Świadomy manager powinien znać narzędzie matryca kompetencji.

Co to jest matryca kompetencji?

Matryca kompetencji to najlepszy sposób na zebranie wszystkich umiejętności zespołu w jednym miejscu. Poprzez szybkie zerknięcie na narzędzie stwierdzisz, w jakim stanie zaawansowania jest zespół oraz co należy poprawić.

Matryca kompetencji w sposób graficzny prezentuje umiejętności każdego z członków zespołu. Kontruje się ją, jak sama nazwa wskazuje, na bazie macierzy. W pierwszym wierszu znajdują się nazwiska pracowników, a po lewej w pierwszej kolumnie znajdują się dane umiejętności.

Następnie dla każdego z pracowników wykonuje się ocenę danej umiejętności w 5-stopniowej skali:

  1. Nie potrafi wykonywać
  2. W trakcie nauki
  3. Pracuje pod asystą
  4. Pracuje samodzielnie
  5. Może nauczać innych

Matryca kompetencji wypełniana jest następnie ocenami. Zazwyczaj robione jest to za pomocą okręgów z zamalowywanymi ćwiartkami. Pusty okrąg to ocena 1, pełny to ocena 5.

Możesz spotkać również matrycę kompetencji wypełnioną w inny sposób, np. kolorami, procentami lub samymi ocenami. Forma nie jest najważniejsza, najważniejsze jest, aby narzędzie spełniało swoje zadanie.

Matryca kompetencji – od czego zacząć?

Przede wszystkim zacznij od spisania wszystkich pracowników, żeby nikogo nie pominąć 🙂 :). Następnie określ wymagane kompetencje, których wymagasz w zespole. Jeżeli jesteś początkującym managerem w danym obszarze, to poproś o pomoc dział HR lub otwórz pierwsze lepsze ogłoszenie o pracę, dla pracowników twojego działu (inżynier jakości, inżynier jakości dostaw, klienta, kalibracji itp.).

Matryca kompetencji jest w zasadzie gotowa. Teraz należy ocenić umiejętności pracowników. Zalecam zrobić to dwutorowo. Pozwól każdemu pracownikowi ocenić się, w trakcie indywidualnej rozmowy. Broń Boże, nie rób tego na spotkaniu zespołowym, ani nie wywieszaj później nigdzie tej matrycy. Niektórzy będą oszukiwać, aby nie stracić szacunku w zespole, inni będą bać się przyznać, że czegoś nie potrafią.

Narzędzie to ma pomóc Ci w rozwoju ludzi i utrzymaniu wysokich kompetencji w zespole. Po ocenie pracowników wykonaj swoją ocenę i według własnego uznania zakończ matrycę kompetencji.

Możesz również wykorzystać matrycę kompetencji do oceny własnych umiejętności na danym stanowisku. Pozwoli Ci to zbudować prosty plan rozwoju własnych umiejętności. Zachęcam również do takiego stosowania matrycy.

Matryca kompetencji – przykład

Przygotowałem dla Was mały przykład, po którym matryca kompetencji, będzie bardziej zrozumiała.

matryca kompetencji - przykład

Matryca kompetencji – excel

Mam również dla Was narzędzie w formie xls. Matryca kompetencji automatycznie zmieni kolory, po wpisaniu odpowiedniej wartości procentowej od 0% – brak umiejętności do 100% – może nauczać innych. Wpisujcie wartości procentowe co 25%, jak w przykładzie powyżej.

Matryce kompetencji znajdziecie na stronie – Darmowe Narzędzia.

Podsumowanie

Matryca kompetencji to proste narzędzie pozwalające zarządzać wiedzą w zespole. Jest ona niezastąpiona również przy planowaniu rozwoju i szkoleń na dany okres. Warto sięgać po matrycę i spisać umiejętności zespołu. W codziennej zawierusze nie ma czasu na zastanawianie się, kto co potrafi i nasza ocena będzie subiektywna. Matryca pozwala trzymać wszystko w jednym miejscu i obserwować progres. Ściągnij darmowe narzędzie i oceń swój zespół.

Photo by Zac Ong on Unsplash
3 comments
Konrad says

w mojej firmie korzystamy z matryc kompetencji skillbox, bardzo przydatne narzędzie. szczególnie, kiedy szukamy zastępstw z powodu zwolnień.

    Artur Mydlarz says

    Bardzo dobre narzędzie :).

Danuta says

dzień dobry,

my zastanawiamy się nad skillbox a enova365. Właśnie jesteśmy w procesie testowania.

Comments are closed