fbpx
Inżynier Jakości
Będę Ci także wdzięczny za każdy komentarz i Twoje “Lubię to”. Pomóż mi szerzyć informację o jakości i przekaż adres bloga wszystkim Twoim znajomym 🙂 Z góry Ci za to dziękuję.
jak dbać o mózg artur mydlarz

Jak dbać o mózg – najważniejsze narzędzie inżyniera? Siedem sprawdzonych metod

Gdy pogorszy się stan Twojego umysłu to najprawdopodobniej stracisz pracę. Twoja praca opiera się na myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Twój mózg to twoje najważniejsze narzędzie. Umysł jest dla Ciebie niczym piła spalinowa dla drwala. Czy dbasz należycie o swoje narzędzie?  Specjalnie dla czytelników bloga zebrałem najlepsze metody, które poprawiają pracę mózgu. Metody te pomagają również odciążyć umysł od nawału otaczających nas, często niepotrzebnych i zbędnych informacji. Jeżeli zdarzają Ci się momenty, że nie możesz podjąć decyzji, zebrać myśli, czujesz się przytłoczona/y informacjami lub pytaniami od innych to zapraszam Cię do zapoznania się z siedmioma metodami, które pozwolą dbać o mózg i ułatwią Twoją pracę i życie prywatne.

1. Nie zaśmiecaj mózgu

W zeszłym tygodniu wysłuchałem ciekawego wykładu Jerzego Ventulaniego, polskiego profesora Neurobiologii. Profesor poruszył m.in bardzo ciekawy aspekt dotyczący codziennej walki o atencję człowieka ze strony mediów i korporacji. Porównał on życie człowieka współczesnego człowieka z życiem jego potencjalnego pradziadka sprzed stu lat.

Przeciętny człowiek z okolicy 1915 nie miał radia, telewizji, internetu, samochodu nawet prądu. Nie przemieszczał się za wiele poza miejscowość w której żył. Liczba bodźców którą dostarczał była niewielka i głównie były to bodźce naturalne. Obecnie z każdego “pudełka”, które posiadamy jesteśmy atakowani dziesiątkami informacji, obrazami i reklamami. Liczba bodźców, którymi jesteśmy poddawani wzrosła w sposób niepoliczalny. Zastanów się czy potrzebujesz tych informacji do lepszego prosperowania?

jak dbać o mózg

Józef Chełmoński – Bociany

Do niedawna sam nieświadomie zaśmiecałem swój umysł już od samego rana. Pierwszą czynnością, którą robiłem było przeglądnięcie tego co wydarzyło się w mediach społecznościowych, później robiąc śniadanie włączałem telewizję, a jadąc do pracy słuchałem w radiu o kolejnych konkursach, reklamach proszków i o wypadkach z miejscowości oddalonych ode mnie o 800 km.

Jeżeli chcesz dbać o swój mózg to zastanów się czy dana informacja jest Ci potrzebna i wybieraj to co “przyjmujesz”. Większość informacji, którymi jesteśmy zalewani są nam niepotrzebne. Twój mózg ma skończoną objętość, nie zaśmiecaj go i nie przechowuj za dużo.

2. Mózg nie służy do przechowywania

Mózg przeciętnego człowieka podejmuje około siedemdziesiąt decyzji dziennie. Twój mózg podejmuje zapewne dwa razy więcej decyzji, jeżeli pracujesz umysłowo. W związku z tym traktuj swoją głowę jako narzędzie do podejmowania decyzji, a nie przechowywania niepotrzebnych informacji.

Nauczyłem się tego czytając Getting Things Done Davida Allena. Mózg posiada skończoną pojemność, aby go odciążyć nie powinny znajdować się w nim informacje, które możemy przechowywać poza umysłem.

Nie potrzebujesz do tego specjalnego oprogramowania na komórce, wystarczy Ci mały notes i długopis. Zapisuj w nim wszystko co trzeba zrobić np. kupić makaron, zadzwonić do Krzyśka, skończyć raport 8D do reklamacji itd. Niech to będzie twój podręczny dysk z informacjami, a głowa niech podejmuje decyzję.

3. Jeżeli chcesz dbać o mózg dostarczaj mu wartościowych treści

Pewnego poranka doszedłem do wniosku, że marnuje 20 minut mojego dnia pijąc kawę i przesuwając palcem po Smartfonie. Uświadomiłem sobie, że przyjmuje informacje, które nie wnoszą żadnej wartości dodanej do mojego życia. Doszedłem do wniosku, że w tym czasie mógłbym czytać coś wartościowego, zamiast zagłębiać się w kolejne wydarzenie z polityki czy sportu.

Od początku 2018 roku, codziennie rano po przebudzeniu czytam przez 20 minut książkę lub wartościowe artykuły na blogach (oczywiście polecam zaczynać dzień od mojego bloga np. artykułem Komunikacja inżyniera :)). Potrzeba mojego mózgu na poranną dawkę wiedzy jest zaspokojona a ja przyjmuję informacje, które chcę zdobyć, a nie te które serwuje mi poranny dziennik czy “wall’e” znajomych z facebooka czy instagrama.

Mózg o poranku jest najbardziej efektywny, jest wypoczęty po 8 godzinach snu i gotowy do działania. Wykorzystaj ten moment i dostarcz do mózgu odpowiednie treści.

4. Zrelaksuj swój dla mózgu

Co łączy takich ludzi jak Baracka Obama’ę, Steve Jobsa, Arnolda Schwarzeneggera, Clinta Eastwooda i Richarda Bransona? Wszyscy w najbardziej intensywnym okresie swojego życia medytowali, pozwalając  w ten sposób odpocząć swojemu umysłowi od codziennej wymagającej, umysłowej pracy.

Medytacja ma szereg zalet mentalnych. Wpływa korzystnie na panowanie nad emocjami, pomaga w walce z lękami i wyzwaniami codziennego dnia. Udowodniono również pozytywny wpływ medytacji w obszarach fizycznych. U osób medytujących zauważono zmiany w strukturze mózgu, udowodniono wpływ na zmniejszenie atrofii mózgu oraz obniżenie ciśnienia krwi czy usprawnienie przemian metabolicznych.

Medytacja jest to moment kiedy nie skupiasz się na problemach, przyszłości i jesteś obecny tu i teraz. Nie pozwalasz swoim myślom “odpływać”. Na początku trudno osiągnąć taki stan, nasz mózg nie lubi spoczynku. Aby go ułatwić sporo osób stosuje specjalne aplikację jak HeadSpace czy polskie Intu.

Jeżeli chcesz dbać o mózg, poświęć codziennie przynajmniej pięć minut na medytację. Jeżeli wcześniej nie medytowałeś wystarczy pięć minut aby zobaczyć poprawę w działaniu Twojego umysłu.

jak dbać o mózg

 

5. Wpływ ćwiczeń fizycznych na pracę mózgu

Budowa człowieka predysponuje nas do ruchu. Niestety czasy w których żyjemy zmuszają nas do życia w bezruchu. Zrobiłem kiedyś eksperyment. Postanowiłem przeżyć typowy dzień człowieka, który pracuje umysłowo i się nie rusza. Przez ten dzień mierzyłem również ilość wykonanych kroków, aby zweryfikować aktywność fizyczną takiego stylu życia.

Wstałem rano. Jedząc śniadaniem siedziałem. Później jazda samochodem – siedząc. Wszedłem do biura. Co zrobiłem po wejściu? Usiadłem. Powrót do domu samochodem – siedząc. Wieczorem telewizja i komputer – siedząc. Licznik kroków wybił niecałe 950. Zalecana ilość to 10 razy więcej… Jest to równia pochyła do problemów zdrowotnych ciała, ale również mózgu.

Ruch, ćwiczenia fizycznie powodują m.in szybszy przepływ krwi przez mózg oraz regulują gospodarkę hormonalną poprzez wpływ na “wyrzut” endorfin i dopaminy. Prowadzi to do szybszego oczyszczanie mózgu, a działanie hormonów zmniejsza stres i napięcie. Jeżeli chcesz dbać o mózg, ruszaj się.

Trudno jest się zmusić do treningu po ciężkim dniu w biurze.  Proponuje Ci spróbować ćwiczyć przed pracą. Wystarczy 30 minut dziennie, a Twój mózg i Twoje ciało Ci podziękują. Jest to najtańsza metoda aby dbać o mózg.

6. Jedz zdrowo aby dbać o mózg

Prześledziłem kilka stron, aby uzyskać informacje na temat polecanych diet oraz pokarmów rekomendowanych do poprawniej pracy mózgu.

Harvard Medical School zaleca metodę odżywania maksymalnie zbliżona do diety śródziemnomorskiej: duża ilość warzyw, ryb, oleju, orzechów oraz owoców. Omega-3 oraz omega-6 zawarta w oliwie, orzechach, rybach usprawnia pracę mózgu.

Dr. Axe przywołuje 15 pokarmów, które pozwolą dbać o mózg, są to między innymi: awokado (o proszę 😉 ), buraki, jagody, brokuły, seler, ciemna czekolada czy żółtka. Cała lista na stronie: Dr. Axe

Już przed laty udowodniono wpływ odżywiania na pracę mózgu. Jeżeli chcesz dbać o mózg to postaraj się, aby wyżej wymienione produkty były częścią Twojej diety.

7. Wysypiaj się

Sen jest to najtańszy, a zarówno bardzo skuteczny sposób zadbania o mózg. W trakcie snu niemal całkowicie wyłączamy wszystkie bodźcie. Wówczas nasz mózg może rozpocząć pracę w celu usystematyzowania zdobytej wiedzy oraz utworzenia niezbędnych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Jednak nie dzieje się to w trakcie krótkich drzemek. Niezbędny jest długi i głęboki sen.

Badania z 2013 roku opublikowane w “Science” przez naukowców z Rochester mówią również o oczyszczającej funkcji snu. W trakcie snu usuwane są toksyny, dzięki poszerzeniu się przestrzeni między neuronami. Uczeni z Uniwesytetu Rochester Medical Center twierdzą, że niedobór snu może powodować utrzymywanie się toksyn i prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Wydaje się to logiczne.

Jak dbać o mózg? Podsumowanie

Dbanie o umysł to dobry nawyk u osób, które odnoszą największe sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Gdy zagłębisz się w metody stosowane przez najwybitniejsze umysły współczesnego świata na pewno odnajdziesz wszystkie siedem, które wymieniłem w tym artykule. Jeżeli pracujesz umysłowo postaraj się zastosować najlepiej wszystkie metody: ogranicz zbędne informacje, dostarczaj wartościowe treści, nie magazynuj, relaksuj się, ćwicz, odżywaj zdrowo i wysypiaj. Efekty poprawy działania mózgu zauważysz natychmiast.

Artykuł ten znajduje się w kategorii Umiejętności miękkie inżyniera. Jeżeli interesuje cie ta tematyka zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami.

Photo by Joshua Ness on Unsplash do artykułu Jak dbać o mózg inżyniera.
Photo by Bryce Evans on Unsplash do artykułu Jak dbać o mózg inżyniera.

Leave a Comment: